Zaprojektują kontrowersyjną drogę. Wraca temat Nowoinżynierskiej

Pruszków

Pruszkowski magistrat wybrał już firmę, która zajmie się wykonaniem dokumentacji projektowej ul. Nowoinżynierskiej i Elektrycznej w Pruszkowie. Wizja budowy pierwszej ze wspomnianych ulic wzbudziła wiele kontrowersji zarówno wśród mieszkańców Gąsina, jak i Żbikowa.

Przypomnijmy. Propozycja budowy ul. Nowoinżynierskiej pojawiła się w ubiegłym roku. Część mieszkańców uznała, że droga ma powstać nie dla rozładowania lokalnego ruchu, a dla stworzenia łącznika drogowego dla… ciężarówek. W listopadzie ubiegłego roku wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela podkreślał, że miasto ma jedynie założenia co do kształtu tej drogi. – Dziś do tej inwestycji mamy jedynie założenia. To ma być droga jednopasmowa, z chodnikiem i ścieżką rowerową. Chcemy dopuścić na niej jedynie ruch samochodów osobowych oraz małych samochodów dostawczych. To ma być droga dla ruchu lokalnego, która ma ułatwić mieszkańcom wyjazd na ul. Poznańską. Codo szczegółów to jest na to zbyt wcześnie, bowiem nie mamy nawet projektów. Zakładamy że droga przejdzie mostem nad rzeką Utratą i połączy się z ul. Poznańską w miejscu nowego skrzyżowania – mówił nam pod koniec ubiegłego roku Kurzela. 

Te zapewnienia nie trafiły jednak do wszystkich. Podobnie jak konkluzje ze spotkania, które odbyło się pod koniec listopada ubiegłego roku. Mieszkańcy prezentowali swoje pomysły na rozwiązanie problemów związanych z dużym ruchem na terenie dzielnicy. Pruszkowscy włodarze uznali, że trzeba szukać rozwiązania, na które zgodzi się jak najwięcej osób. 

Od tamtej pory temat ul. Nowoinżynierskiej nieco przycichł. Jednak w ostatnich dniach miasto wybrało firmę, która wykona projekt nie tylko ul. Nowoinżynierskiej, ale i Elektrycznej. – Projektujemy tylko odcinek od Promyka do ul. Elektrycznej, czyli fragment, o który proszą sami mieszkańcy. W tym rejonie jest wiele działek, ich właściciele chcą przyłączyć się do sieci wodno-kanalizacyjnej i innych mediów. Dodatkowo bez tej inwestycji mieszkańcy będą mieli problem z dojazdem do swoich działek – mówi nam Micha Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Nie będzie tu połączenia z ul. Poznańską, bowiem projekt nie dochodzi do rzeki i nie obejmuje mostu – podkreśla.

Firma Robimart za blisko 149 tys. zł wykona projekt wspomnianej ulicy. Dokumentacja ma być gotowa do końca czerwca przyszłego roku. Wiadomo już że projekt ma zakładać budowę wodociągu i kanalizacji sanitarnej, przebudowę ul. Elektrycznej obejmującą odcinek gruntowy i odcinek od Waryńskiego do Królowej Jadwigi oraz budowę ul. Nowoinżynierskiej. Oprócz przebudowy samej nawierzchni na obu ulicach pojawią się chodniki i ścieżka rowerowa.

Władze Pruszkowa zapewniają, że nie robią nic wbrew woli okolicznych mieszkańców. – Mieszkańcy nie życzą sobie rozbudowy tej drogi do ul. Poznańskiej, a my nie zamierzamy robić tego wbrew ich woli – dodaje Landowski.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.