Zablokują drogi w proteście przeciw linii 400kV

Region

Sprawa przebiegu linii 400kV nadal budzi ogromne kontrowersje. Mieszkańcy Jaktorowa, Żabiej Woli i Grodziska podjęli decyzję o kolejnym proteście. W środę, 6 kwietnia, będą blokować m.in. trasę katowicką.

Przypomnijmy, nad przebiegiem linii 400kV, po fiasku Forum Dialogu, pracuje obecnie Grupa Robocza, powołana przez inwestora, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W jej pracach uczestniczą mieszkańcy, organizacje pozarządowe i przedstawiciele samorządów. Efekty prac budzą jednak wątpliwości części stowarzyszeń. Dlaczego?  – Po licznych rozmowach nie uzyskaliśmy żadnych informacji, które przybliżałyby nas do rozwiązania. W przypadku linii 400kV spotyka się wiele gmin i trudno o konsensus. Z regulaminu wynika, że jeśli się nie dogadają to przyjęty zostanie wariant inwestora. A to nie jest dla nas korzystne rozwiązanie – mówi Anna Kurzela-Szybilska, prezes Stowarzyszenia Nasza Gmina Jaktorów, które współorganizuje protest.

Choć inwestor ma do dyspozycji tzw. specustawę przesyłową, która pozwala mu na realizację swoich planów bez konieczności uwzględnienia jakichkolwiek uwag, to mieszkańcy zapowiadają walkę do końca. – Przedstawiono plan zagospodarowania przestrzennego, jednak brak ku temu podstaw prawnych. Nie było żadnych konsultacji. Sejmik przyznał nam w tym względzie rację. Decydujemy się na ostateczny krok, czyli wyjście na ulicę. Nie skończy się na jednym proteście. Tak się nie traktuje mieszkańców. Będziemy do końca walczyć o nasze ziemie – zapewnia Kurzela-Szybilska.

Protestujący w środę 6 kwietnia, w godzinach 15.00-19.00 będą w trzech miejscach blokować drogi. Pojawią się przy zjeździe na autostradę A2 w miejscowości Tłuste w pobliżu ronda, w Guzowie na DW nr 50 oraz w miejscowości Oddział (gmina Żabia Wola) na trasie katowickiej.

Środowy protest ma związek z posiedzeniem Grupy Roboczej, które odbędzie się tego samego dnia, w godzinach porannych. Początek rozmów został zaplanowany na godzinę 9.00 w Centrum Porozumienia Społecznego „Dialog” przy ul. Limanowskiego 23 w Warszawie.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.