Zespół Mazowsze chce być instytucją o randze narodowej

Region

Być może już wkrótce Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze stanie się Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca. Jego dyrekcja stara się o przyznanie specjalnego statusu.

Co zespołowi da status instytucji rangi narodowej? – Tak jak do reprezentacji Polski w piłce nożnej przychodzą najlepsi z najlepszych, tak chcemy żeby do nas przychodzili najlepsi z najlepszych i żebyśmy koncertowali w godnych miejscach. Nikt reprezentacji Polski nie zaprosi na podwórko w miejscowości X, tylko do miejsca jej godnego. Tak samo jest z Mazowszem. Chcemy spełniać swoją misję i pokazywać społeczeństwu to, co najpiękniejsze, nie uszczuplając tego – mówi Jacek Boniecki, dyrektor Mazowsza.

Jeśli zgodzą się na to wszystkie strony, czyli marszałek województwa i ministerstwo kultury, zespół będzie współprowadzony przez resort i samorząd. Ma to ułatwić mu działalność zarówno w Polsce jak i zagranicą. – Właściwie już jesteśmy instytucją o randze narodowej, decyzja o przyznaniu nam tego statusu będzie tylko przypieczętowaniem – dodał Boniecki.

Mazowsze istnieje od 68 lat. Zespół zagrał ponad 7 tys. koncertów, a jego występy obejrzało 23 mln widzów. Odbył 237 zagranicznych tournée w 50 państwach na całym świecie. Swoją siedzibę i salę koncertową ma w Otrębusach.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.