Komunikacja po nowemu

Region

Nowa linia autobusowa z Osiedla Prusa do stacji PKP ma ruszyć od 1 października. Uruchomić ma ją warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wraz z miastem Pruszków. Nie wiadomo jednak, czy zdążą. ZTM do tej pory nie rozpisało przetargu na obsługę pruszkowskiej linii.

Obecnie trwają jeszcze uzgodnienia z ZTM w sprawie uruchomienia linii z Osiedla Prusa do stacji PKP. – Mamy już zgodę rady miejskiej na podpisanie umowy z ZTM w tej sprawie – mówi Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji pruszkowskiego magistratu. – W tej chwili uzgadniamy jeszcze szczegóły techniczne.

Kiedy dojdzie do podpisania umowy, tego jeszcze nie wiadomo. – Dokładny termin nie jest jeszcze znany. Nie otrzymaliśmy jeszcze dokumentacji dotyczącej infrastruktury przystankowej – informuje Konrad Klimczak z biura prasowego ZTM. Musi to jednak nastąpić w najbliższym czasie. Jeżeli bowiem linia ma ruszyć 1 października, to do tego czasu trzeba jeszcze ogłosić przetarg i wyłonić firmę, która będzie ją obsługiwać.

PKS tylko do końca roku

Obecnie w Pruszkowie kursuje kilka linii autobusowych, spełniających rolę komunikacji miejskiej. Są one dofinansowane przez miasto. Obsługuje je PKS Grodzisk Mazowiecki, który w tym regionie jest potentatem jeśli chodzi o przewozy pasażerskie. Ponadto na terenie Pruszkowa działają  drobni przewoźnicy, którzy jednak nie korzystają z miejskiego dofinansowania. Jak informuje Radosław Marek, wiceprezes zarządu PKS Grodzisk Mazowiecki, utworzenie nowych linii oznacza, że przynajmniej część (jeżeli nie wszystkie) z dotychczas istniejących przestanie istnieć.

Umowy pomiędzy pruszkowskim magistratem a PKS Grodzisk na obsługę tych linii wygasną wraz z końcem tego roku. To oczywiste, że jeżeli samorząd Pruszkowa myśli o uruchomieniu wspólnie z ZTM nowych linii, przestanie dofinansowywać te, które funkcjonują obecnie.

Nie znaczy to jednak, że przewoźnik z Grodziska musi zaprzestać działalności na terenie Pruszkowa. – Na obsługę wszystkich nowych linii będą przetargi. Możemy do nich stanąć i je wygrać – mówi Radosław Marek. – Firma nie wyklucza przystąpienia do najbliższego przetargu na obsługę linii z Osiedla Staszica do dworca PKP – dodaje Marek. Nie wykluczone więc, że autobusy PKS Grodzisk będą nadal jeździć po Pruszkowie, tylko że teraz, w barwach ZTM.

Na wspólny bilet

Nowe linie też będą dofinansowane przez miasto. Dlaczego zatem Pruszków decyduje się na zastąpienie dotychczasowej komunikacji nową? Chodzi głównie o to, by linie, na których obecnie obowiązują oddzielne opłaty, włączyć do systemu opłat ZTM. Z punktu widzenia przewoźnika może nie mieć większego znaczenia to, że obecnie obsługuje, i w przyszłości będzie obsługiwał linie dofinansowane przez gminę. Dla pasażerów zaś możliwość korzystania z systemu biletowego ZTM może mieć znaczenie kolosalne.

Oznacza to, że w autobusach ZTM kursujących w Pruszkowie będzie obowiązywał tzw. wspólny bilet w gminach czyli bilety okresowe od dobowego począwszy, na 90-dniowym skończywszy, a także zwykłe bilety jednorazowe ważne w strefie 2.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że dotychczasowa komunikacja (z wyjątkiem linii Osiedle Staszica – Ostoja – Komorów), kursuje rzadko, a do wielu dzielnic miasta w ogóle nie dociera. Chodzi więc też o to, by skomunikować z centrum miasta odległe dzielnice, takie jak Gąsin, Żbików, czy Malichy.

Więcej niż jedna

Pierwotnie planowano, że od stycznia 2011 r. zostanie uruchomiona jeszcze jedna linia. Teraz wiadomo już, że może ich być więcej.

Trwają też prace nad opracowaniem tras z centrum Pruszkowa do Komorowa, z Malich przez Tworki do stacji PKP, oraz tras na Gąsin i Żbików. Jedna z linii jest opracowywana wspólnie z Piastowem i ma być skomunikowana z podmiejskimi autobusami warszawskimi 716 i 717, dojeżdżającymi do Piastowa. – Jeszcze uzgadniamy trasy nowych linii. Muszą one spełniać odpowiednie warunki – chodzi o to, żeby nie było pustych przebiegów – konkluduje Elżbieta Korach.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.