Wraca temat budowy szkoły…

Podkowa Leśna

Spokojna do niedawna Podkowa od pewnego czasu wstrząsana jest informacjami o nieprawidłowościach w działaniu samorządu poprzedniej kadencji. Tym razem wraca sprawa budowy szkoły.

Chodzi o Zespół Szkół Samorządowych przy ul. Jana Pawła II. O tym,że miasto prowadziło sądową batalię z wykonawcami tej inwestycji wiadomo nie od dziś. Podobnie jak o tym, że budowa hali sportowej i remont placówki miały kosztować 9 mln zł, a ostatecznie pochłonęły ponad 14 mln zł. Nowością jest to, że podkowiańscy radni wezwali burmistrza do powołania zespołu prawnego, który zbada „możliwość postawienia zarzutów karnych i dochodzenia roszczeń w stosunku do osób winnych niegospodarności przy planowaniu i budowie sali sportowej oraz rozbudowie i modernizacji budynków Zespołu Szkół Samorządowych w Podkowie Leśnej”.

O co dokładnie chodzi? W marcu 2010 r. rozpoczęto rozbudowę wspomnianej placówki. Realizacja inwestycji miała zakończyć się półtora roku później, jednak szybko pojawiły się kłopoty. Generalny wykonawca, firma Wid Bas, w połowie 2012 r. zeszła z placu budowy nie kończąc zadania. Konieczne było zatrudnienie kolejnej, aby sfinalizować całe przedsięwzięcie. Po czasie z obiema firmami i podwykonawcami miasto spotkało się w sądzie, bo nie wywiązało się wobec nich z finansowych zobowiązań. Takich spraw było w sumie 11, w tym trzy przegrane w sądzie apelacyjnym, w siedmiu odbyły się mediacje i podpisano ugody, w jednym przypadku sąd wydał wyrok częściowo korzystny dla Podkowy. Na odszkodowania miasto-ogród przeznaczyło w 2014 r. 340 tys. zł, rok później 1,7 mln zł, a w tym roku 400 tys. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie sądowe zmagania już się zakończyły.

Ale temat pozostał. – Część rzeczy na pewno się przedawniła, część osób nie pełni już żadnych funkcji publicznych, największe błędy i zaniechania dotyczą nadzoru burmistrza i kierownika z uprawnieniami budowlanymi, obsługi prawnej i prowadzenia przetargu. Jeśli z analizy zespołu prawnego wyniknie, że od tych osób będzie można uzyskać odszkodowanie dla miasta, to taka sprawa zostanie założona – wyjaśnia Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.