85-lecie Szkoły Podstawowej nr 6

Pruszków

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie obchodzi w tym roku swoje 85. urodziny. Z tej okazji przygotowano uroczysty apel dla uczniów i nauczycieli, rodziców oraz absolwentów

Warto nakreślić pokrótce historię jednej z najstarszych placówek edukacyjnych w Pruszkowie. Na uwagę zasługuje fakt, że to pierwsza szkoła podstawowa w Pruszkowie wybudowana od podstaw. Inwestycja została zrealizowana w latach 1937-1938 za kwotę 180 tys. złotych. Nadano jej imię pisarza noblisty, Henryka Sienkiewicza. W czasie II wojny światowej szkołę opanowały wojska hitlerowskie, a edukacja odbywała się w niewielkim zakresie, głównie w prywatnych domach. Po zakończeniu wojny, pierwszy wrześniowy dzwonek zabrzmiał dla 300 nowych uczniów. W kolejnych latach szkoła była dynamicznie rozbudowywana, tak by sprostać wymaganiom zwiększającej się liczby uczniów.

Dzisiaj, po 85 latach funkcjonowania, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie jest nowoczesną placówką edukacyjną, liczącą prawie 700 uczniów i zatrudniającą ponad 50 nauczycieli. Szkoła aktywnie uczestniczy w różnorodnych akcjach charytatywnych, konkursach, przeglądach artystycznych i sportowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W roku 2002 oddano do użytku nowoczesne boisko szkolne. Corocznie szkoła organizuje Dni Otwartych Drzwi, aby przyszli uczniowie i ich rodzice mogli poznać tradycję oraz ofertę edukacyjną placówki.

Na uwagę zasługuje uczestnictwo szkoły w programie Erasmus+. W ramach wymiany w listopadzie tego roku szkoła oraz rodziny uczniów stali się gospodarzami dla gości z Hiszpanii. Wspólnie spędzony czas pozwolił zapoznać hiszpańskich uczniów z naszą kulturą, historią oraz zwyczajami. Liczne warsztaty tematyczne, wspólne gry i zabawy, zakupy na naszym pruszkowskim targu, wyjścia na pizzę czy basen pozwoliły na ciekawą wymianę myśli i spostrzeżeń oraz zbudowanie obustronnie wzbogacającej relacji. W czerwcu przyszłego roku pruszkowskie dzieci wybiorą się z rewizytą do podmadryckiej miejscowości Parla.

Od 2013 roku szkoła uczestniczy w programie eTwinning. To nowoczesna społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) za pośrednictwem mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz (1846-1916), jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku. Autor „Krzyżaków”, „Ogniem i mieczem” „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Quo vadis” , „Latarnika”, „Janko Muzykanta” i „W pustyni i w puszczy”. Jego „Listy z Afryki” cieszyły się wielkim powodzeniem wśród czytelników, reporterskie pióro przybliżało polskim czytelników egzotyczne miejsca, które rozbudzały wyobraźnię i apetyt na podróże. Sienkiewicz stworzył wielkie krzepiące dzieła, zdobywając serca czytelników. Do dziś może stanowić inspirację dla uczniów. Corocznie w szkole prowadzone są tygodniowe cykle zajęć „Spotkania z Sienkiewiczem”. Dzięki nim być może szkoła poszerzy listę znanych uczniów i absolwentów o kolejne znane nazwiska i znajdzie się w tak szacownym gronie jak Prezydent RP Bronisław Komorowski, autorka powieści Ałbena Grabowska czy Andrzej Kurc, nieżyjący już niestety poeta, radny i społecznik pruszkowski, autor słów hymnu szkoły.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “85-lecie Szkoły Podstawowej nr 6”

  1. Franek Dolas pisze:

    W tej szkole uczy moja ulubiona nauczycielka p Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły