Aby Święci nie musieli nad nami czuwać

Region

Zbliża się 1 listopada. Tradycyjnie miliony Polaków będą odwiedzać groby bliskich zmarłych. W tym czasie należy zwiększyć swoją czujność – w każdej sytuacji.

Tegoroczne święto Wszystkich Świętych wypada we wtorek. Wiele osób decyduje się na urlop w poniedziałek, by przedłużyć weekend. To dobry ruch, biorąc pod uwagę, że wówczas odwiedzanie grobów można rozłożyć na kilka dni, aby nie jeździć „na złamanie karku”. Należy pamiętać, że w okolicy 1 listopada trzeba zmierzyć się z większym niż zazwyczaj natężeniem ruchu i utrudnieniami. To skłania do zachowania ostrożności – zarówno po stronie kierowców, jak i pieszych.

Jeśli tylko można, dobrze jest zostawić auto i poruszać się komunikacją miejską. Samorządy w te dni często uruchamiają dodatkowe kursy autobusów, które dowożą ludzi niemal pod samo wejście do cmentarza. Jeśli jednak decydujemy się pojechać autem, trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas szukania miejsca parkingowego oraz stania w korkach. Pozostawiając auto na parkingu, należy pamiętać o jego dokładnym zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków.

Pamiętajmy o odblaskach. Coraz wcześniej zapada zmrok, a dzięki elementom odblaskowym, piesi (a także inni uczestnicy ruchu – rowerzyści, motocykliści itd.) są bardziej widoczni dla kierowców. W terenie niezabudowanym posiadanie odblasków jest obowiązkowe (art. 11 Prawo o ruchu drogowym)! Mimo że prawo nie nakazuje zakładania odblasków w terenie zabudowanym, warto je jednak mieć, by zwiększyć swoją widoczność na drodze.

Należy mieć na oku swoje rzeczy osobiste – zarówno 1 listopada, jak i podczas np. sprzątania grobów przed świętem Wszystkich Świętych. Należy je trzymać zawsze przy sobie, a przedmioty wartościowe warto zostawić w domu. Noszenie ze sobą dużej gotówki również nie jest najlepszym pomysłem. Podczas sprzątania grobów należy swoje rzeczy osobiste mieć zawsze przy sobie – osoby zajęte sprzątaniem nawet nie zauważą, kiedy padną ofiarą złodzieja.

Złodzieje mogą czyhać też na nasze domy. Przed wyjściem należy sprawdzić, czy okna i drzwi są zamknięte. Zwróćmy też uwagę na sąsiednie mieszkania i domy – jeśli dzieje się coś niepokojącego, powiadommy sąsiadów lub odpowiednie służby.

Należy też zwrócić uwagę na dzieci, które podczas spotkań na cmentarzach mogą się nudzić i szukać innych zajęć. Wystarczy moment, by zgubiły się w tłoku wśród grobów.

Przestrzeganie powyższych zasad na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszy ryzyko stania się ofiarą przestępstwa bądź wykroczenia – podsumowują stołeczni policjanci.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Aby Święci nie musieli nad nami czuwać”

 1. obecna... pisze:

  Dzisiaj przy cmentarzu ukradli.mi światełko od roweru, kupowalam kwiatki, zajeta bylam wybieraniem, a zlodziej zatrozczył sie …jakos niefartowny ten cmentarz…

 2. Janusz pisze:

  Wjeżdza kapota i czapki z głów.

 3. obecna... pisze:

  Z grobu mojego męża , już wczoraj ktoś podmienił znicz elektryczny, na z zużytymi bateriami…
  ja zawsze zaznaczam i znalazłam ten , który kupiłam…

 4. Anonim pisze:

  Z grobu mojego męża , już wczoraj ktoś podmienił znicz elektryczny, na z zużytymi bateriami…
  ja zawsze zaznaczam i znalazłam ten , który kupiłam…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły