Zbiórka na rzecz muzeum Dulag 121

Region

Archiwalne dokumenty, unikalne egzemplarze czasopism z sierpnia 1944 roku, pożółkłe fotografie, pamiątkowe przedmioty z czasów powstania warszawskiego to plon pierwszego dnia zbiórki pamiątek i eksponatów na rzecz powstającego Muzeum Dulag 121, organizowanego wspólnie przez Powiat Pruszkowski i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wspólna akcja przeprowadzona została w ramach porozumienia o współpracy, podpisanego podczas czerwcowej Sesji Powiatu Pruszkowskiego. Celem akcji jest dotarcie do świadków tragicznych wydarzeń sprzed lat, gdy po upadku Powstania Warszawskiego tysiące wysiedlonych siłą mieszkańców stolicy więzionych było w obozie przejściowym w Pruszkowie. Ideą organizatorów jest gromadzenie nie tylko przedmiotów materialnych, ale również zachowanie dla przyszłych pokoleń tego, co najbardziej ulotne – relacji i wspomnień ich uczestników. Muzeum Dulagu 121 upamiętniać ma masowe wysiedlenia ludności Warszawy oraz pomoc niesioną wysiedlonym przez ludność Pruszkowa i okolic. Otwarcie muzeum planowane jest na październik 2010 roku.

– Mam nadzieję, że powstanie muzeum Dulagu 121 przyczyni się do usunięcia ostatnich białych kart w historii XX wieku – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Po upadku powstania tysiące mieszkańców Warszawy, pozbawionych środków do życia, trafiło do obozu przejściowego w Pruszkowie. Były momenty, kiedy znajdowało się tu jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy jeńców, a w Pruszkowie mieszkało wówczas kilkanaście tysięcy ludzi. I tych kilkanaście tysięcy organizowało pomoc i wsparcie. Warszawa rzadko mówi dziękuję, ale w imieniu jej mieszkańców, chcę powiedzieć wszystkim mieszkańcom Pruszkowa i okolic: bardzo Wam za to dziękujemy. – dodał Ołdakowski.

Zbiórka pamiątek na potrzeby powstającego muzeum poprzedzona była akcją informacyjną, przeprowadzoną przez pruszkowskich harcerzy. Młodzi druhowie i druhny przemieszczali się zabytkowym autobusem, rozdawali ulotki przechodniom na ulicach, na dworcach i w sklepach, zachęcając do udziału w akcji.

Uroczyste otwarcie zbiórki zorganizowane zostało przed starą bramą zakładów kolejowych, gdzie mieścił się obóz przejściowy. Obok budynku przyszłego muzeum stanęły stoiska, w których pomocą i profesjonalną wiedzą służyli archiwiści z Muzeum Powstania Warszawskiego. W kinie, w namiocie obok, można było obejrzeć projekcje filmów dokumentalnych poświęconych uczestnikom wydarzeń, a obok spróbować wojskowej grochówki. Atrakcją była wystawa zorganizowana przez Muzeum Motoryzacji oraz wycieczka z przewodnikiem z Muzeum Powstania Warszawskiego po terenie dawnego obozu.

Zbieranie pamiątek, przyszłych eksponatów muzealnych nie ogranicza się do tej jednorazowej akcji. W pruszkowskim Starostwie Powiatowym przy ul. Drzymały 30 zostało zorganizowane Pogotowie Archiwalne, w którym prowadzone są stałe dyżury specjalistów muzealników. Dyżurują oni od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 – 16:00 do dnia 1 października 2010 r.

Pogotowie Archiwalne – Starostwo Powiatowe
Pruszków, ul. Drzymały 30, tel. 22 738 1400
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 16.00

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.