Muzeum musi powstać. Spotkanie u Marszałka

Region

Z inicjatywy Starosty Pruszkowskiego Elżbiety Smolińskiej i MarszałkaSejmu RP Bronisława Komorowskiego w dniu wczorajszym (4.marca2010r.) odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Honorowego budowy muzeum „Dulag 121” zorganizowane w gmachu Sejmu RP.  Idea powstania Muzeum obozu przejściowego Dulag 121, upamiętniającego martyrologię mieszkańców Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego, po latach starań, ma szansę na sfinalizowanie. 

Członkami komitetu obok marszałka, który jest jednocześnie jego honorowym przewodniczącym są Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Warszawy, Jacek Kozłowski – wojewoda mazowiecki, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego.  W inauguracyjnym spotkaniu udział wzięli również: Małgorzata Kidawa-Błońska poseł na Sejm RP oraz przedstawiciele samorządów – Jan Starzyński Prezydentem Miasta Pruszkowa, burmistrz Piastowa Zdzisław Brzeziński.

Do honorowego uczestnictwa w komitecie zaproszeni zostali również świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń, uczestnicy i kombatanci: m.in. Maria Stypułkowska-Chojecka, żołnierz Powstania ps.  „Kama” uczestniczka zamachu na Kutscherę, ppor. AK kpt. Janina Kulesza Kurowska, Barbara Majewska-Luft sanitariuszka w obozie przejściowym, Czesław Cywiński prezes światowego Związku Żołnierzy A.K., Zdzisław Zaborski autor książki o obozie przejściowym „Tędy przeszła Warszawa”.

Spotkanie miało charakter informacyjno-roboczy. Uczestnicy wyrazili wolę i gotowość udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy w realizacji przedsięwzięcia. Koordynacją koniecznych opracowań naukowo-historycznych i aranżacji przestrzeni ekspozycyjnych oraz działań promocyjnych zadeklarowali Joanna Bojarska Dyrektor Muzeum Historycznego Warszawy  i Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Aby Muzeum „Dulag 121” mogło być otwarte w zakładanym terminie (październik b.r.) konieczne jest powołanie roboczych zespołów problemowych w trakcie następnego spotkania, które odbyć się ma w Pruszkowie w możliwie najbliższym terminie.

APEL

Komitet Budowy Muzeum „Dulag 121” zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu z gorącym apelem o pomoc w pozyskaniu eksponatów w celu wykorzystania ich w powstającym muzeum.

Jeśli ktoś z Państwa posiada zdjęcia, przedmioty, dokumenty, które mogą być wykorzystane lub pomocne w aranżacji powstającego muzeum, a chciałby przekazać, udostępnić lub wypożyczyć je na cele muzealne prosimy o kontakt.

Redakcja Gazeta WPR,
ul. Bolesława Prusa 19 lok. 7, 05-800 Pruszków,
Tel/fax – (22) 728 18 64,
redakcja@gazetawpr.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.