Zamieszanie wokół WKM w Michałowicach. Jakie będą zmiany?

Michałowice

W ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o zamiarze wycofania się Michałowic ze współfinansowania Warszawskiej Karty Miejskiej. Doniesienia te wywołały spore zamieszanie wśród pasażerów WKD nie tylko z Michałowic. Czy jest w tym ziarno prawdy? Zapytaliśmy.

Warszawska Karta Miejska to bilet wydawany przez ZTM, upoważniający posiadacza m.in. do podróżowania stołecznymi autobusami i tramwajami, a także Warszawską Koleją Dojazdową na odcinku Warszawa Śródmieście-Opacz. Oddzielny bilet na WKD pasażerowie muszą kupować tylko jeśli ich trasa jest dłuższa niż obszar obowiązywania WKM. Tak jest od lat i podróżni przyzwyczaili się do tego rozwiązania. Co więcej, od czasu do czasu pojawiały się plany rozszerzenia strefy objętej tego typu wspólnym biletem. Nic dziwnego zatem, że pogłoski o wycofaniu się Michałowic z tego rozwiązania wywołały tak gwałtowną reakcję.

Pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się na facebookowym profilu WKD Info. – Gmina Michałowice jest w trakcie finalizacji nowego, zaktualizowanego porozumienia z WKD […] Dokładne informacje odnośnie zawartości umowy nie są nam znane. Podejrzewamy, że umowa ta zawiera podobnie jak inne bilety miejskie. Nie znamy szczegółów oferty, nie da się jednak nie zauważyć, że gmina jest w dobrej komitywie z przewoźnikiem i prawdopodobne są dodatkowe ustalenia takie jak dopłaty do biletów miesięcznych. W przypadku (możliwego, obecnie nie jest to przez nas potwierdzone) zawarcia umowy zawierającej również dopłaty do biletów miesięcznych oferta ta może być szczególnie ważna dla wszystkich pasażerów spowodować może, że Gmina Michałowice wstrzyma dopłaty do karty miejskiej na linii WKD i obszar jej obowiązywania zostanie skrócony do przystanku Warszawy Salomea – czytamy we wpisie.

Po publikacji tego posta głos w mediach społecznościowych zabrała wójt Małgorzata Pachecka. – W nawiązaniu do publikacji pojawiających się na różnych forach o zmianie w obsłudze karty miejskiej w WKD informuję, że szykujemy nowe rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich mieszkańców gminy i będzie obejmowało zarówno bilety długoterminowe, jak i jednorazowe. Dzięki temu, co chcemy wprowadzić, system będzie dużo szerszy i dostępny na równych zasadach dla wszystkich w gminie. Zarazem unikniemy też finansowania mieszkańców innych gmin. Wszystkie zmiany, o których szczegółowo poinformuję, gdy zamkniemy rozmowy z WKD, będą wprowadzane łącznie. Cała oferta ulegnie wyłącznie poprawie – zapewniła wójt.

Wpis ten nie uciął jednak spekulacji. Jakie zatem są zamiary władz Michałowic? Zapytaliśmy bezpośrednio. – Nasze uzgodnienia z ZTM w sprawie WKM nie zmieniają się – zapewnia Małgorzata Pachecka. Jak dodaje, gmina pracuje nad innym pomysłem. – Polega on na stworzeniu biletu michałowiczanina i na to jesteśmy umówieni z WKD. To rozwiązanie zakładające, że osoby posiadające kartę mieszkańca gminy Michałowice będą mogły skorzystać z biletu ze zniżką na podróż w obrębie 19 minut z dowolnego przystanku. 19 minut to czas, który pozwala przejechać przez całą gminę Michałowice. Jesteśmy przed spotkaniem z WKD w tej sprawie – dodaje.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Zamieszanie wokół WKM w Michałowicach. Jakie będą zmiany?”

  1. Jola pisze:

    Ludzie czemu wybieracie ludzi związanych z PO i PSL do samorządów. Ci ludzie powinni doprowadzić ze swoimi kolesiami z Warszawy do wspólnego biletu. Ale im jak zwykle szkoda, tylko podwyżki i zaciskanie pasa…

  2. xD pisze:

    Dojazd do warszawy i powrót z biletem dobowym na ZTM kosztuje teraz 30-40zł w zależności od lokalizacji. Taniej obrócę samochodem, nie mówiąc już o wygodzie i wątpliwej przyjemności jechania taborem z lat 60 ubiegłego wieku i śmierdzącymi starymi ludźmi w środku

    • Dx pisze:

      No nie przesadzajmy, że tabor jest z „lat 60 ubiegłego wieku”. Poza tym aż tak chyba nie śmierdzisz, by kilku przystanków przy zamkniętych oknach nie wytrzymać.

  3. JBCPiS pisze:

    Obecnie karta miejska na na 1 strefe kosztuje 110zł, a na 1 i 2 strefe kosztuje 180zł – jeśli bilet michałowiczanina będzie tańszy niż 70zł to będzie się to bardziej opłacało.

  4. 1qaz pisze:

    pachecka szuka kasy. Mysli, ze ta oferta skusi ludzi by wskazywali miejsce zamieszkania w gminie michalowice. Ruch sluszny, ale efekty beda mizerne. Lepije oszczedzac w innych obszarach. Wiadomo, najlatwiej scignac mieszkancow

    • Grabarz pisze:

      Rozmawiałeś z panią wójt na ten temat? A może masz jakieś zdolności telepatyczne? Gmina Michałowice mieszkańców ma pod dostatkiem. Pani wójt stara się reagować na bieżące problemy i współpracuje z władzami ościennych samorządów w przeciwieństwie do swoich poprzedników, którzy tylko administrowali.

  5. gość pisze:

    Dlaczego WPR podało informację, że bilety okresowe po 1 lutego będzie trzeba wymieniać w związku z ostatnią podwyżką cen i dopłacać tak aby jeździć na zaktualizowanych cenach? Okazała się to informacja myląca i nieprawdziwa: bilet kupiony w styczniu za cena styczniową będzie dalej respektowany przez WKD

  6. das pisze:

    Taa, a KM też rozważa wycofanie się ze wspólnego biletu. Niedługo żeby dojechać do warszawy i porsuzać się w jej obrębie trzeba będzie mieć 3 różne bilety wszystkich przewoźników xD Ale przesiadajcie się z samochodów w zbiorkom, jest taniej i szybciej XD

    • Xyz pisze:

      Kiedyś tak było – oddzielne bilety na wszystko. Pamiętam, jak w latach 90-tych w Rakowie ludzie tłoczyli się na przystanku 189 a WKD jechała pusta do śródmieścia. Teraz to nie do pomyślenia. Jest wspólny bilet, tłum napiera i rzeka ludzi wlewa się do pustej kolejki…

      • Abc pisze:

        Od kiedy kolejka do Śródmieścia jest pusta na Rakowie? Z pewnością nie w porannym szczycie komunikacyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły