Zmiany w planie ratownictwa medycznego

Region

Zakończono konsultacje dotyczące Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Województwie Mazowieckim na lata 2011-2015. Dokument trafił już do akceptacji ministra zdrowia i powinien wejść w życie od 1 lipca.

Początkowo planowano zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12, ostatecznie udało się ją zmniejszyć do 9. Zmianie ulegnie również sposób przyporządkowywania gmin i miejscowości do poszczególnych rejonów. Podział ten ma został prowadzony według kryterium najszybszego czasu dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (do powiatu).

W trakcie przygotowywania planu brano pod uwagę m.in. liczbę mieszkańców w jednym rejonie operacyjnym, układ sieci drogowej, średnią ilość wyjazdów przypadających na jedną karetkę w latach 2008-2009 i w I połowie 2010 roku – z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Zwrócono również uwagę na wykorzystanie zespołów ratownictwa medycznego niezgodnie z przeznaczeniem (transporty międzyszpitalne lub zamiast nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej) oraz szereg innych czynników.

W naszym rejonie operacyjnym oprócz Pruszkowa znalazły się również: Grodzisk Mazowiecki, Baranów, Jaktorów, Milanówek, Żabia Wola, Puszcza Mariańska, Wiskitki, Żyrardów, Mszczonów miasto i gmina, Radziejowice, Piastów, Michałowice, Nadarzyn, Brwinów i Podkowa Leśna. Natomiast zespoły ratownicze będą stacjonować w Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Żyrardowie, Mszczonowie, Pruszkowie i Brwinowie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.