Zostań dawcą szpiku

Komorów

Od poniedziałku w Komorowie trwa Tydzień Dawcy Szpiku, współorganizowany przez fundację DKMS. Aby mieć szansę uratować życie innej osobie, na początek wystarczy się po prostu zarejestrować.

Gdzie mają zgłaszać się chętni? – W dniach 13-18 marca w kawiarence Stacyjka Cafe (stacja Komorów WKD, kierunek Warszawa) organizowany jest Tydzień Dawcy Szpiku we współpracy z DKMS. W tych dniach na terenie kawiarenki będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Zespół Stacyjki i wolontariusze pomogą w wypełnieniu strony formalnej rejestracji jak również przy pobraniu próbki do badania (wymaz pałeczkami z wewnętrznej strony policzka) – wyjaśnia Jarosław Łuczkiewicz, jeden z organizatorów.

Badanie nie jest inwazyjne, ani bolesne. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja w bazie DKMS polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu, wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości z numerem PESEL. – Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich – zaznacza Łuczkiewicz.

Więcej informacji można uzyskać na miejscu. Tydzień Dawcy Szpiku zakończy się w sobotę, 18 marca o godz. 14.00.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.