Wymienili 35 starych pieców

Brwinów

Gmina Brwinów podsumowała tegoroczny program wymiany pieców i poprawy jakości powietrza. Udało się wymienić 35 węglowych pieców, co kosztowało samorząd 200 tys zł.

Rozmaite programy wspierające zmianę sposobu ogrzewania lub montaż nowej instalacji samorządy realizują zazwyczaj poprzez przystępowanie do specjalnych programów i pozyskiwanie dotacji. Tak jest też w Brwinowie, jednak oprócz tych działań gmina postanowiła wygospodarować też pieniądze z własnej kasy. Na ten cel w 2019 r. przeznaczono 200 tys zł.

– Gmina Brwinów opracowała własny program dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania, który jest finansowany w 100 proc. z budżetu gminy. Regulamin uchwalony przez Radę Miejską w Brwinowie określa zasady przyznawania dotacji na zmianę systemu ogrzewania polegającą na modernizacji kotłowni poprzez wymianę kotła/pieca węglowego na kocioł/piec gazowy albo elektryczny. W przypadku braku sieci gazowej możliwe jest uzyskanie dotacji również na kocioł/piec opalany pelletem – informują brwinowscy urzędnicy.

Dofinansowanie pozwoliło na częściowe pokrycie kosztów zmiany sposobu ogrzewania w 35 gospodarstwach domowych, gdzie zostały zlikwidowane piece węglowe, a właściciele zdecydowali się przejść na ogrzewanie gazowe.

Program ma być kontynuowany w przyszłym roku. Zgodnie z regulaminem z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy, a także jednostki sektora finansów publicznych z terenu gminy. Wnioskodawca może uzyskać dotację na zakup pieca/kotła, w wysokości 75 proc kosztów udokumentowanych fakturą, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 25

25 odpowiedzi na “Wymienili 35 starych pieców”

 1. Ai pisze:

  Nabijanie ludzi w butelkę koszt wymiany kotła/pieca 75% zwrotu nie więcej niż 5000 zł 🤬 Śmiech na sali.Koszt pieca zbiornika robocizna i części przekracza 10000 tyś zł z czego zwrotu dostaną tylko za piec i to jak wyżej napisałem do 75% lub do 5000zł.Proste mandaty za kopciuchy ale dotacja jest ludzie wymienią ale dostaną marny zwrot bo radni uchwalili że 200000 tyś zł to dużo 🤔😄😄.Na szczęście nie muszę tego robić ale znam ludzi którzy zainwestowali w to swoje pieniądze dostając marny zwrot.

 2. POLICJANT z Miami pisze:

  a ja dla swojej babci powiedziałem żeby skorzystała z tego programu a ona mówi że dostanie się 5tys dopłaty, ale 12 trzeba wydać ze swoich? A skąd babinka ma wziąć 12 tys.zł na emeryturze będąc? Dopłaty powinny być wyższe dla emerytów, tak żeby pokrywały 100% inwestycji.

 3. Siekiebonbo0n pisze:

  A czy otworzyły już pamperaki???

 4. stary kocur pisze:

  Mmrrr…Najważniejsze, to robić swoje, nie wdawać się w jakieś ogólnopolskie spory i akcje polityczne. 🙂

 5. Abadon pisze:

  Czas najwyższy zainteresować się czystością powietrza na Sochaczewskiej . Mieszkańcy domków jednorodzinnych (nie wszyscy ) palą czym popadnie , stare kapcie,buty,śmieci , co da się wyczuć w jakości powietrza . Wiele ludzi uprawia w tej okolicy jogging wdychając toksyczne powietrze .

 6. Robert pisze:

  Przecież nasz rząd ma czas, zaczniemy albo i nie coś robić po 2050r, Polska węglem stoi i koniec tematu

  • Ciolongcionaj pisze:

   NIC NIE ROZUMIESZ. Nasz rząd wie na czym Polska stoi i że 50% gospodarstw nadal nie ma podłączenia do gazu…a żeby to nastąpiło potrzeba LAAAT, jesteśmy wielki krajem

 7. Monika pisze:

  Wymienili 35 starych pieców, a zostało ich jeszcze ze 100 000. Kiedy Brwinów wprowadzi całkowity zakaz palenia węglem? Czas najwyższy.

  • Rrrrrr pisze:

   100000 👍duży ten Brwinów 😵to może i zakaz jedzenia? Czas najwyższy 🤕Jak wymienić jak nie każdego stać? Potrzeba trochę czasu. Zakaz i co pozamarzaja?

   • Anonim pisze:

    Wielu stać, a nie wymienia. Wolą kupić nowy telewizor lub jechać do Egiptu. Przez takie myślenie umieramy wszyscy.

    • realist pisze:

     dokładnie, z komina się kopci jak z huty ale do Turcji na wakacje się leci a wokół wszyscy mrą jak muchy

  • Tomek pisze:

   Monika a raczej Brwinowianin wróć do gimnazjum bo matematyka kuleje. 100 tyś jeszcze zostało? Ile ludzi mieszka w Brwinowie? A jeśli chodzi o zakaz palenia węglem to zgłoś się do Twojego rządu. Niestety nasza energetyka stoi węglem i mamy gdzieś ustalenia szczytów klimatycznych i umów z UE. Ale zobaczymy co będzie jak unia zakreci kran z euro za te wszystkie ekscesy kaczorka

   • Ciolongcionaj pisze:

    Tomek, ty głupi ćwoku . Jedź do brukseli donosić na Polskę

    • Tomek pisze:

     Ty cingciolongcio pal gumę. Jedyna nadzieja w tym że UE zajmie się tym całym bajzlem jaki u nas panuje. W przeciwnym razie będziemy mieli druga Koreę albo Białoruś

     • Ciolongcionaj pisze:

      frajerze , wolę żyć w ładzie niż pozorach państwowości jak było za czasów PO

     • Tomek pisze:

      Ty cingciolongcio nie ublizaj mi bo cię znajdę i się zesrasz w gacie. W czym wolisz żyć? To co teraz panuje to wg ciebie ład? Ładnie masz wyprany mózg tvpis i tv trwam zrobiły swoje.

     • Ciolongcionaj pisze:

      najpierw chamie prowokujesz, a potem mówisz – nie ubliżaj !?
      To przykre że nie widzisz różnic w zarządzaniu krajem.
      Najwidoczniej ulegasz antypolskiej propagandzie TVN MADE IN ESESMANY

     • Tomek pisze:

      Cingciolongcio mój pierwszy komentarz był nie do ciebie więc po co się wtracasz i mi ublizasz? Widzę różnice w zarządzaniu. Niszczenie wszystkiego co się da: trybunał konstytucyjny, KRS, sąd najwyższy sądy a wcześniej armia bor itd. Gdzie są te helikoptery gdzie są statki gdzie są mieszkania gdzie są elektryczne samochody. Nie ma. Za to jest zniszczona pozycja Polski w Europie i na świecie, są ustawy niezgodne z konstytucja i prawem UE uchwalane na kolanie w nocy. Widzę przekręty, kolesi w spółkach skarbu państwa widzę Banasia w NIK-u i pzpr-owskiego prokuratora Piotrowicza w trybunale konstytucyjnym. Widze coraz więcej bezdomnych ludzi przy śmietnikach, widzę coraz dłuższe kolejki do lekarzy i brak pieniędzy na ratowanie życia chorych dzieci które muszę latać do USA na operację. A ty co widzisz popaprancu 500+?

  • Bobik pisze:

   Ale to zapach p[rawdziwej Polskiej jesieni / zimy.
   To nic innego jak atak na nasza tradycję!!!
   Pozdr.
   Bobik

 8. wkurzony pisze:

  A w Parzniewie chyba ani jednego bo jak capiło tak capi tanim węglem niewidomo skąd i z czym. Najgorzej daje po nosie na lewo od Rzecznej w stronę torów klejowych. Zreszta z jednej hałupy capi na okrągło cały rok. Latem grzeją sobie wodę. Głównie wieczorem jak po upalnym dniu człowiek chce schłodzić dom. Mieszkancy tej części Parzniewa wiedzą z której.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły