12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Region

„Pielęgniarki dbają o jakość, służą społeczeństwu: są liderami we wprowadzaniu innowacji w opiece zdrowotnej” – pot tym hasłem odbywają się tegoroczne obchody święta pielęgniarek.

W 1973 Międzynarodowa Rada Pielęgniarek w Meksyku ustanowiła światowy dzień pielęgniarek. Za najlepsza uznała datę 12 maja – dzień urodzin Florence Nightingale, uznawanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa. Założyła ona pierwszą świecką szkołę pielęgniarską, szerząc koncepcję koncentracji na potrzebach człowieka i podkreślając ogromne znaczenie profilaktyki w leczeniu. Dodatkowo w Polsce w tym samym dniu obchodzony jest również dzień położnych.

W naszym kraju ponad połowa pracowników służby zdrowia to właśnie pielęgniarki i położne. To trudny i bardzo wymagający zawód. Z roku na rok od personelu pielęgniarskiego wymaga się coraz większej wiedzy. Jednak prócz wiedzy w tym zawodzie liczy się również profesjonalizm i wytrwałość psychiczna niezmiernie ważna na oddziałach onkologicznych i w hospicjach.

Minister Zdrowia, Ewa Kopacz zaznacza, że powołaniem pielęgniarek i położnych jest „czynienie dobra na rzecz drugiego człowieka, wspieranie go w chorobie i niesienie ulgi w bólu i cierpieniu”. Taka postawa pielęgniarek przyczynia się do kształtowania pozytywnego obrazu placówki, w której pracują oraz całej służby zdrowia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.