Zmarł Jan Olczak

Piastów

Zmarł Jan Olczak mieszkaniec Piastowa, założyciel Warszawskiej Szkoły Cukierniczej oraz słynnej piastowskiej cukierni przy ul. Lwowskiej, Honorowy Obywatel Miasta Piastowa.

Jan Olczak urodził się 7 lutego 1938 r. w Kłódziu w powiecie siedleckim. W Piastowie osiedlił się w 1962 r. Był rzemieślnikiem, mistrzem cukierniczym. Prowadził również słynną piastowską cukiernię, która działa przy ul. Lwowskiej.

Aktywny działacz społeczny i samorządu rzemiosła, w latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Rady Miasta w Piastowie, w tym samym czasie był członkiem Komisji Egzaminacyjnej przy Izbie Rzemieślniczej w Warszawie. Od 1981 roku był członkiem Zarządu Cechu Rzemiosł Spożywczych, a od 1989 pełnił funkcję prezesa tegoż Cechu. Był jednym z inicjatorów powstania w 1989 roku Stowarzyszenia Cukierników Karmelarzy i Lodziarzy RP; od 2010 r. jest Honorowym Prezesem tej organizacji.

W roku 1995 powołał do życia Warszawską Szkołę Cukierniczą – pierwszą w Polsce placówkę prowadzącą specjalistyczne szkolenia dla cukierników z zakładów rzemieślniczych. Był członkiem Rad Programowych „Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego” oraz „Bezpieczeństwa i Higieny Żywności” – miesięczników służących producentom żywności. Efekty jego działalności umocniły pozycję polskiego cukiernictwa w kraju i na świecie.

Jako wieloletni mieszkaniec Piastowa zawsze współpracował z organizacjami pozarządowymi, szkołami, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz wspierał organizacyjnie i finansowo wszystkich potrzebujących. Za swoją pracę, zaangażowanie, działalność społeczną, odznaczony został wieloma odznaczeniami państwowymi i rzemieślniczymi. m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Platynowym Medalem Jana Kilińskiego Za Zasługi Dla Rzemiosła, Szablą im. Jana Kilińskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Zmarł Jan Olczak”

 1. Anonim pisze:

  Miałem przyjemność znać osobiście pana Jana.Odszedł Wielki człowiek i wielki patriota.Cześć jego pamięci.

 2. vvv pisze:

  W Piastowie p.Olczak miał praktyki w cukierni p.Wąsowicza, później złożył egzaminy na czeladnika i mistrza.

  [i]

 3. www pisze:

  Wielki człowiek, prawdziwy patriota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły