A2 z dodatkowym pasem ruchu?

Region

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji potrzebnej do poszerzenia autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu. Inwestycja będzie realizowana w systemie tradycyjnym – najpierw projekt, następnie roboty budowlane.

GDDKiA ogłosiła przetarg dopiero w momencie, w którym była pewna, że na ten cel zostaną zabezpieczone fundusze z nowego Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Dotrzymujemy słowa. Deklarowaliśmy poszerzenie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią i dzisiaj ogłaszamy przetarg na projekt tego przedsięwzięcia. Dzisiaj ta trasa coraz częściej się korkuje i kierowcy oczekują od nas zdecydowanych działań, które ułatwią komunikację między obiema aglomeracjami – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rozbudowa jest planowana ze względu na wciąż rosnące natężenie ruchu i budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozbudowie będzie podlegać 89-kilometrowy fragment autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Docelowo droga między węzłami Łódź Północ i Pruszków będzie miała trzy pasy ruchu, a dalej – do węzła Konotopa – po cztery pasy w każdym kierunku.

Poza rozładowaniem korków, poszerzenie A2 przyniesie ze sobą wiele rozwiązań ekologicznych. Zadaniem projektantów będzie opracowanie minimum dwóch wariantów instalacji do pozyskiwania energii odnawialnej, z wykorzystaniem magazynów energii. Przedstawią również szczegółową analizę ekonomiczną, pozwalającą na optymalny wybór rozwiązania zarówno pod względem rodzajowym, materiałowym, jak i lokalizacyjnym. Analiza będzie musiała uwzględniać koszty realizacji zadania, późniejszą eksploatację instalacji oraz jej utrzymanie – informują drogowcy z GDDKiA.

Zmodernizowane będą także istniejące elementy autostrady, jak choćby oświetlenie. Zostanie ono dostosowane (zmodernizowane lub wybudowane na nowo) do lamp LED. Pojawią się one na węzłach, MOP-ach i obwodach utrzymania autostrady od węzła Łódź Północ do Pruszkowa. Dodatkowo oświetlenie będzie posiadać rozwiązania umożliwiające efektywne sterowanie oświetleniem np. przy zmniejszonym natężeniu ruchu i zmianie jasności otoczenia.

GDDKiA chce podejść nowatorsko do tej inwestycji. Zastosowane rozwiązania mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania zastosowane na tym odcinku autostrady będziemy mogli wprowadzać przy budowie lub rozbudowie innych odcinków dróg zarządzanych przez GDDKiA – podsumowują urzędnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “A2 z dodatkowym pasem ruchu?”

 1. Gość pisze:

  Roll kto cię tak nauczył myśleć?.otumaniony przez wrogich Polsce dziennikarzy.

 2. Brwinowianin pisze:

  Będzie to możliwe tylko i wyłącznie jeśli PiS wygra wybory , zapomnieli dodać
  Przecież znamy i pamiętamy tuskolandie jak wtedy było, kiedy to nam wmawiano, że Polski nie stać, że nie ma pieniędzy itp…

  • Rollo pisze:

   Teraz też Polski nie stać, tylko że pisiory w imię populistycznej propagandy zadłużają ten kraj bardziej niż Gierek jednocześnie dowalając nam kolejne podatki. A ciemny pisowski lud łyka to wszystko jak pelikany. Inflację też rozpędzili jeszcze zanim ruscy najechali Ukrainę.

 3. Brwinowianin pisze:

  …i chyba nie trzeba tłumaczyć, że ta inwestycja jeśli możliwa tylko i wyłącznie pod warunkiem, jeśli PiS wygra zdecydowanie wybory samorządowe …
  Inaczej to nie będzie możliwe !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły