Zmarł płk. Stanisław Dębniak – Honorowy Obywatel Miasta Piastowa

Piastów

Z przykrością informujemy o śmierci śp. płk. Stanisława Dębiniak Honorowego Obywatela Miasta Piastowa.

Stanisław Marian Dębniak urodził się 15 maja 1925 roku w Baranowiczach (przedwojenne województwo nowogródzkie). W roku 1941 został wywieziony wraz z rodziną na Syberię do Krasnojarskiego Kraju. Młody Stanisław nie zdążył zaciągnąć się do armii tworzonej przez gen. Andersa, ale bez wahania wykorzystał kolejną szansę i wstąpił do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Przydzielono go do 1 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Brał udział w wyzwalaniu Warszawy, Bydgoszczy, Gryfic, Kołobrzegu. Podczas forsowania Odry został ranny, a swój szlak bojowy zakończył w Berlinie. Za poświęcenie dla Ojczyzny został uhonorowany wieloma odznaczeniami wojskowymi, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Po zakończeniu działań wojennych pozostał w wojsku. Dosłużył się stopnia pułkownika. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji kończąc karierę zawodową jako dowódca Wojsk OPL Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W stan spoczynku przeszedł w czerwcu 1986 roku. Za działalność zawodową otrzymał wiele odznaczeń państwowych, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W kwietniu 1944 roku uczestniczył, jako kapral, w krwawej bitwie pod Darnicą koło Kijowa, która była chrztem bojowym jego dywizjonu. Dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w tej bitwie Szkoła Podstawowa Nr 4 w Piastowie przyjęła imię Bohaterów spod Darnicy. Pan płk Stanisław Dębniak od 45 lat uczestniczył w życiu szkoły. Najpierw, jako Szef Oddziału Operacyjnego MON, w 1967 roku nadzorował budowę nowej siedziby szkoły. Wojsko zapewniło sprzęt, fachowców oraz żołnierzy-robotników niezbędne do terminowego wzniesienia budynku, ponadto przeciwlotnicy zorganizowali dobrowolne składki na rzecz realizowanej inwestycji.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 21.07.2020 o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.