Warto inwestować w edukację artystyczną

Region

Mają od trzech lat w wzwyż. Pod okiem fachowej kadry rzeźbią, malują, tańczą, śpiewają, recytują, poznają tajniki aktorstwa i smak scenicznej adrenaliny. Na chętnych czekają też zajęcia językowe, komputerowe i warsztaty dziennikarskie. Mowa o podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie. Po trzech latach modernizacji zabytkowego Pałacyku Sokoła placówka wróciła do swojej dawnej siedziby. Każdego dnia udowadnia, że warto inwestować w artystyczną edukację.

Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie istnieje już 36 lat. Przez ten czas wychował kilka pokoleń ludzi potrafiących czerpać radość z tworzenia i chcących dzielić się tym z innymi. Normą jest, że wychowankowie MDK, którego organem prowadzącym jest samorząd powiatu pruszkowskiego, przyprowadzają na zajęcia swoje dzieci. Twórcze rozwijanie i poszukiwanie czegoś więcej, niż spędzanie czasu przed telewizorem, przechodzi z rodzica na dziecko.

Z pokolenia na pokolenie

Dyrektor placówki Danuta Parys nie kryje radości, gdy opowiada o pałacowej rodzinie. – Ne ma nic piękniejszego niż to, że w zajęciach uczestniczą kolejne pokolenia. To dowód, że nasza praca ma sens – mówi Danuta Parys.

Jej zdaniem do MDK nie przychodzą przypadkowe osoby. – Udział w naszych zajęciach wymaga poświęcenia, pracy i dania cząstki siebie. Dla dzieci jest to pewnego rodzaju dodatkowe obciążenie. Ale one czują potrzebę rozwijania się i sprawia im to przyjemność – dodaje.

Zapytana, z czego jest dumna, zaczyna od swoich pracowników, bez których MDK nie przyciągałby tak dużej liczby dzieci i młodzieży. Dodaje, że MDK od zawsze słynął z koła plastycznego i teatralnego. – To nasza wizytówka. W 2007 r. nasza placówka została wybrana jako jedna z sześciu najlepszych na terenie kraju, jeśli chodzi o działalność plastyczną i artystyczną – puentuje.

Dla każdego coś innego

Po gruntownym liftingu Pałacyk Sokoła już nie straszy swoim widokiem. Władze Pruszkowa na jego remont wydały 12 mln zł. Do zabytkowej rezydencji oprócz MDK wprowadziła się też z powrotem Państwowa Szkoła Muzyczna. Placówki mają dla siebie niezależne, funkcjonalne pracownie oraz salę koncertową. Jej scena pomieści ok. 20-osobową orkiestrę kameralną, zaś widownia – ok. 120 osób.

MDK przeprowadzkę do pałacowych wnętrz rozpoczął 21 listopada. Tym samym pożegnał gościnne progi LO im. T. Zana., LO im. T. Kościuszki i Klub PSM, gdzie w czasie remontu Pałacyku Sokoła odbywały się zajęcia poszczególnych kół i sekcji.

Do MDK na zajęcia rytmiki i Artystycznego Ogniska Opiekuńczego mogą uczęszczać już maluchy od trzech lat. Dzieci oswajają się ze sztuką, próbują sił w rzeźbie, malarstwie. Uczniowie szkoły podstawowej mogą realizować się na zajęciach plastycznych, rzeźbiarskich, uczyć języków obcych; zaś na młodzież gimnazjalną i licealną czeka kółko recytatorskie oraz zespół teatralny Studio Bis 2.

W ciągu 3 lat narybek aktorski wystawił premiery: „Bici biją” i „Sytuacja bez wyjścia” Inki Dowlasz, „Matka” Jerzego Szaniawskiego i „Uczone białogłowy” Moliera. Zaś w soboty w pracowni plastycznej zbiera się grupa Klubu Artystów Plastyków „Sztuka”.

Plany i marzenia

Pałacowa brać przygotowuje się do wydarzenia, jakim będzie koncert recytatorski twórczości Czesława Miłosza. Zaplanowany jest na 17 grudnia 2010 r. na godz. 18.00. Utwory noblisty zaprezentuje młodzież ze szkół z powiatu pruszkowskiego, wyłoniona w drodze przesłuchań. Dyrektor Danuta Parys zapytana o plany na przyszłość nadmienia, że chciałaby rozszerzyć działalność, m.in. poprzez utworzenie teatru dla dzieci i zespołu wokalnego dla najmłodszych. Jednak do tego potrzebne są dodatkowe etaty pedagogiczne.         

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy