Wszystko o jakości wody

Kiedy ostatnio zastanawialiście się nad jakością wody w naszych kranach? Coraz częściej mówi się o tym, że „kranówka” jest bardzo dobrej jakości, pojawiają się nawet opinie, że woda z wodociągów jest lepszej jakości niż woda butelkowana. To może być prawda, jednak woda z wodociągu, a woda w naszym kranie, to wody o różnej jakości. Zapraszamy do lektury, przekonacie się jaka woda naprawdę wypływa z naszych kranów i jak temu zaradzić.

Jakość wody uzależniona jest nie tylko od wodociągów, ale także od stanu rur, którymi do nas płynie. Choć nie pachnie chlorem jak w dawnych czasach, to jednak woda w naszych kranach zawiera często metale ciężkie, czasami również mikroorganizmy. Fluor czy chlor w określonych ilościach są dopuszczalne przez instytucje certyfikujące, ze względu na działanie bakteriobójcze. Nie mówi się o ich szkodliwości, podobnie jak o innych metalach ciężkich, gdyż przyswajane w niewielkich ilościach nie wywołują nagłych reakcji chorobowych. Dlatego Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294) dopuszcza występowanie tych pierwiastków (np. ołów, kadm, rtęć, arsen, nikiel, miedź, cyjanki, etc), a także określa ich dopuszczalne normy (!).

Jednak pamiętajmy, że te szkodliwe pierwiastki nie są metabolizowane przez nasz organizm ani z niego usuwane, tylko kumulują się przez całe życie. Z biegiem lat, przy dodatkowych czynnikach ryzyka (np. przypadki raka w rodzinie) mogą przyspieszać rozwój chorób i szkodzić naszemu organizmowi.

Co jeszcze możemy spotkać w kranówce? Dopuszczalnych jest niestety także wiele substancji chemicznych (np. pestycydy), a także mikroorganizmy (bakterie czy wirusy).

Nie zapominajmy też o szkodliwości kamienia, który szkodzi sprzętom i urządzeniom domowym (czajniki, żelazka, grzałki w pralkach czy piecach, ale też osad na ceramice łazienkowej czy na kabinie prysznicowej).

Czy możemy coś zrobić, aby wyeliminować szkodliwe substancje i cieszyć się wodą, która będzie bezpieczna dla nas oraz dla sprzętów domowych? Oto kilka sposobów.

Domowe systemy uzdatniania wody

Aby poprawić jej parametry możemy zdecydować się na zastosowanie filtra. Filtry do wody, to obiegowa nazwa dla urządzeń, których podstawową funkcją jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń. Technicznie zaś, są to skomplikowane wielostopniowe systemy uzdatniania wody, w których oczyszczanie stanowi tylko jedną z możliwości. Jakie jeszcze możliwości oferują systemy uzdatniania wody?

Oczyszczanie wody

Oczyszczanie wody z zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i biologicznych odbywa się przy pomocy jedno- lub kilkustopniowego procesu. Na wstępnym etapie pozbywamy się zanieczyszczeń takich jak rdza czy szlam, żelazo czy mangan. Cząsteczki te są na tyle duże, że bez problemu osadzają się na filtrze mechanicznym. Z drugiej strony, zatkałyby membranę stosowaną w procesie odwróconej osmozy, stąd usunięcie ich jest konieczne już na pierwszym etapie.

Następnie stosujemy filtry z węglem aktywnym przeznaczony do usuwania chloru, chloramin, siarkowodoru czy zanieczyszczeń organicznych, w tym niektórych cyst.

Kolejny jest system odwróconej osmozy (ang.: reversed osmosis, stąd często stosowane oznaczenie RO), gdzie specjalna membrana oddziela cząsteczki soli magnezu, wapnia i sodu, a nawet – w przypadku filtrów wysokiej jakości – bakterie i wirusy oraz metale ciężkie, od wody czystej. Dzięki filtrom mamy pewność, że woda, którą stosujemy jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

Mineralizacja

Woda oczyszczona za pomocą odwróconej osmozy jest pozbawiona soli mineralnych (odpowiedzialnych za powstawanie kamienia, ale też niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu), zatem gdy chcemy stosować ją bezpośrednio do spożycia, należy przywrócić substancje mineralne. Można to osiągnąć stosując dodatkowy etap w systemie uzdatniania, zwany mineralizacją wody. Najczęściej odbywa się on przez przepuszczenie wody przez odpowiednie złoża mineralizujące, np. bioceramiczne czy dolomitowe. W takim procesie dodajemy wapń, magnez, sód i potas, które są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania organizmu.

Jonizacja wody

Jonizacja to kolejna z możliwości wzbogacenia wody. Należy wiedzieć, że „kranówka” jest zazwyczaj wodą kwaśną lub obojętną, czyli ma pH poniżej 7,5. W procesie jonizacji woda jest pozbawiana soli pierwiastków kwaśnych. W rezultacie taka woda (zjonizowana, inaczej alkaliczna, czy zasadowa) ma pH w przedziale 8-9,5 oraz zmniejszone napięcie powierzchniowe, co powoduje lepsze wchłanianie w organizmie, a tym samym szybsze nawodnienie.

Po wysiłku fizycznym, gdy zużywamy minerały, w mięśniach powstają mikrouszkodzenia wywołujące stan zapalny, dający objawy znane jako zakwasy. Woda alkaliczna pozwoli je szybciej zneutralizować, a tym samym zregenerować mięśnie. Dzieje się tak, ponieważ woda alkaliczna charakteryzuje się zwiększoną zawartością tlenu, co zwiększa wytrzymałość i odporność, a także pozwala szybciej usunąć z organizmu wolne rodniki, spowalniając bądź opóźniając procesy chorobotwórcze.

Woda jonizowana powinna być też stosowana przez osoby cierpiące na refluks spowodowany zwiększonym wydzielaniem kwasów żołądkowych, gdyż wpływa na ich neutralizowanie. Podobnie, alkalizacja wody pomaga odkwasić organizm, gdy spożywamy zbyt dużo produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał).

Ważne: posiłków nie popijamy wodą jonizowaną, pamiętając, że proces prawidłowego trawienia wymaga środowiska kwaśnego.

Zmiękczanie wody

Zmiękczanie wody, to proces usuwania z wody soli mineralnych, odpowiedzialnych za osadzanie kamienia. Choć część z soli mineralnych jest niezbędna w wodzie do spożycia, sprzęty domowe lepiej funkcjonują przy użyciu wody miękkiej. Woda twarda najczęściej odpowiada za uszkodzenia grzałek (czajniki elektryczne, żelazka, pralki, zmywarki, bojlery i piece), głowic regulujących przepływ wody (np. w kranach), ale także na zmniejszenie wydajności urządzeń – większy pobór energii czy zatykanie (zmniejszenie światła) rurek czy kranów i słuchawek prysznicowych.

Kamień z twardej wody jest odpowiedzialny za powstawanie zacieków w toalecie czy na umywalce bądź kabinie prysznicowej. Zacieki te są nie tylko nieestetyczne, ale też stanowią zagrożenie bakteriami, które w takimi środowisku łatwiej się osadzają i rozmnażają. Dodatkowo, za sprawą twardej wody musimy zużywać więcej środków myjących i piorących. Twarda woda zmienia też smak potraw i napojów oraz niekorzystnie wpływa na stan skóry i włosów, odpowiadając za ich przesuszenie.

Aby chronić się przed skutkami twardej wody w domu najlepiej zamontować urządzenie do zmiękczania zaraz za licznikiem wodomierza, co pozwoli na zmiękczenie wody w całym obiegu domowym. O wodzie twardej i miękkiej przeczytacie w artykule: Czym jest twarda woda?

Jeśli chcecie zadbać o swoje zdrowie lub przedłużyć życie sprzętów domowych, polecamy zastosowanie sprawdzonych systemów uzdatniania wody. Chętnie doradzimy, jak dobrać najlepszy zestaw.

W artykule 6 kroków do zdrowej wody przeczytacie, jak się przygotować do wyboru odpowiedniego systemu, a jeśli odwiedzicie nasz punkt – na hasło „WPR 24” otrzymacie darmowe badanie twardości wody.

Zapraszamy do kontaktu:
Alaska – Systemy Uzdatniania Wody
Pruszków, ul. Anielin 1
Ustanów, ul. Główna 43h lok. 2
Tel. 601 130 858

www.zdrowawoda.net

www.sklep.zdrowawoda.net

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy