Zabytkowa lokomotywa własnością Piastowa

Piastów

Już niebawem w Piastowie stanie pomnik-zabytek. Rada miejska Piastowa zgodziła się przeznaczyć ponad 75 tys. zł na zakup zabytkowej lokomotywy.

Jak podkreśla Konrad Rytel – pełnomocnik burmistrza miasta Piastowa – w „Rynku Kolejowym”: Chodzi o uczczenie faktu, że Piastów jest pierwszą za Warszawą stacją na linii kolejowej warszawsko-wiedeńskiej. Będzie to też element nowego centrum przesiadkowego.

Miasto Piastów nabyło w drodze licytacji, od spółki Intercity, parowóz Ty2-220 z 1943 roku. Do tej pory lokomotywa stacjonuje w Tłuszczu. Jak czytamy w „Rynku Kolejowym”: Parowóz jest uznawany za atrakcję turystyczną Tłuszcza, choć zdjęcie pokazane na stronie urzędu tego miasta może wprowadzić w błąd co do stanu lokomotywy.

Parowóz został wyprodukowany Elsässische Maschinenbau-Ges. (SACM – Societe Alsascienne de Constructions Mecaniques Grafenstaden) w Mühlhausen z numerem fabrycznym 7875. W PKP „służył” od 1945 do 1989 roku w Iłowie oraz Skierniewicach. Później skreślono go z inwentarza, choć źródła (strona Ilostanu Taboru Kolejowego) podają, że służył jako grzałka.

Kupno parowozu to jedno. Aby uświetnił węzeł przesiadkowy w Piastowie, miasto musi wybudować specjalny tor do wystawienia taboru. Największym kosztem jednak będzie prawdopodobnie jego odnowienie. Taką samą lokomotywę kupił niedawno Lublin. Za jej renowację zapłacił – bagatela – około 600 tys. zł brutto.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 22

22 odpowiedzi na “Zabytkowa lokomotywa własnością Piastowa”

 1. Sęk pisze:

  prześledziłem sesję i dyskusję na temat lokomotywy, burmistrz nie przyznał się, że wylicytował ją dla dobra miasta, gdy radni opozycji usiłowali przenieść te środki na łatanie dziur w ulicach to się okazało, że nie można tego zrobić ponieważ łatanie dziur to nie inwestycja, w „rynku kolejnictwa” wynika, że licytacja odbyła się w maju br. – czyli od maja do końca sierpnia burmistrz bił się z myślami o poinformowaniu radnych o swoich planach i kupieniu lokomotywy, – czyli działał na własną rękę tak jakby dziecku kupował kolejkę PIKO- taka miła niespodzianka dla dziecka…………

 2. ToTylkoJa pisze:

  Burmistrz postawi obok swojego chlewika, ale będzie atrakcja.

 3. G pisze:

  Igrzyska zamiast chleba.

 4. turirek pisze:

  Ulice podziurawione jak nigdzie indziej w Polsce, a tu …… niespodzianka !!! Lokomotywa w „dobrej” cenie, haha 😉 żałośni ci piastowscy (bez)radni

 5. MR pisze:

  A na naprawę nawierzchni boiska SP1 brakuje pieniędzy. Dzieci mają zakaz wchodzenia na nie… 🙁

  • WPR pisze:

   Krakowska/Toruńska dziursko jak lej po granacie od kilku miesięcy aż strach, a tu lokomotywa za 700 tysięcy i odnowienie następne z 30 tysięcy.

 6. mieszkaniec pisze:

  fanaberie urzędników i Rady Miasta za nasze pieniądze ,kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

 7. Adi pisze:

  To jest miś na skalę naszych możliwości !

 8. Bez komentarza pisze:

  Szanowni Państwo to RADNI czyli Państwa Przedstawiciele zatwierdzają budżet (we wszystkich gminach, miastach, etc.) tak jest. Może w takim razie skupmy się na „opluwaniu” osób odpowiedzialnych za takie czyny a nie p. Burmistrza czy Prezydenta… Sołtysa!!!! Ludzie zacznijcie myśleć!!!

 9. Anonim pisze:

  Pewnie ten zabytek będzie jako kotłownia dla okolicznych domów….. Bareja miałby niezły ubaw.

 10. Ojo pisze:

  Może by Rada Miasta przeznaczyła środki na budowę ulicy Barcewicza gdzie ludzie chodzą między megakaluzami po błocie jak w XIX w Lokomotywa też z tych czasów, brawo radni Piastowa. Kupcie sobie jeszcze po browarze na otrzeźwienie

 11. dfsgfd pisze:

  Kolejna genialna inwestycja Piastowa. Jak to całe „centrum przesiadkowe”…

 12. olo pisze:

  Mają rozmach…s…….

 13. Anonim pisze:

  nie miała baba kłopotu, kupiła se lokomotywe

 14. Łukasz pisze:

  Taka lokomotywa to kawał historii i dawnej techniki. Chociaż w czasach bananowych mężczyzn… trzeba było tęczowe przejście zrobić, albo pomnik uciemiężonego żydka…

 15. Piastów pisze:

  Problem w tym, że te miasto (Piastów) od lat jest fatalnie zarządzane.
  Najpierw usiłowanie rozjechać Piastów obwodnicą (sprawa nie jest definitywnie zakończona – Sołtys czeka na odpowiednią 0kazję w tym temacie..)
  Później przed wyborami, nagle hurtem „inwestycje”.
  Trudno to nazwać jakimiś inwestycjami: ścieżka rowerowa z 20 przejściami dla pieszych na długości 1km.
  I krzaczki za chyba 6 milinów złotych.
  Nie tak dawno Panattoni dostało zielone światło od sołtysa na dewastacje miasta. Po mimo, były organizowane dwie konsultacje społeczne i mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko ingerencji Panattoni w ulice Piastowa.
  Obecnie mieszkańcy ul. Białego Orła walczą każdego dnia z TIRami, które dewastują totalnie tą ulicę, generując ogromne uciążliwości.
  Skargi na sytuację z tym związaną do Miasta nic nie dają. Miasto mieszkańców odsyła na… policję.
  Policja nie ma w tej sprawie za wiele do powiedzenia.
  Tak wygląda zarządzanie Piastowem.
  Teraz lokomotywa, gdy w Piastowie zaczyna asfaltu brakować.
  Totalna porażka i gigantyczne marnotrawstwo pieniędzy.
  Warto wspomnieć też rozbudowane liceum za grube miliony.
  Bubel budowlany, który przy większym deszczu jest zatapiany. I dlatego od strony ul. Harcerskiej leżą worki z piaskiem już na stałe.
  Kompletny debilizm inwestycyjny.

 16. Denis pisze:

  A edukacja leży. szkoły podstawowe bez nauczycieli bo pieniądze idą na słabe LO Mickiewicza s teraz także na parowóz. Ostatnie miejsce w powiecie w egzaminach ósmoklasistów potwierdza stosunek władz miasta do edukacji

 17. Radek pisze:

  Stefi widziales? Wyglada jak TGV ;))))

 18. lennox pisze:

  Parowóz wyprodukowany w Miluzie /Francja/. Atrakcja Tłuszcza zostanie atrakcją Piastowa.

 19. 🙊🙉🙈 pisze:

  Pierwsza stacja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły