Wraca pomysł podziału województwa. Mazowsze bez Warszawy?

Region

Zgodnie z zapowiedzią złożoną podczas kampanii wyborczej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w sejmie rozpoczęły się przygotowania do powołania zespołu, który zajmie się podziałem województwa mazowieckiego. Pomysł krytykuje marszałek Adam Struzik.

Prawu i Sprawiedliwości już raz nie udało się przeprowadzić pomysłu nowego podziału administracyjnego w stolicy i w województwie. Idea tzw. „wielkiej Warszawy”, czyli stworzenia metropolii z sąsiednimi powiatami dwa lata temu odbiła się od muru sprzeciwu samorządowców i mieszkańców.

Zamiar wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu województwa pozostał. Podczas konwencji wyborczej w Radomiu we wrześniu tego roku mówił o nim Jarosław Kaczyński.

– Stworzymy województwo mazowieckie bez Warszawy. To racjonalna decyzja, bo aktualnie Warszawa ma ponad 150 proc. PKB średniego rozwoju w Unii Europejskiej, a pozostałe miejsca województwa mazowieckiego mają w tych wskaźnikach nawet poniżej 50 proc. Dlatego potrzebny jest podział administracyjny. I nieważne, jak bardzo będzie się srożył marszałek Struzik, to musimy ten podział przeprowadzić – zaznaczył lider PiS.

W sejmie rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia prac nad tą kwestią. Powołany zostanie parlamentarny zespół, który zajmie się podziałem województwa mazowieckiego. Informację tę przekazał w jednym z radiowych wywiadów Marek Suski, jeden z czołowych polityków PiS.

Na razie nie są znane szczegóły, ale sam pomysł zmian krytykowany jest przez przywołanego przez Jarosława Kaczyńskiego marszałka województwa. – Z pewnym zdumieniem usłyszałem, że jak bumerang powraca myśl o podziale województwa. Stoją za tym głównie politycy PiS z regionu radomskiego. Mają oni jakąś olbrzymią determinację rozbicia województwa mazowieckiego, mają mocarstwowe wyobrażenia aby zbudować województwo radomskie. To jest naprawdę totalny brak roztropności, bo dzisiaj Mazowsze jest najszybciej rozwijającym się regionem w Europie, prowadzimy świadomą politykę wyrównywania rozwoju, bardzo duże środki transferujemy z obszaru metropolitalnego do obszarów oddalonych od stolicy. To tzw redystrybucja budżetu, dochodów. Prowadzimy politykę wyrównywania szans i rozwoju. Podzieliliśmy województwo statystycznie po to, aby dziś w dyskusji w Unii Europejskiej móc rozmawiać o dwóch obszarach rozwoju – zaznacza Adam Struzik.

– Nie widzę żadnego racjonalnego powodu aby mnożyć administrację, żeby budować dwa urzędy marszałkowskie, dwa wojewódzkie. Poza tym uważam, że to województwo mazowieckie będzie bardzo słabe ekonomicznie, pozbawione serca stolicy. To w ogóle jakiś absurdalny pomysł na województwo z dziurą w środku. Nie rozumiem tego. Chyba jedyną przesłanką jest po prostu czyste wyrachowanie polityczne, że w wyniku przedterminowych wyborów uda się przejąć władzę w tych województwach. Pomysłodawcy mogą się srodze zawieść. Mamy już w sejmie funkcjonujący zespół do spraw obrony samorządności i przez ten zespół będziemy bronić integralności województwa. Przypomnę, że przed wyborami szereg obecnych posłów i senatorów podpisało deklarację walki o tę integralność – mówi marszałek Struzik.

Jak już wspomnieliśmy szczegóły nowej inicjatywy nie są na razie znane. Nie wiadomo zatem czy i w jakim zakresie pomysł będzie nawiązywał do „wielkiej Warszawy”.

A Waszym zdaniem zmiany są potrzebne? Piszcie w komentarzach.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 22

22 odpowiedzi na “Wraca pomysł podziału województwa. Mazowsze bez Warszawy?”

 1. Ja pisze:

  Z jakiej racji jakiś partyjny karzeł będzie meblował życie tysięcy ludzi. Niech odpoczywa w pokoju

 2. Ja pisze:

  Niech Pan Kaczyński nie wtrąca się do ekonomii, niech pilnuje swojego miejsca i kotów.

 3. paca pisze:

  To są resentymenty Jarosława, tłumiona tęsknota za PRL tylko że on teraz Gomułką , Gierkiem. Zbliża się stagnacja a może i kryzys. Nie ma pomysłów a zwłaszcza środków na nowe + więc trzeba pozorować reformy, zaciemniać rzeczywistą sytuację a przede wszystkim powsadzać swoich na stanowiska.
  Urbanizacja to proces nieodwracalny czy to się komuś podoba czy nie. Rolnik szuka żony i nie znajdzie jesli sam nie stanie mocno na nogi. Odwracanie przepływów finansowych i demograficznych nie uda się na siłę. Radom metropolią się nie stanie choćby cały PiS pojechał tam z łopatami. Sama Warszawa jest póki co raczkującą metropolią i osłabianie jej nikomu nie pomoże.

 4. Pruszkowianin pisze:

  Hm…. To skoro idziemy w tym kierunku, to czy Zbikow nie moze zostac usuniety z granic Pruszkowa? Niech sobie sami radza z wlasna patologia, a nie sa wieczna kula u nogi cywilizowanej czesci miasta. No i obowiazkowo wprowadzic wizy dla zbikowian jesli chcieliby wkraczac do Pruszkowa!

  • Wilku Starszy pisze:

   Dlaczego takie wysrywy redakcja publikuje, a moj dlugi wpis nie przeszedl choc nikogo nie obrazal? Co z wami jest nie tak?

 5. Grabarz pisze:

  Wróćmy zatem do korzeni i niech stolica województwa mazowieckiego zostanie przeniesiona z powrotem do Płocka. Zanim Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy właśnie Płock był najbardziej rozwiniętym miastem na Mazowszu. Podczas panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego główny ośrodek władzy politycznej znajdował się w Płocku. Mazowsze jako jeden z ostatnich regionów zostało inkorporowane do Corony Regni Poloniae. Jednakże wychodząc naprzeciw separatystycznym trendom w Europie może warto rozpisać na Mazowszu referendum niepodległościowe? Na czele ruchu secesyjnego powinien stanąć najwybitniejszy mazowiecki umysł Marek Suski. Ten wielki mąż stanu pomoże cierpiącym niedostatek Mazowszanom zrzucić jarzmo krwiożerczej Warszawy. Oczywiście należy wydzielić kilka mazowieckich enklaw w warszawskiej otchłani: parter pewnego budynku na ulicy Nowogrodzkiej, willę ojca rewolucji na Żoliborzu, pomnik niepokalanie poczętego profesora doktora magistra abiturienta wzorowego ucznia świętego Lecha Kaczyńskiego oraz grobowiec na Powązkach.

  • Tomek pisze:

   A Jarosław niech się koronuje na króla, niech zamieszka na Wawelu będzie miał blisko brata. Chcemy być znów Monarchia! Będziemy podbijać dzikie ludy Europy, nauczyliśmy jeść Francuzów widelcem to jeszcze obsługa noża i łyżki im została. Drzyjcie narody, Jarosław nie”wielki” nadchodzi 😂

 6. vala pisze:

  Struzik nie ma nic do gadania. Niech sobie idzie na wódkę. Sejm przegłosuje ustawę i po krzyku.

 7. Bobik pisze:

  Pisowskie dziel i rządź w całej okazałości

 8. Gosc pisze:

  Szkodnik udaje że nigdy nie był w Europie. Ile de France sobie zobacz szkodniku nierobie od 20 lat przy żłobie

 9. Gosc pisze:

  A co Struzik? przekszodzi ci to zmodernizowac aleje jerozolimskie na co kasę miałeś już przed 2012 przed euro? Dziś mamy prawie 2020 i jedyne co się nie zmienia to aleje jerozolimskie i twoja z……A m….a . Wszystko co zaszkodził temu szkodnikowi przyspawanemu do nas jak tasiemiec ma moje poparcie

 10. lot pisze:

  Totalnie powalilo tego Kaczora pisiora sam niech sie podzieli z Macierewiczem

 11. Mk79 pisze:

  Krótko: i dio tyzm!

 12. Gosc pisze:

  Jezeli struzik jest przeciwny podzialowi to na 100% jest to sluszna koncepja.

  • Zed pisze:

   Niektóre proste zasady zawsze się sprawdzają. I ta pewnie też.

   • MJP pisze:

    Przypominam ,że bot o nicku Zed ogląda wiadomości w tv trwam bo tam obiektywnie. Nie zwracamy uwagi ,żyjemy sobie dalej bez jego mądrości.

    • Zed pisze:

     Jedyne o czym marzę, to by takie dzbany nie zwracały na mnie uwagi i nie wchodziły ze mną w interakcje.

 13. Q pisze:

  Pis to dno dna a ich pomysły jak zawsze poronione

 14. leo pisze:

  Potrzebne bo być może jest to szansa na nowe wybory samorządowe. Społeczność Pruszkowa tym razem nie dałoby się oszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły