Wybory parlamentarne już w niedzielę! Kto kandyduje?

Region

Już w najbliższą niedzielę, 13 października, odbędą się wybory parlamentarne. Powiaty pruszkowski i grodziski należą do okręgu nr 20 (do sejmu) i nr 41 (do senatu). Kto w nich kandyduje i jak oddać ważny głos? Podpowiadamy.

W wyborach parlamentarnych w całym kraju będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Zgodnie z ordynacją wyborczą Polska podzielona jest na okręgi wyborcze, oddzielne do sejmu i senatu.

Powiaty grodziski i pruszkowski w wyborach do sejmu znalazły się w okręgu nr 20. To tzw. „podwarszawski wianuszek” obejmujący także powiaty legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, warszawski zachodni i wołomiński. Do zdobycia jest tu 12 mandatów. Stara się o nie pięć ogólnopolskich komitetów (nr 1 PSL, nr 2 PiS, nr 3 SLD, nr 4 Konfederacja, nr 5 Koalicja Obywatelska) oraz lista nr 8 czyli Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców. Co ciekawe, na tej ostatniej można znaleźć nazwisko m.in. byłego prezydenta Pruszkowa, Jana Starzyńskiego.

Aby oddać ważny głos w wyborach do sejmu, na karcie wyborczej musimy zaznaczyć tylko jedno nazwisko z wybranej listy. Zaznaczenie większej liczby nazwisk spowoduje, że nasz głos nie będzie się liczył.

Pełną listę komitetów i kandydatów w okręgu nr 20 znajdziecie tu.

Mniej skomplikowany wybór mamy w przypadku wyborów do senatu. Obowiązują tu okręgi mandatowe i zasada, że zwycięzca bierze wszystko. W dodatku mamy tu tylko dwóch kandydatów. Mandat senatora otrzyma Konstanty Radziwiłł z PiS lub Michał Kamiński z PSL. Aby nasz głos był ważny należy zaznaczyć pole tylko przy jednym z nazwisk.

Przypominamy, że głosowanie rozpocznie się o godz. 7.00 i zakończy o godz. 21.00. Od północy z piątku na niedzielę do momentu zamknięcia lokali obowiązywać będzie cisza wyborcza, czyli zakaz agitacji. Z tego powodu na również na naszym portalu wyłączona zostanie możliwość komentowania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 50

50 odpowiedzi na “Wybory parlamentarne już w niedzielę! Kto kandyduje?”

 1. paca pisze:

  Ano @zed za kilkanascie lat nikt nie bedzie chciał się przyznać że był w Pis-ie. Polska stanie się stajnią Augiasza i nie wiadomo czy znajdzie się chetny na stanowisko Herkulesa. Kreatywna księgowość Morawieckiego przestanie się dopinać ale on ma zapewniony byt do konca życia w dowolnym miejscu na mapie. Obudzimy się z reką w nocniku. Dlatego teraz PiS chce zawładnąć sądami i mediami żeby stan państwa jak najdlużej była tajemnicą dla ciemnoty i żeby kazda ręka sięgająca po władzę została odrąbana.

 2. Zed pisze:

  „A co będzie za kilkanaście lat”, POstKOmuniści są już nudni tymi mądrościami Balcerowiczów. Nikt im pewnie nie powiedział, że obecny rozwój jest napędzany rynkiem wewnętrznym a to jest bardzo bezpieczne rozwiązanie odporne na światowe kryzysy. Na marginesie patrząc na skalę niedoszacowania możliwości rynku, takie rozwiązania prospołeczne jakie wdrożył PIS, mogły być uruchomione z 10 lat temu. Ale rządzący wtedy z PO-PSL woleli dawać bonusy całkiem komu innemu. Zupełnie inaczej jest teraz i niech tak będzie na kolejne 4 lata. Tylko PIS!!!

 3. Zez pisze:

  Przez ostatnie kilkanaście dni jeżdżąc po kraju pytałam „prostych obywateli” celowo tylko prostych i mało wykształconych na kogo oddadzą głos w wyborach i była tylko jedna jedyna odpowiedz że na PiS a dlaczego ” bo pani kochana oni tylko nam kase dają” a jak zapytałam co bedzie za kilkanaście lat jak kasa się skończy to odpowiedz brzmiała „A co tam za kilkanaście lat mnie obchodzi co bedzie ważne że teraz kase dają” CIEMNA MASU TO KUPUJE. i nawet jak premier bankster powiedział że za miskę ryżu będą pracować. SMUTNE TO ALE PRAWDZIWE ………. W NIEDZIELĘ MOŻEMY TO ZMIENIĆ.

  • aa pisze:

   Pseudointeligenckie ględzenie. PiS nie rozdaje kasy, daje zwrot z tytułu posiadania dzieci. Wygospodarowali też środki dla emerytów-na razie mało, PSL krzyczało, że należy nie opodatkowywać emerytur, logiczne, ale państwa na razie na to nie stać, więc takie są na razie gesty od PiS w postaci 13 emerytury. Trzeba posłuchać w jakim kontekście premier powiedział te słowa o misce ryżu, bo wypowiadał się między innymi o wojnie i chyba o kryzysie oraz w kontekście zadłużenia. Ponadto PiS to wcale nie są ludzie niewykształceni, na PiS głosuje też elita i bogaci przedsiębiorcy a są i tacy. Ja głosuje na PiS bo mimo wydatków socjalnych rewelacyjnie zbilansowali budżet i pomniejszyli deficyt!!!!!!!!Wniosek-za PO masowo wyłudzano VAT i interes szedł, ale rząd PO głoszący liberalizm ekonomiczny nie przejmował się zbytnio. PO powiększało deficyt a głosiło liberalizm, PO podwyższało podatki a głosiło liberalizm. PIS głosi postulaty społeczne a mimo to pięknie trzyma budżet i wydatki oraz deficyt. Zobaczymy czy przyszły budżet uda się zrealizować bez deficytu. Tylko PiSowi zdrzyła się nadwyżka a liberaluchom nie.

  • as pisze:

   Trzeba się cieszyć, że rozdają a nie kradną jak partia miłości. Generalnie to nie rozdają bo to jest realny pieniądz a nie z pożyczek czy z wydrukowanych na nowo banknotów. To jest redystrybucja dochodu a także zwrot tego co państwo zabiera w podatkach. PiS to naprawdę dobry rząd i ludzie to docenią jeszcze bardziej w tych wyborach. PiS górą na najbliższe cztery lata a może nawet na dwanaście czy szesnaście.

 4. paca pisze:

  Poczeba wymiany jelit – twierdzi naczelnik. Bedziemy mieli Chiny w Polsce. Ale nie teraźniejsze ale te z lat 60-tych. Rewolucja kulturalna nas czeka. Napiętnowani będą którzy złej sprawie służą. Zwłaszcza jeżeli robią to dobrze. Żadne trofea ich nie ochronią. Skończy się szydzenie z dzieł zaangażowanych, śmichy zamiast łez. Będą nowi luminarze kultury i sztuki. Stworzy się wybitne dzieła. Jak nasi nie dają rady to się nawet tego Cruise’a zatrudni albo tego Gibsona.

  • Zed pisze:

   Tak mówisz, że „Rewolucja kulturalna nas czeka. Napiętnowani będą którzy złej sprawie służą” to poczytaj dalej i zobacz kto i w jaki sposób teraz jest napiętnowany. Taką nagonkę właśnie zrobiła GW: https://twitter.com/JaroslawKurski/status/1182519505974693888
   „Gazeta Wyborcza pokazała czym jest dla niej wolność słowa w Internecie i anonimowego Smoka zlustrowała, a później podała jak się nazywa, gdzie mieszka, jaką ma rodzinę, gdzie pracuje, gdzie pracował, a na końcu wysłała do jego firmy donos – czym się oczywiście pochwaliła.”
   A przecież poglądy polityczne są danymi wrażliwymi wprost wymienionymi w Dyrektywie o ochronie danych osobowych.
   Można się spierać czy jego tłity były chamskie czy nie ale w naszej cywilizacji nawet dane przestępców są chronione, chyba że sąd zdecyduje o ich ujawnieniu.
   Ci sami, którzy chronili prawdziwą tożsamość twórcy Soku z Buraka, którego opłacała PO, publikują dane wrażliwe osoby zupełnie prywatnej a nawet jego rodziny. To ja zaryzykuję, że nie lata 60-te nam grożą ale grozi nam powrót do lat 50-tych jeżeli chorzy z nienawiści odzyskają władzę.

   • paca pisze:

    Nie wiem czy to nie fejk. Nie wiem co Kurski na to. Jeśli dał się ponieść nerwom to było to b. nieprofesjonalne szczególnie dla starego wyjadacza. Może za to sromotnie przegrać przed sądem. Może jednak to osoba publiczna ewentualnie kandydat w wyborach.
    I nie udawaj że boisz się nienawiści przeciwników. To kocopały jak kiedy koleś naziol który nie przeczytał żadnej książki za to wykonał tysiące kopnięć z półobrotu twierdzi że boi się KODziarza. Cherlawego inteligenta w wieku przedemerytalnym.
    Jestem przekonany że PiS bedzie zwalczał przeciwników i nie będzie pisał o tym na Twitterze. Po cichu bedą tracić pracę, kontrahentów, zamówienia. Będą mieli wizyty kontrolerów itp.
    Powiedz zed czy nade mną już Pegaz rozpostarł swoje skrzydła

 5. paca pisze:

  Teraz nowy kłopot dla PiS: Nobel dla Tokarczuk. Jak tu udać że go nie ma. Pogotowie u Kurskiego: jak pomniejszyć znacznie sukcesu lewackiej pisary. Nobel się upolitycznił i przez to stracił dawne znaczenie i takie tam. Holecka jest już lepsza niż legendarna koreańska spikerka. Da radę

  • aa pisze:

   Akurat Prezes czytał jakubowe księgi. Czy można się bardzo cieszyć gdy ta pisarka głosi antypolskie poglądy o tym że Polacy mordowali Żydów i byli właścicielami niewolników. Można powiedzieć przecież że Żydzi byli w UB a na kresach donosili na Polaków do NKWD. Tylko po co takie uogólnienia?

   • Zed pisze:

    To za trudne do ogarnięcia dla tuzów totalitarnej nowoczesności. Powtarzanie w kółko przedszkolnych mądrości i ordynarny hejt to prostsze i dla nich widocznie przyjemniejsze.

   • paca pisze:

    To nie są uogólnienia. Po prostu różni jesteśmy, byliśmy. O złych zachowaniach trzeba mówić żeby się nie powtórzyły. Właśnie, obawiam się, nadchodzi czas próby, czas donosów i eliminowania myślących inaczej.

    • Zed pisze:

     Czas donosów. Tak właśnie to się nazywa. Twój kolega już tam był i to zrobił https://twitter.com/KrzysztofBorsuk/status/1182561513502052352
     W odwiedziny do @smok05 🙂 https://twitter.com/KrzysztofBorsuk/status/1182560609025646592
     Pogratuluj mu.
     13.10 Głosujemy na Polskę lista nr 2 PIS a nie na donosicieli.

     • tt pisze:

      Nie głosujemy na Bolka i jemu podobnych co udawali antykomunistów a kablowali bezpiece

     • paca pisze:

      Nie mam czasu sprawdzać twoich donosów. Ty masz swoje zajęcia ja mam swoje. Nie sadzę żeby to był mój kolega.
      Glosuj sobie na Sipierę. Będą w Pruszkowie szkoły im. Kaczyńskich, ulice i pomniki. Pokazał że w wyścigu do posady Wielkiego Kapciowego Prezesa zajmuje wysokie miejsce w peletonie. To że był kiedyś przyzwoitym samorządowcem to już przeszłość. teraz sprzedal duszę i nie ma nic do powiedzenia. Nie pytaj co ten kraj zrobił dla ciebie. Nie pytaj też co ty możesz zrobić dla niego. Pytaj co zrobiłeś i co możesz zrobić dla Prezesa.

 6. robot pisze:

  Jakim hejtem oszołomie ? Może ze wstydu umarł ? Ewentualnie został nieodwołalnie odwołany.

 7. aa pisze:

  Zaszczuto hejtem profesora Szyszkę. To jest polityka miłości partii POgarda, zasługującej na polityczny śmietnik. Rozenek i Kinga Gajewska są współodpowiedzialni za nienawiść wobec Profesora i pomówienia. Ludzie z PO , jeśli macie jakąś przyzwoitość- a zawsze znajdzie się trochę sprawiedliwych- uciekajcie z tej partii bo wyjdą jeszcze inne skandale na wierzch.

  • op pisze:

   Zaszczuto hejtem – a może ktoś miał inne zdanie.?

  • opoka pisze:

   Słusznie, mają Go na sumieniu.

  • j23 pisze:

   a kto kurw* powiedział „nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, ZAMORDOWALISCIE go, jesteście kanaliam”i – mówił lider PiS Jarosław Kaczyński (dyktator)

  • bb pisze:

   to jest skutek oglądania tvp info. Tam padło to stwierdzenie, że to tvn jest winny śmierci. Jak trzeba być małomyslącym samodzielnie by takie rzeczy wierzyć i je rozpowszechniać. Żal.

 8. Pisior pisze:

  Niech nam żyje nasz dyktator KACZOR- mówimy to MY ciemny lud który wyznaje i popiera nasz reżim pisowski NIECH ŻYJE NAM.

  • Zed pisze:

   Wazelina czy nie wazelina ale ważne, że proste zdanie tylko z małymi błędami napisane. Doceniam, to napisałem ja poj*b z Tczewa.

 9. paca pisze:

  Radziwiłł łowił chciwem uchem te głosy, które dyktowała bojaźń lub pochlebstwo i nie zważał, że wychodziły one z ust ludzi słabych, którzy w niebezpieczeństwie pierwsiby go opuścili; z ust ludzi, którymi każdy podmuch wiatru mógł chwiać jak falą. I upajał się temi wyrazami i sam siebie oszukiwał lub własne sumienie, powtarzając z zasłyszanych zdań to, które zdawało się go najbardziej uniewinniać.
  [Sienkiewicz, Potop]

  • Zed pisze:

   To Potop Sienkiewicza nie jest już obciachowym, faszystowskim i nacjonalistycznym bajdurzeniem dla totalnie nowoczesnych. Tak szybko tam się zmieniają mądrości etapu, że nie można nadążyć ))).

   • paca pisze:

    Obciachowy jest PiS. Potop to trochę fantasy ale więcej tam prawdy niż w pisowskiej ideologii. Sienkiewicz ktorego chcielibyście zawłaszczyć ( bo PiS wszystko co ceni chciałby zawłaszczyć i w ogóle podzielić nasze – wasze ) był Polakiem bardziej z wyboru niż z genów które dla PiS-u najwazniejsze. Płynęła w nim krew Tatarów, Litwinów, Żydów, Ormian a polskiej maciupko. Tak więc słaby to genetyczny patryjota chociaż z przekonań wielki. Jakoś tak się składa że dość liczni żyjący jego potomkowie taki patriotyzm jaki lansuje PiS zlewają złotym deszczem ( Kuba, Bartłomiej, śp. Krystyna)

    • Zed pisze:

     Wszystko Ci się paca miesza ale w sumie to się nie dziwię. Polacy z genów to KÓŃfederacja chyba. Potykacie się o własne nogi tyle smrodu w GW i TVNach narobiono, że już nie wiecie jakiej prawdy się trzymać. Chcesz czegoś dowiedzieć się o polskości Sienkiewicza to udaj się do Muzeum w Oblęgorku a nie wiki i GW.

     • paca pisze:

      To ty obserwujesz GW i TVN ? W muzeach (jak wam się powiedzie) może znajdzie się wkrótce Kaczyński jak na białym koniu przeskakuje mur stoczni. Ja wiem od potomka Sienkiewicza że nie ma w sobie polskiej krwi i jemu wierzę. A w ogóle już rzygam kiedy widzę twój nick pisowski sługusie. Kończę konwersacje z tobą. PS. Dostaniesz premię za powielanie #tasmy Neumanna ? (ten mój # możesz sobie wziąć).

     • Zed pisze:

      @paca w głowach POstKOmuniści wam się miesza od nienawiści.

 10. aa pisze:

  Ktoś się nudzi i znęca się nad JK. To są już granice absurdu. Do pięt nie dorastasz JK karle moralny i oszczerco. PiS i tak wygra a vatu już nie będzie tak łatwo wyłudzać.

  • R14 pisze:

   A kogo wsadził za „kradzież watu” a komu wytoczyli proces za „kradzież watu” NIKOMU – więc ciemna maso co kłamiesz jak Tvpis Ale CIEMNY LUD TO KUPI

   • Zed pisze:

    Z tego co wiem to są ogromnej liczbie osób postawione zarzuty. A że nie zostali skazani to odpowiedź jest na #TaśmyNeumanna: „70% prezydentów Dużych Miast to złodzieje i to, że ich nie wsadzają to zasługa kupionych przez PO sprzedajnych sądów, dziennikarzy i głupiego elektoratu, który za złodziejami „atakowanymi” przez PIS w ogień wskoczy.”
    Na marginesie pan Gawłowski z PO startuje do Senatu, zwolniony z aresztu przez Sąd za 500.000 zł, a nie z braku dowodów.

    • Kolo pisze:

     Gawłowski miał takie same zarzuty, jak senator z PiS, tylko senator z PiS został przez swoich kolesiów z partii osłonięty mandatem. A tak na marginesie, blisko 4 lata po „audycie” PiS, więzienia powinny być pełne, albo złodziei albo kłamców…

     • aa pisze:

      Elektorat PO to więzienia. PiS pozbywa się przestępców ze swoich szeregów a PO broni jak niepodległości aż do śmierci jak mawiał Neumann. Można być przestępcą ale jak się jest w PO to można liczyć na partię i sędziów z antypisu.

     • Zed pisze:

      Przeczytaj ze zrozumieniem. Możesz puścić sobie jeszcze raz taśmy N. Przy którymś razie chwycisz o co biega.

    • paca pisze:

     Nawet nierozgarniety pisowski elektorat powinien zadać sobie pytanie: jak to jest że te taśmy akurat teraz się ukazują ? jak to jest że w ogóle się ukazują ? A czy w PiS rozmowy się toczą zupełnie inaczej ? Taka np Kępa zrzucona na spadochronie zeby porządek zrobić w terenie rozmawia jak mama z niesfornym synkiem.
     Oczywiście że nie. Niewątpliwie nie uzywa wulgaryzmów w ilościach hurtowych ale sens jej łajań musi mieć taką samą wymowę.
     A ukazują się te taśmy żywcem z SB-ckiej szkoły wzięte bo wielu starych SB-ków oddało się w opiekę PiS-owi. A kto się w opiekę odda Panu swemu nie przyjdzie na niego żadna straszna trwoga.
     P.S. Ciekawe kiedy Banaś wróci z urlopu.
     P.S. 2 Ciekawe jaki pogrzeb bohaterskiemu Szyszce wyprawią.

     • tt pisze:

      akurat PiS jest antyesbecki i zawsze był. Proszę nie hejtować profesora Szyszki. On śmierci nie życzył swoim wrogom.

 11. ed bundy pisze:

  „Kto kandyduje?” – uczciwi, pożyteczni, pracowici, nieprzekupni, mądrzy i odważni … buahahahahahaha

 12. zez pisze:

  Na Żoliborzu, w małym domeczku

  pomiędzy ludźmi – ot po sąsiedzku,

  sam, bez teściowej, dzieci i żony,

  mieszkał staruszek pewien zmarszczony.

  Jako ,że kotów hodował parkę

  pokrytą sierścią miał marynarkę.

  Do tego jeszcze w skarpetkach dziury

  co dopełniały obraz ponury.

  Cicho się jakoś po świecie plątał,

  ni prawa jazdy, ni w banku konta…

  Z rodziny został sam, z siostrzenicą

  co wielokrotną była dziewicą.

  Miał ten staruszek do władzy parcie

  i o tę władzę walczył zażarcie.

  Wreszcie na przekór całemu światu

  zbudował sobie partię frustratów,

  która na skutek losu przekory

  w końcu wygrała w Polsce wybory

  i bez wątpienia za ich przyczyną

  okropnie nam się dziadek „rozwinął”.

  Realizując swój pomysł śmiały

  podporządkował sobie Kraj cały.

  Rozdawał „stołki” i kasę dzielił

  tłumacząc reszcie obywateli,

  że choć jest kiepsko i gorzej będzie

  to on ich dobro wciąż ma na względzie,

  nie czerpiąc z tego korzyści żadnych –

  sam skromny, biedny i nieporadny.

  Aż nagle szarym styczniowym świtem

  w świat poszły wieści niesamowite,

  że to nie tylko dom i dwa koty

  lecz jeszcze kilka miliardów złotych ….

  tak pomalutku do grosza grosik…

  biedny dziadunio Polsce „zakosił”.

  WIĘC DZIŚ MĄDRZEJSI TYM DOŚWIADCZENIEM

  NA PRZYSZŁOŚĆ CZUJNI BĄDŹMY SZALENIE

  I NAUCZENI DZISIEJSZĄ CHWILĄ

  WCIĄŻ PAMIĘTAJMY – POZORY MYLĄ.

  Niechaj wspomaga nam pamięć wiotką

  mezalians jeża z ryżową szczotką,

  który dowodem jest doskonałym

  ŻE GRĄ POZORÓW JEST TEN ŚWIAT CAŁY ?

 13. paca pisze:

  Najważniejsze że wina się już nie bierze na zeszyt. Naród godność odzyskuje. Co kogo obchodzą problemy kasty sędziowskiej albo konstytucja. Podobno to mała książeczka ale po co komu. Kiedyś w domu była książka. Telefoniczna. Ale teraz już nie rozdają. Że podobno w szpitalach źle się dzieje. Na razie u nas wszyscy zdrowi więc niech się martwią inni. Kto trzeba to mu nawet kule do domu sam derektor przywiezie. Kto trzeba to posadę dostanie. Wiadomo że swoim trzeba dać. Nalezy im się. Nie dziwota że tam jakiś wyklina bo ni ma co dać swoim. Przegrałeś wybory teraz dźwigaj wory chłopie. Trza się było jumą działkować.

 14. j23 pisze:

  „Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,”

  „Ty , który od nowa polską godność wskrzeszasz,”

  „Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,”

  „To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.”

  „Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski,”

  „Tyle klęsk przejść musiałeś by podnieść się z klęski,”

  „Tyle lat musiałeś czekać by teraz już w chwale,”

  „Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale”

  „W kierunku mocarstwa od morza do morza,”

  „By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk”

  „A nawet ptaki co krążą w przestworzach,”

  „Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.”

  „O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków,”

  „Który nasz naród wyprowadzisz z klęski,”

  „Który zdobędziesz imperium Lechitów,”

  „I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.”

  „Niech będzie pamięć Twego brata Lecha”

  „Na zawsze w kraju świętego Wojciecha”

  „Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany”

  • paca pisze:

   To piękne tak że dłonie same się składają a o kolana zginają.
   ( w kwestii formalnej: to jedna całość ? jeśli tak to czemu oddzielne cudzysłowy ?)

   I jeszcze bym podkreślił co mówił prof. Szyszko w Pruszkowie że że żłobki i przedszkola to wymysł komunistów, a ich brak to urojony problem. Kobiety do domów niech gotują, sprzataja i rodzą dzieci. Mężczyzna niech pracuje a jakby jeszcze od czasu do czasu upolowaną zwierzynę rzucił na stół to już byłoby cudownie, jak za dziada pradziada.

 15. Anonim pisze:

  W tych wyborach najważniejsza jest frekwencja. Ścierają się dwie sprzeczne ze sobą wizje Polski. Musimy pójść na wybory i wybrać najlepsze rozwiązania. Pozostanie w domu sprzyja tylko jednej partii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły