Do Warszawy przez Brwinów

Region

Pasażerowie, którzy chcą szybciej dotrzeć z Pruszkowa do Warszawy, mogą jechać przez Brwinów korzystając ze wspólnego biletu Zarządu Transportu Miejskiego. W związku z utrudnieniami spowodowanymi remontem przejść podziemnych na stacjach Włochy i Ursus, Koleje Mazowieckie i ZTM wydłużyły strefę obowiązywania wspólnego biletu do Brwinowa, ale tylko w przypadku pociągów omijających stacje we Włochach, Ursusie, Piastowie i Pruszkowie.

O problemach z dojazdem koleją z Pruszkowa i Piastowa do Warszawy pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Zmieniony na drugi miesiąc remontu rozkład jazdy KM i Szybkiej Kolei Miejskiej spowodował, że pasażerowie chcący dojechać rano z Warszawy do Piastowa i Pruszkowa oraz po południu z tych dwóch miast do stolicy, napotykają na poważne utrudnienia. Pociągów w tych kierunkach jest mało lub nie ma wcale, a podróż komunikacją zastępczą (pociąg wahadłowy Ursus – Grodzisk Maz. – Ursus i autobus ZS2 z Ursusa do Warszawy Zachodniej) może się znacznie przedłużyć przez korki we Włochach.

Według Donaty Nowakowskiej, rzecznika spółki Koleje Mazowieckie, nie ma żadnych szans na to, by ten rozkład zmienić. 
– Wprowadzenie dodatkowego pociągu w godzinach 14.00 – 19.00 w kierunku Warszawy, zdezorganizowałoby całkowicie przewóz pasażerów w tych godzinach w kierunku odwrotnym, tj. do Skierniewic – poinformowała Donata Nowakowska. Wskazała jednak inną możliwość szybszego dotarcia do stolicy. Wystarczy jakimkolwiek pociągiem jadącym w przeciwnym kierunku przejechać do Brwinowa, a tam wsiąść w pociąg jadący do Warszawy, który omija Pruszków, Piastów, Ursus i Włochy. Tych pociągów jest znacznie więcej, więc całkowity czas podroży wydłuży się tylko nieznacznie.

Problem polegał jednak na tym, że mieszkańcy Piastowa i Pruszkowa podróżują koleją na wspólnym bilecie ZTM. Pruszków to granica strefy obowiązywania tego biletu. Na odcinku Pruszków – Brwinów pasażer mający tylko wspólny bilet, jest pasażerem na gapę. – Pasażerowie, którzy chcą w godzinach 14.00 – 19.00 dojechać do Warszawy, a nie chcą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej, mogą podjechać z Pruszkowa do Brwinowa i tam przesiąść się na pociąg jadący w kierunku Warszawy zarówno na bilecie KM, jak i ZTM – informuje Donata Nowakowska.

Informację tę potwierdza także Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. – Na odcinku pomiędzy Pruszkowem a Brwinowem i w pociągach omijających stacje w Pruszkowie i Piastowie obowiązuje wspólny bilet ZTM ważny w 1 i 2 strefie – powiedział.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.