Raszyn walczy o ośrodek zdrowia

Region

Ośrodek zdrowia w Raszynie jest w bardzo złej kondycji. Budynek sypie się z każdej strony. Od popękanych wejściowych betonowych schodów, po ściany. Wiele do życzenia pozostawia obsługa pacjentów. Rejestracja może tylko pomarzyć o komputerowej ewidencji. Wszystko robi się tu ręcznie. Władze gminy nie mogą zainwestować w remont i rozwój, bo właścicielem raszyńskiej placówki jest Warszawa.

Przychodnia od dawna należy do Zakładu Opieki Zdrowotnej Ochota. Gdy w czerwcu tego roku pojawiła się możliwość przejęcia ZOZ-u, włodarze Raszyna nie kryli radości. Rada Warszawy 20 czerwca przyjęła uchwałę, o przekazaniu placówki gminie Raszyn. Było już o krok od zmiany właściciela. Wójt Raszyna, Janusz Rajkowski czekał tylko na wydanie aktu notarialnego. Jednak pojawił się problem.  

– Zakład Opieki Zdrowotnej Ochota robi wszystko, by budynku nie oddać. Zaproponował umowę dzierżawy na 25 lat. – My mielibyśmy ponosić koszty utrzymania, modernizacji, zakupu sprzętu, a nie mielibyśmy na nic wpływu – żali się wójt. Jego zdaniem, uniemożliwianie przejęcia na własność ośrodka, wraz z otaczającym terenem wynika z zysków, jakie ZOZ Ochota czerpie z obecnej działalności w Raszynie – uważa wójt. Za pacjentów, którzy korzystają z raszyńskiego ośrodka, NFZ płaci ochockiemu ZOZ-owi. – W przychodni zapisanych jest ok. 14 tys.
pacjentów – dodaje Rajkowski.

Budowa nowego obiektu przy dotychczasowej siedzibie ośrodka, oraz gruntowna modernizacja starego gmachu zupełnie zmieniłoby wizerunek tego miejsca. Miało tu powstać nowoczesne, dostosowane do standardów europejskich centrum medyczne. Na inwestycję wójt wygospodarował 10 mln zł, z czego aż 7 mln zł miały pochłonąć prace budowlane. Pozostałe 3 mln zł miały być przeznaczone na wyposażenie.

– Nie rozumiem dlaczego ZOZ utrudnia podpisanie aktu notarialnego. Przy takim stanie rzeczy, ja nie mogę nic zrobić. Tak dużych pieniędzy nie można inwestować nie na swoim. Trzeba mieć prawo do gruntu. Ja takiego ryzyka nie podejmę – mówi włodarz.

Póki co impas trwa, a tracą na tym pacjenci. Oddala się wizja diagnozowania, leczenia, rehabilitowania i dochodzenia do zdrowia w godnych warunkach. Wójt Rajkowski chciał, by w wyremontowanym budynku mieściły się m.in. gabinety rentgenowskie, stomatologiczne, czy recepcja z prawdziwego zdarzenia. W dobudowanej części miały powstać poradnie lekarzy specjalistów, ambulatoria oraz gabinety diagnostyczne.

Wójt nie kryje, że ZOZ-owi Ochota przedstawiał inny wariant, czyli utrzymanie ich dalszej działalności w tym budynku. Gmina przeprowadziłaby w nim remont, a ochocki ZOZ, w zamian miałby przekazać prawa własności pobliskiego terenu. Tam władze Raszyna wybudowałyby nowy ośrodek zdrowia, którego byłyby właścicielem. Na takie rozwiązanie nie zgadza się stołeczna placówka.

Wójt Rajkowski zabiega o spotkanie z prezydent m.st. Warszawy, Hanną Gronkiewicz – Waltz. – Chcę przedstawić sytuację i poprosić, aby pani prezydent przyczyniła się do jak najszybszego spowodowała podpisania aktu notarialnego przekazującego ośrodek gminie – zapowiada włodarz Raszyna. 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.