„Trapiści” zagrają dla Jana Pawła II

Region

2 kwietnia minie 5 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Tegoroczneobchody uroczystości będą miały nieco inny charakter niż zwykle, ponieważ rocznica przypada w tym roku w Wielki Piątek. Towarzyszyć jej będzie ogólnopolska kampania społeczna przypominająca o osobie i dziełach Jana Pawła II. Poszczególne miasta i regiony przygotowują szereg uroczystości dla uczczenia tego wydarzenia.

W pierwszą poświąteczną niedzielę, 11 kwietnia o godz. 20:00 w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP na pruszkowskim Żbikowie zostanie odprawiona uroczysta msza święta, koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. Józefa Tchórza, uświetniona występem legendarnej grupa muzycznej „Trapiści księdza Leona”.

Przypomnijmy, że historia zespołu „Trapiści” sięga końca lat sześćdziesiątych. Wtedy to grupa kilku muzykujących młodzieńców zwróciła się z prośbą do księdza Leona Kantorskiego, proboszcza kościółka p.w. św. Krzysztofa  w Podkowie Leśnej z prośbą stworzenia zespołu, który mógłby koncertować w podczas odprawianych mszy świętych dla młodzieży. Ksiądz Leon przystał na ich propozycję. Co więcej, namówił mieszkającą w tym czasie w Podkowie młodą kompozytorkę Katarzynę Gaertner do napisania specjalnej mszy w modnej wówczas konwencji mocnego uderzenia. Skomponowana przez nią Msza beatowa, „Pan Przyjacielem Moim”, do której słowa napisali Ernest Bryl i Kazimierz Grześkowiak w premierowym wykonaniu zespołu Czerwono Czarni stała się autentycznym hitem przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wykonywana przez Trapistów na niedzielnych mszach dla młodzieży ściągała do podkowiańskiej świątyni takie tłumy, że podmiejska kolej WKD musiała uruchomić dodatkowe niedzielne kursy.

Słynną mszę beatową, w wykonaniu zespołu „Trapiści księdza Leona”, rozszerzoną o recital pieśni Elżbiety Ciechomskiej solistki warszawskiej Filharmonii Narodowej będziemy mieli okazję usłyszeć podczas mszy świętej dedykowanej Wielkiemu Polakowi papieżowi Janowi Pawłowi II „Ojcze jesteś z nami”. Podczas nabożeństwa odczytany zostanie osobisty, historyczny list papieża do członków zespołu.

11 kwietnia 2010, godz.: 20:00
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Żbików.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.