„Zielone przystanki” w Brwinowie

Brwinów

Gmina Brwinów otrzyma ponad 120 tys. zł na stworzenie zielonych wiat na przystankach autobusowych. Jest to dofinansowanie uzyskane ze środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Ochrony Powietrza.

Projekt „Zielone przystanki ekologiczną wizytówką gminy Brwinów” zakłada stworzenie czterech modelowych wiat przystankowych. Zostaną one obsadzone bylinami i pnączami, które wprowadzą więcej zieleni w przestrzeń publiczną i stworzą przyjazny klimat dla pasażerów oczekujących na autobusy komunikacji miejskiej. Roślinność porastająca zielony dach i ściany oraz dodatkowe nasadzenia w donicach zintegrowanych z konstrukcją wiaty będą przyczyniać się nie tylko do zwiększenia produkcji tlenu i pochłaniania pyłów, obniżenia temperatury otoczenia podczas upalnych dni, tłumienia hałasu oraz poprawy estetyki ulic, lecz także będą miały swój udział w ekologicznym zagospodarowaniu wody deszczowej. Dzięki energii słonecznej pozyskiwanej przez panele fotowoltaiczne będzie można skorzystać na przystanku z możliwości ładowania urządzeń elektronicznych przez łącze USB. W dwu- lub trójmodułowych wiatach znajdą się też podświetlane gabloty informacyjne.

Już wiadomo, że dwa takie przystanki pojawią się przy szkołach w Brwinowie. Kolejne lokalizacje planowane są przy ulicach o bardzo dużym natężeniu ruchu, np. przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 719 i 720 w Otrębusach.

Zadanie „Zielone przystanki ekologiczną wizytówką gminy Brwinów” realizowane będzie przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. Zgodnie z umową zawartą 13 lipca br., dotacja wyniesie do 50% kosztów kwalifikowalnych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “„Zielone przystanki” w Brwinowie”

 1. ONA pisze:

  Wszystko niszczą i niszczyć będą bo wandale czują się bezkarni ! A druga sprawa to policja nic nie robi tylko siedzą na tyłkach w komisariatach !

 2. Fanie ale pisze:

  Zaraz młode żuliki rozwalą jak wszystko co im się stawia żeby korzystali.Ostatnio na drodze do Parzniewa leżał toitoi w rzeczce.Inna sprawa po co on tam w ogóle stoi

 3. Abadon pisze:

  Bardzo fajnie to by wyglądało . Pytanie dla kogo to się robi ? Lokalne autobusy miejskie jeźdzą zupełnie puste , pieniądze wyrzucane w błoto .

 4. Jajacek. pisze:

  Może by tak UM Brwinów przedstawił plan odbioru śmieci? Jak zwykle brak informacji na ich stronie.

 5. Xyz pisze:

  Ciekawy pomysł. Tylko przy doborze roślin trzeba pamiętać że to przystanek, z którego mają korzystać ludzie w związku z czym osy, pszczoły, trzmiele niekoniecznie powinny ciągnąć do wybranych gatunków roślinności ze względu na bezpieczeństwo tak samo jak komary czy kleszcze, które bardzo lubują się we wszelkiego rodzaju gąszczach:-)

 6. Joe pisze:

  Postawcie taki w Kaniach, to będzie jakiś pożytek estetyczny z przystanku. Bo odkąd jest uruchomiona linia autobusowa nie widziałem jeszcze nigdy w pojeździe pasażera, więc praktyczne wykorzystanie jest równe zero.

 7. dsada pisze:

  uczuleni na pszczoły, osy i owady lubią to XD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły