Jeśli budżet pozwoli

Region

Prawie 1 mln zł więcej niż w tym roku chce przeznaczyć powiat pruszkowski na inwestycje drogowe w 2011 r. Mniej pieniędzy będzie za to na usługi związane z utrzymaniem dróg. Nakłady na remonty mają się utrzymać na mniej więcej tym samym poziomie.

Zarząd powiatu planuje wydać w 2011 r. na inwestycje drogowe 8,75 mln zł. To prawie o milion złotych więcej niż w tym roku, w którym na ten cel wydano ok. 7,85 mln zł. – Projekt budżetu powiatu zakłada większe nakłady na inwestycje drogowe, bo mamy więcej zadań do wykonania w tej dziedzinie – mówi Elżbieta Smolińska, starosta pruszkowski.

Modernizacje i przebudowy

W planach jest m.in. przebudowa skrzyżowania ulic Armii Krajowej i Księcia Józefa w Pruszkowie i zamontowanie tam sygnalizacji świetlnej. Starostwo chce także, by sygnalizacja świetlna znalazła się na drogach powiatowych przy sześciu szkołach: na ulicach Plantowej i Promyka w Pruszkowie, ulicach Wilsona i Piłsudskiego w Brwinowie, w Ładach w gminie Raszyn i w Komorowie na ul. M. Dąbrowskiej. Ma zostać zmodernizowany most na rzece Zimna Woda w ciągu ul. Powstańców Warszawy w Brwinowie. Także w Brwinowie ma zostać zmodernizowana ul. Sportowa. Prowadzony będzie też drugi etap modernizacji ul. Grodziskiej. W Nadarzynie planowane jest zakończenie przebudowy ulic Warszawskiej i Mszczonowskiej, a w gminie Michałowice ma powstać nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Brzozowej i Komorowskiej.

Elżbieta Smolińska zastrzega jednak, że te plany mogą ulec zmianie, bo wszystko jak zawsze zależy od dochodów powiatu. – Jeśli pieniądze z podatków nie będą wpływać do budżetu powiatu tak, jak powinny, to będzie trzeba te plany zmieniać w ciągu roku – mówi.

Dużo zależy od zimy

O ponad pół miliona złotych mniej przeznaczy powiat w 2011 r. na usługi związane z utrzymaniem dróg. W tym roku przeznaczono na ten cel 2,05 mln zł, a na przyszły zaplanowano 1,5 mln zł. Do tej grupy wydatków należą; odśnieżanie dróg, malowanie, sprzątanie, koszenie trawy w pasie drogi i konserwacja zieleni (w tym drzew). Zdaniem Sławomira Walendowskiego, zastępcy szefa Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, dużo zależy od tego, jaka będzie zima, bo większość pieniędzy idzie na odśnieżanie dróg. – Jeśli trzeba będzie wydać na ten cel dużo, to mniej wydamy na konserwację zieleni – dodaje Walendowski. – Ale w ostatnich latach spore sumy przeznaczaliśmy na konserwację zieleni, więc w nadchodzącym roku te wydatki nie będą takie pilne – tłumaczy.

Remonty bez zmian

Na remonty dróg powiat zamierza przeznaczyć blisko 4,31 mln zł. W tej dziedzinie wydatki pozostają na podobnym poziomie, jak w kończącym się roku. Sławomir Walendowski informuje, że remonty będą polegać głównie na wykonywaniu tzw. nakładek na zniszczonych fragmentach nawierzchni. – Wykonanie kilkumetrowej nakładki to lepszy sposób niż łatanie pojedynczych dziur – wyjaśnia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.