Wspomnienie o ppłk. Henryku Filipskim ps. „Jeremi”

Nadarzyn

Odszedł kolejny zasłużony mieszkaniec Powiatu Pruszkowskiego. 25 września w wieku 101 lat odszedł ppłk Henryk Filipski ps. „Jeremi”.

Ppłk Henryk Filipski ps. „Jeremi” Urodził się 30 kwietnia 1920 roku. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej).

Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim – jako podchorąży Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście – Północ. 5 sierpnia 1944 roku został trafiony w głowę odłamkiem granatnika. Przeszedł operację trepanacji czaszki w szpitalu przy ul. Śliskiej 51.

Po Powstaniu trafił z rodzicami do obozu przejściowego Dulag 121. Całą rodzinę przewieziono na roboty przymusowe do Borken w Niemczech. Tam pracował w przemyśle niemieckim Forstverwaltung Bocholt (Nadleśnictwo) w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Był odznaczony w 1995 roku Krzyżem Armii Krajowej, a także w 1996 roku Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Po wojnie zamieszkał w Nadarzynie, gdzie dożył aż 101 lat. Zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Nadarzynie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Wspomnienie o ppłk. Henryku Filipskim ps. „Jeremi””

  1. mła pisze:

    ppłk w pagonach majora ?
    ppłk ma dwie gwiazdy i dwie belki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły