2 kilometry do ciepła. Piastów przymierza się do geotermiki.

Piastów

Już niebawem na terenie Piastowa zostanie przeprowadzony odwiert w celu badania złóż geotermalnych, na których znajduje się miasto. Jeśli wszystko pójdzie po myśli włodarzy, Piastów będzie pozyskiwał energię cieplną z wnętrza ziemi.

We wtorek, 10 stycznia, burmistrz Piastowa, Grzegorz Szuplewski, był gościem programu TVP „Zawsze na temat”. Wraz z dr. inż. Bogdanem Nogą opowiadali o możliwościach i zyskach płynących z badań złóż geotermalnych.

Piastów od dłuższego czasu interesuje się pozyskiwaniem zielonej energii. Dlaczego geotermia? Ponieważ jest stabilniejsza od fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych zależnych od warunków atmosferycznych – opowiadał na antenie Szuplewski.

Dzięki wnioskowi złożonemu do Programu Geotermalnego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miasto uzyskało całkowite dofinansowanie przeprowadzenia 2-kilometrowego odwiertu. Będzie potrzebny do przeprowadzenia badań hydrologicznych. W opracowaniu wniosku pomagał dr inż. Bogdan Noga z Multiconsult Polska. Zachęcał on także piastowski magistrat do tego projektu.

Jak tłumaczy dr Noga – Piastów leży w tzw. niecce brzeżnej, co oznacza, że wody geotermalne występujące w tym obszarze mają temperaturę ok. 45 stopni Celsjusza. Złoża te można wykorzystać do celów energetycznych poprzez wykorzystanie urządzeń termodynamicznych. Mogą one np. podwyższyć temperaturę o kolejne 20-40 stopni.

Wypowiedź uzupełnił Szuplewski – Pozyskanie ciepła na poziomie 45 stopni i podgrzanie go o 20 stopni jest mniejszym wydatkiem energetycznym, niż podgrzanie go od zera.

Osiedla mieszkaniowe w Piastowie obecnie są ogrzewane z sieci ciepłowniczej zarządzanej przez pruszkowską elektrociepłownię. Włodarze podpisali list intencyjny z PGNiG o wspólnym zagospodarowaniu ciepła z geotermii, by na terenie miasta móc rozprowadzać to ciepło przy pomocy istniejącej instalacji ciepłowniczej.

Drugim pomysłem na wykorzystanie geotermii w Piastowie jest wybudowanie własnej ciepłowni. To zapewni miastu zieloną energię z „własnego” źródła, co będzie miało wpływ na wysokość rachunków.

Na jakim etapie są zatem prace? Przygotowano już plac pod dwukilometrowy odwiert. Na koniec stycznia zostanie zwieziona wiertnia, której wieża będzie miała 36 metrów wysokości. Montaż wiertni potrwa ok. miesiąca, po czym będzie można przystąpić do wykonania odwiertu. Na to będzie potrzeba 3 miesięcy. Po tym czasie wkroczą naukowcy, którzy będą badać złoża. Wychodzi zatem na to, że za około pół roku będzie wiadomo, co kryje się pod Piastowem i jakie będą dalsze kroki z tym związane.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “2 kilometry do ciepła. Piastów przymierza się do geotermiki.”

  1. Kermit pisze:

    W jaki sposób owo ciepło będzie dostarczone odbiorcom indywidualnym?? Czy zostanie dostarczone tylko mieszkańcom bloków??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11439

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3244

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3209

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy