16 września rusza Europejski Tydzień Mobilności

Region

Europejski Tydzień Mobilności rozpocznie się 16, a zakończy 22 września. Akcja, wbrew pozorom, dotyczy nie tylko transportu, ale też tematów pokrewnych.

Hasłem przewodnim ETM jest Mix & Move! = Przesiadaj się i jedź!, a temat tegorocznej kampanii to „Lepsze połączenia”, czyli lepsze skomunikowanie ludzi i miejsc. Akcja ma na celu promowanie zmiany zachowań i przyzwyczajeń niekorzystnych dla środowiska i zdrowia. To proponowanie alternatywnych środków komunikacji – transportu publicznego, chodzenia pieszo, czy jazdy na rowerze, czy hulajnodze.

Jak będzie przebiegać świętowanie ETM w naszym regionie? Wiele atrakcji przygotowała Warszawska Kolej Dojazdowa – każdego dnia coś innego. To na przykład konkurs fotograficzny czy zabawy dla dzieci, promujące transport publiczny. 17 września reprezentację „WuKaDki” będzie można spotkać na pikniku organizowanym na terenie zajezdni „Stalowa”. Następnego dnia, w godz. 12.00-17.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić Izbę Tradycji EKD/WKD, historyczną halę EKD, a także halę przeglądowo-naprawczą. Dodatkowo będzie można przejechać się rikszą i obejrzeć kolejki WKD, a także zrobić zdjęcie z Wiewiórką Wukadką. 19 i 20 września na stacji Podkowa Leśna Główna będzie można złapać łyk gorącej kawy i herbaty w godz. 7.00-8.30. Na koniec ETM – Dzień bez samochodu. 22 września przejazdy wszystkimi kolejkami i autobusami komunikacji zastępczej są bezpłatne.

WuKaDka zaprasza do wspólnego świętowania Europejskiego Tygodnia Mobilności i oczywiście do aktywnego uczestniczenia w atrakcjach przez nas przygotowanych. W ten sposób podnosimy naszą świadomość, na temat kluczowego znaczenia zrównoważonego transport i mobilność dla walki z kryzysem klimatycznym. Przy tej okazji zachęcam Państwa do codziennych podróży ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu jakim jest WuKaDka.

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać też w pociągach Kolei Mazowieckich. Korzystanie z darmowych podróży będzie jednak ograniczone stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. Oferta bezpłatnych przejazdów dotyczy też „Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD”.

W ETM weźmie udział także Warszawski Transport Publiczny. 22 września po całej Warszawie będzie można bezpłatnie poruszać się metrem, autobusami i tramwajami. Darmowe przejazdy obejmą także pociągi i autobusy dojeżdżające do najdalszych zakątków aglomeracji.

A Wy? Przesiądziecie się na jeden dzień do komunikacji miejskiej? A może to będzie ten dzień, w którym postanowicie całkiem zrezygnować z auta?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “16 września rusza Europejski Tydzień Mobilności”

 1. 🐷 pisze:

  ” Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przypomina, że w dniu 22.09.2022 r. (czwartek) obowiązuje oferta specjalna „Dzień bez samochodu w WKD”, w ramach której przejazdy wszystkimi pociągami oraz autobusami komunikacji zastępczej uruchamianymi na linii WKD są bezpłatne, niezależnie od relacji i czasu podróży – bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży.

  W ramach oferty specjalnej „Dzień bez samochodu w WKD” pasażerom, którzy skasują bilet jednorazowy na przejazd/przewóz lub pasażerom posiadającym zakupiony wcześniej bilet okresowy, ważny w dniu 22.09.2022 r. nie będzie przysługiwać zwrot środków finansowych. ” –
  https://wkd.com.pl/aktualnosci/2785-dzien-bez-samochodu-w-wkd

  Aby było bardziej informacyjnie mniej reklamowo.

 2. Utrudnienia pisze:

  I bez pociągów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły