Willa Waleria powoli wraca do życia

Milanówek

Milanówek otrzymał pieniądze na rewitalizację i utworzenie interdyscyplinarnego miejsca edukacji kulturalnej w Willi Waleria. Mowa tu o kwocie aż 8 mln zł!

Willa Waleria powstała w 1910 roku według projektu Rufina Morozowicza dla jego żony Walerii jest jednym z niezaprzeczalnych symboli miasta Milanówka. To tutaj mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy dwudziestolecia międzywojennego i prywatnie zięć Morozowicza, Jan Szczepkowski. To tutaj swojego czasu odbywały się spotkania informacyjne Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Willa Waleria jest niezwykle cennym dziedzictwem kulturowym miasta. Przez lata stan budynku się pogarszał. Dzięki otrzymanym w tym roku nadzieja na odrestaurowanie i ponowne ożywienie tak symbolicznego dla Milanówka miejsca powróciła.

W ramach projektu „Rewitalizacja willi Waleria w Milanówku – stworzenie interdyscyplinarnego miejsca edukacji kulturalnej” oprócz prac konserwatorskich i robót budowlanych rozwinięta zostanie oferta kulturalno-edukacyjna Milanowskiego Centrum Kultury. Obejmie ona nowe formy działań, takie jak: konferencje oraz wycieczki, ekspozycje, wykłady, plenery malarskie, warsztaty terapii zajęciowej, warsztaty grafiki komputerowej, targi, koncerty czy e-kultura. Grupami docelowymi będą wszyscy – od dzieci, młodzieży, studentów po osoby dorosłe, seniorów, osoby niepełnosprawne czy grupy wykluczone. W ramach projektu planowana jest również organizacja szkoleń zawodowych m.in. z: tworzenia architektury historycznej, a także warsztatów z projektowania i tworzenia ceramiki użytkowej z wykorzystaniem istniejących pieców do wypału ceramiki w piwnicach willi Waleria, jak i warsztatów z projektowania i tworzenia tkanin użytków.

Planowana data rozpoczęcia projektu to 1 stycznia 2021, a zakończenia – 31 grudnia 2023.

Obecnie w Willi kończone są prace rekonstrukcyjne kominów i rozpoczęła się wymiana pokrycia dachowego. Co ważne, pokrycie dachowe zostanie wykonane z dachówki karpiówki, czyli takiej jaka pokrywała Willę Walerię za czasów jej świetności. Trwający remont dofinansowywany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ochrona Zabytków.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.