Czy w Pruszkowie powstanie spalarnia śmieci?

Region

Po Pruszkowie od jakiegoś czasu krąży plotka o planach zbudowania w mieście spalarni śmieci. Mimo, że jest to plotka, to jak zwykle jest w niej choć trochę prawdy. Postanowiliśmy sprawdzić ile.

Rozchodząca się w formie plotki informacja, coraz bardziej niepokoi czytelników. Według niej, istnieją już plany budowy, ale są tajne żeby nie wywoływać protestów. Doszło już nawet do tego, że mieszkańcy osiedli przy ul. Działkowej wskazują nawet z niepokojem lokalizację w ich pobliżu, przy ul. Błońskiej.

Na razie władze miasta jednak uspokajają. – Zapewniam, że nie ma żadnego tematu pod hasłem spalarnia śmieci – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. Nie kryje jednak, że władze intensywnie myślą o zlokalizowaniu na obrzeżach miasta nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów. – Na razie jest to jednak dopiero w fazie pomysłu – zapewnia Kurzela.

Już za kilka lat, – według przewidywań za cztery – obecne wysypisko na Żbikowie trzeba będzie zamknąć z powodu jego przepełnienia. – Miasto stanie wtedy przed problemem co robić z odpadami komunalnymi. Szukanie następnego miejsca na nową śmieciową górę nie wchodzi w grę, chociażby z uwagi na dyrektywy unijne w zakresie ochrony środowiska – mówi wiceprezydent.

Z wysypiska w Pruszkowie korzysta 19 miast i gmin z całego regionu na zachód i południe od Warszawy, a nawet i niektóre dzielnice stołeczne.

Wysypisko jednak wkrótce się wypełni. – Dlatego myślimy o optymalnym rozwiązaniu tego problemu na miejscu – kontyntuje Kurzela. – Rozważamy różne warianty. Jako najbardziej prawdopodobna rysuje nam się koncepcja budowy nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów w technologii plazmowej – mówi. Jak zapewnia, ta technologia nie jest spalaniem, a bardziej unicestwianiem śmieci, bez wydzielania na zewnątrz uciążliwych dymów czy gazów.

Budowa zakładu wiązała by się z ogromnymi kosztami, dlatego być może wchodziła by tu w grę forma partnerstwa publiczno-prywatnego. Władze miejskie szukając odpowiedniej lokalizacji brały pod uwagę teren przy ul. Błońskiej. – Rzeczywiście bierzemy tam pod uwagę tereny byłej składnicy złomu. To było by dobre miejsce z uwagi na obrzeżowe położenie, z dala od osiedli mieszkalnych, a jednocześnie w pobliżu Miejskich Zakładów Oczyszczania – mówi Kurzela.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.