Wybudują 150 mieszkań komunalnych

Grodzisk Maz.

Władze Grodziska Mazowieckiego postawiły sobie jasny cel. W czasie trwającej kadencji w gminie ma powstać 150 mieszkań komunalnych. Wszystko wskazuje na to, że obietnicę uda się spełnić, ale nie bez problemów.

Brak mieszkań komunalnych to bolączka wielu polskich miast. Z tym problemem zmagają się również gminy z naszego regionu. Wśród nich jest m.in. Grodzisk Mazowiecki. Grodziscy włodarze w życie wdrożyli plan, dzięki któremu sytuacja ma się poprawić. Chodzi tu o budowę czterech budynków komunalnych, w których łącznie znajdzie się około 150-200 mieszkań. 

Pierwsze dwa domy, które powstają przy ul. Traugutta miały być gotowe w czerwcu bieżącego roku. Przyszli mieszkańcy na nowe lokum będą musieli poczekać nieco dłużnej. Dlaczego? Władze rozwiązały umowę z wykonawcą prac budowlanych.  – Do pewnego momentu firma budowała zgodnie z harmonogramem i założeniami. Gdzieś od dwóch miesięcy zauważyliśmy, że pojawiły się problemy ze zdolnością finansową. Podczas wizyty inspektorów na budowie robotnicy mówili, że nie mają pustaków, żeby murować. Właściciel został wezwany do wyjaśnień i poinformował, że ma przejściowe problemy. Następnie to zjawisko zaczęło się powtarzać – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. 

Wkrótce do grodziskiego magistratu zaczęli zgłaszać się podwykonawcy. Chodziło o to, że firma nie płaciła im za zrealizowane prace. Ostatecznie okazało się, że nie uda jej się zakończyć budowy w wyznaczonym terminie. Gmina rozwiązała więc umowę. – W związku z tym, że zagrażała nam utrata dotacji, to w takiej sytuacji nie było innego wyjścia. Mowa tu o kwocie około 2,4 mln zł. Sprawa najprawdopodobniej zakończy się w sądzie – dodaje grodziski włodarz. 

Teraz gmina szuka nowego wykonawcy. Przetarg już został rozpisany. Jeśli uda się znaleźć nowego wykonawcę w pierwszym podejściu, to budowa zakończy się pod koniec września. A co jeśli tak się nie stanie? – W umowie dotacyjnej jest informacja, że inwestycja zakończy się najpóźniej na początku października. Jeśli nie znajdziemy wykonawcy wystąpimy o przedłużenie tego terminu. Na rynku budowlanym jest wiele firm. więc liczymy na to, że wykonawcę uda się znaleźć od razu – zaznacza Benedykciński. 

To nie koniec planów. Niebawem ma ruszyć budowa kolejnego budynku komunalnego. Nowy budynek również ma powstać przy ul. Traugutta. Na tym terenie znajduje się niewielka kamieniczka. Obecnie mieszka w niej osiem rodzin. Pierwotnie lokatorzy mieli zostać przeniesieni do budynków powstających tuż obok. Następnie planowano rozbiórkę kamieniczki i rozpoczęcie budowy bloku z 44 mieszkaniami. – Tu musieliśmy zmienić plany. Budowa może ruszyć bez rozbiórki istniejących zabudowań. Ludzie będą normalnie mieszkać, a obok będą trwały prace. Po oddaniu do użytku wspomnianych wcześniej budynków przeniesiemy do nich lokatorów z Traugutta 24. Następnie ruszymy z rozbiórką. Opóźnienie pierwszej inwestycji, nie ma wpływu na realizację tego zadania – mówi nam Grzegorz Benedykciński.

Kolejny dom komunalny ma powstać w Natolinie. Gmina ma już dokumentację techniczną oraz pozwolenie na budowę. Tu, podobnie jak w przypadku domu przy Traugutta 24, władze Grodziska liczą na sporą dotację zewnętrzną.  – Zwróciliśmy się o środki finansowe na dofinansowanie budynku przy ul. Traugutta i spodziewamy się, że dostaniemy pomoc w wysokości 2 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi planami chcemy we wrześniu wystąpić o dofinansowanie budowy bloku w Natolinie i ruszyć z przetargiem – podkreśla Benedykciński. Sama budowa ma ruszyć wiosną 2017 r. i zakończyć się rok później.

Jeśli wszystkie inwestycje uda się zrealizować to w gminie przybędzie blisko 150 mieszkań komunalnych. – W tej kadencji oddamy 150 mieszkań i zlikwidujemy problem slumsów. Spełnimy tym samym złożone obietnice – zaznacza burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

To jednak nie koniec planów. Gmina rozważa remont kilku kamienic w centrum miasta m.in. przy placu Zygmunta. Chodzi o budynki w lepszym stanie technicznym. – Na takie prace można otrzymać 50 proc. dotacji – dodaje grodziski włodarz.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.