Zmarł Ryszard Witkowski

Milanówek

W wieku 95 lat odszedł Ryszard Witkowski ps. Romuald, Orliński – polski pilot doświadczalny, instruktor lotniczy, autor wielu publikacji na temat lotnictwa żołnierz Armii Krajowej odznaczony m.in. medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Ryszard Witkowski na świat przyszedł 9 maja 1926 roku w Milanówku. Był synem pierwszego naczelnika poczty milanowskiej Józefa Witkowskiego i Felicji Witkowskiej właścicielki zakładu fotograficznego. Jego pasja do lotnictwa pojawiła się już w dzieciństwie. Zetknął się z nim na kursach modelarskich prowadzonych przed wojną w 197. Mazowieckiej Drużynie Harcerzy. W czasie wojny kontynuował naukę w szkole zawodowej oraz na tajnych kompletach. W latach 1942–1943 pracował jako pomocnik mechanika w zakładach Škoda, w latach 1943–1944 jako tokarz w fabryce obrabiarek Pionier. W konspiracji od 1941: w NOW jako „Romuald”, następnie zaprzysiężony w Armii Krajowej jako „Orliński”. W VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK, m.in. jako kolporter tajnej prasy („Walka”, „Biuletyn Informacyjny”, „Insurekcja” i in.) oraz w osłonie zrzutów na placówce „Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego.

Po powstaniu współpracownik komórki „Foto” Delegatury Rządu na Kraj. Dzięki matce doskonale poznał warsztat fotografa i rozbudził w sobie pasję robienia zdjęć. Zbiór zdjęć Ryszarda Witkowskiego znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ukończył Szkołę Inżynierską im. Wawelberga i Rotwanda oraz Politechnikę Warszawską z tytułami inż. mech. i mgr. inż. Lotnictwa. Był autorem i tłumaczem wielu opublikowanych w kraju i zagranicą artykułów i książek z zakresu lotniczej literatury technicznej i biografii wielkich lotników.

Niektóre z jego licznych funkcji związanych z lotnictwem to: praca pilota doświadczalnego, wykładowcy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, Cranfield Institute of Technology w Anglii, Air Academy w Misuracie w Libii, a także zdobyte uprawnienia niezależnego eksperta lotniczego, biegłego sądowego ds. wypadków lotniczych oraz międzynarodowego sędziego sportów lotniczych FAI i szybownika.

Odznaczony m.in. tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” i honorowym obywatelstwem Państwa Izrael (za pomoc trójce Żydów uwolnionych z Gęsiówki podczas Powstania), Krzyżem AK, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Po wojnie represjonowany przez UB, aresztowany. Wspomnienia na ten temat opublikował w książce „Milanówek miejsce magiczne”.

W 2012 roku otrzymał nagrodę Milanowskiego Liścia Dębu (X edycja) za wkład w popularyzację historii Milanówka w dokumentacji fotograficznej i publicystyce, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.

Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.