Zakaz używania dmuchaw na Mazowszu

Region

Od stycznia 2021 roku wprowadzony będzie całkowity zakaz używania dmuchaw do liści. Podobny zakaz obowiązuje w Warszawie. Przepis funkcjonujący w stolicy nie dotyczył jednak spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Województwo mazowieckie idzie z duchem czasu. W regionie podnosi się świadomość ekologiczna mieszkańców miast i wsi. Na Mazowszu realizowanych jest coraz więcej programów na rzecz ochrony środowiska.

Postęp nie zawsze jest zgodny z ekologią. Od wielu lat ogrodnicy używają dmuchaw do liści. Najczęściej jednak stosowane są urządzenia z silnikiem spalinowym. Mają one wielką wadę. Dmuchawy z silnikiem spalinowym wydzielają toksyczne substancje. Ich woń jest szczególnie dotkliwa jesienią, gdy spadają liście z drzew.

Idea związana z zakazem używania dmuchaw związana jest z uchwalonym we wrześniu programem ochrony powietrza.

Program wspierający ochronę powietrza przewiduje również kary za palenie w kominkach w dni, kiedy występuje smog.

Zgodnie z przepisami zakaz używania dmuchaw dotyczy wszystkie podmioty, również osoby fizyczne.

Mandat za używanie dmuchaw może wystawić straż miejska.

Za złamanie zakazu dotyczącego używania dmuchaw grozić będzie kara od 500 do 5000 złotych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 27

27 odpowiedzi na “Zakaz używania dmuchaw na Mazowszu”

 1. Załamany psychicznie pisze:

  Dziś jest 2 stycznia 2021. Sąsiad od rana rżnie drzewa na działce łańcuchówką spalinową, aż miło słuchać… A pies sąsiadów nawalił kupę pod moim ogrodzeniem i nie sprzątnął po sobie. I co z zrobić. A jest zakaz publicznego załatwiania potrzeb fizjologicznych. I co?

 2. irk pisze:

  Debilny przepis ale takie czasy świat się kończy.

 3. trybun ludowy pisze:

  To, że włochaty cudak z Warszawy – trzaskowski „zakazał” używania dmuchaw Mnie akurat nie interesuje. Nie zamierzam zrezygnować z używania w ogrodzie dmuchawy, którą nabyłem za własne, osobiście, uczciwie zapracowane pieniądze. Niech sobie te komunistyczne straszydła struzik z trzaskowskim wymyślają, co chcą. Dobre psy zawsze pogonią intruzów, którym nie będzie się podobało , że dmucham w liście we własnym ogrodzie. SIO!

 4. Świetny zakaz pisze:

  Trawnik pod blokiem zamieniony w klepisko. Dwie dmuchawy i ładowarka przez dwa dni uniemożliwiają otwarcie i przenikający hałas. Latem strunowe podkaszarki spalinowe wyją po całych dniach. To ma być spokój? Jeszcze jeżdżąca odśnieżarka warcząca pod oknami a chodnika 100 m. Jeden gospodarz załatwiał to wszystko po cichu systematyczną pracą. Teraz kilka firm to samo tylko wielokrotnie drożej. A gospodarka na tirach i w magazynach Pannattoni.

 5. karolina normalna pisze:

  to kto strajkujące kobiety?? wydmucha ? wszyscy normalni omijają szerokim łukiem a bateryjki do zabawek kosztują 😉

 6. janek pisze:

  Za to Struzik codziennnie do roboty z Płocka, gdzie mieszka na Jagiellońską w Warszawie samochodem (słuzbowym? za nasze pieniądze?) 100km tam i 100km z powrotem (+/-). To nie powoduje nadmiernych emisji. Trzbe adalej głosować na ZSL i PO i bedziemy mieli więcej takic uchwał. Niech żyje postęp.

 7. Abadon pisze:

  Co za bzdura ! A ile spalin wygeneruje taka dmuchawka ? Poza tym nie ma ich aż tak dużo ,więc problem leży chyba gdzie indziej . Grabienie to też nie najlepszy sposób , niszczy się trawę i zabija żyjące w niej stworzenia .

 8. andrzej 58 pisze:

  To może tak przy okazji zakaz używania smochodów, maszyn rolniczych ,budowlancy no i zakaz latania dla samolotów. Wszystkie te ustrojstwa spalają benzynę i inne ropopochodne. BĄDŻMY KĄSEKWENTNI W SWOICH DZIAŁANIACH NA RZECZ CZYTEGO POITRZA.

 9. kosc pisze:

  Samoloty nad Pruszkowem mogą latać

  • Załamany psychicznie pisze:

   I będą latać. A kosiarki do trawy nie, bo nie mają skrzydeł i saloników dla VIP-ów 👻

 10. Anonim pisze:

  Jestem bardzo za tym przepisem okropny chalas i smród uciążliwa maszyna

 11. Pruszkowianka pisze:

  Czy zakaz dotyczy wszystkich dmuchaw, czy tylko spalinowych?

 12. PiastówwótsaiP pisze:

  Ciekawe kto w Piastowie wyegzekwuje te przepisy…

 13. kik pisze:

  W Piastowie od dziesięcioleci funkcjonowała fabryka akumulatorów i zakłady Stomil, prywatne zakłady produkujące wyroby gumowe i plastyko podobne (np. guziki), a obok przez miedzę zakłady Ursus i Fabryka kabli,.. ziemia skażona metalami ciężkimi,… a zabawa w dmuchanie trwała w najlepsze,..

 14. wito pisze:

  Wczoraj zieleń miejska sprzątała liście i dmuchawy szły w ruch aż miło

 15. andrzej 58 pisze:

  A samochody. kosiarki. maszyny rolnicze ,maszyny budowlane , samoloty i wiele wiele innych co ? Mają napęd bezemisyjny. Zakazanie używania dmuchaw do liści to śmieszny żałosny pomysł oszołomów którzy z braku lepszego zajęcia wymyślaja takie bzdety.

 16. stary kocur pisze:

  Za pół roku, na wiosnę struzik i jego banda zakażą używania kosiarek oraz pomp do pobierania wody. Zawsze mówiłem, że komuchy paskudne, a struzik jest typowym komuchem – wpędzą ludzkość z powrotem do jaskiń. Ale porzućcie nadzieję, łuczywa kopcą bardziej niż piece-kopciuchy i dmuchawy do liści. Amen.

 17. Rooo pisze:

  Może zakaz używania samochodów też wydzielają toksyny.

 18. zgred pisze:

  Chodzi o spaliny ? To czemu nie wydzielono dmuchaw z silnikiem elektrycznym ?

 19. antyekolog pisze:

  Brawo! Zakazać też kosiarek, odśnieżarek, zamiatarek drogowych… Podcierajmy się liśćmi i jedzmy kamienie w sosie z piachu i wody.

 20. Wilku Starszy pisze:

  Prawilnie. Chodzi taki, dmucha, halasuje i wrukwia ludzi. A dać takiemu grabie i niech zaiwania!

 21. ekolog pisze:

  I bardzo słusznie. Idziemy z ekologicznym duchem czasu. Zostawiamy liście tam, gdzie spadły. Nich zgniją.
  Zamiast pilarek spalinowych można użyć piły „moja-twoja”. itd, itd…

 22. Wacek pisze:

  Podobnie zatruwają kosiarki spalinowe. Czy też jest zakaz używania?

  • bobik pisze:

   Nie ma, bo latem zapominamy o smogu. A już dawno dowiedziono, że silniki dwusuwowe w kosiarkach przyczyniają sie do raka użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły