Wieści z placu budowy S8

Region

Kiedy rozpoczną się roboty na krajowej „ósemce”? Trwa oczekiwanie na wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych. Bez tego nie ruszy przejmowanie gruntów potrzebnych pod poszerzenie trasy.

Krajowa „ósemka” w ostatnich latach jest systematycznie modernizowana. Kierowcy korzystają już z nowego odcinka drogi Salomea – Wolica, który łączy Al. Jerozolimskie, trasę S2 (przez węzeł w Opaczy) z wylotówką na Katowice. Odcinek ten kończy się Paszkowie. W Radziejowicach, czyli ponad 20 kilometrów dalej, kierowcy ponownie wjeżdżają na ekspresówkę, która prowadzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała się na remont również wspomnianego odcinka między Paszkowem a Radziejowicami. Także on będzie miał status drogi ekspresowej.

Rozbudowę „ósemki” podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje fragment o długości 9,9 km między Radziejowicami a Przeszkodą. W ramach drugiego etapu zostanie przebudowany nieco dłuższy odcinek (11,6 km) z Przeszkody do Paszkowa. Drogowcy w ubiegłym roku wybrali firmy, które zajmą się pracami. Za krótszy odcinek odpowiada Strabag, a za dłuższy Itercor.

Choć od podpisania umów minęło wiele miesięcy, to na placu budowy niewiele się dzieje. – W przypadku zadania nr 1 to wykonawca kompletuje materiały stanowiące załączniki do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Planowany termin złożenia wniosku do wojewody to pierwsza połowa sierpnia. Zakładamy, że termin uzyskania ZRID to ok. 6 miesięcy, wszystko z uwagi na konieczność przeprowadzenia kolejnej oceny oddziaływania na środowisko – mówi nam Marta Małęczyńska z GDDKiA. – Wykonawca zadania nr 2 czeka już na wydanie ZRID. Przewidujemy, że nastąpi to w pierwszej połowie sierpnia – dodaje.

Bez decyzji ZRID drogowcy mają związane ręce. Ten dokument upoważnia ich m.in. do przejmowania prywatnych działek potrzebnych do realizacji inwestycji. – Jeśli ZRID ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności to inwestor może przejąć działkę po wydaniu decyzji przez wojewodę. Przekazanie działek GDDKiA i postępowanie wojewody w sprawie ustalenia kwoty odszkodowania to dwie odrębne procedury. Jedna nie zależy od drugiej – tłumaczy Marta Małęczyńska.

Co to oznacza dla osób, które muszą oddać swoje działki? Jeśli ZRID będzie miał rygor natychmiastowej wykonalności, to może stać się tak, że drogowcy zajmą grunty, a właściciele na pieniądze z odszkodowań nadal będą czekać.

Prace przygotowawcze już wystartowały. Ale obejmują one jedynie istniejący pas drogowy.
– Prace na nieruchomościach przeznaczonych pod rozbudowę, ale znajdujących się obecnie poza pas em drogowym będą mogły ruszyć po wydaniu ZRID – zaznacza Marta Małęczyńska.

Rozbudowa trasy katowickiej zakłada stworzenie na bazie istniejącej DK8 drogi ekspresowej. W Żabiej Woli, Siestrzeni, Młochowie i Nadarzynie zbudowane zostaną węzły drogowe. Zlikwidowane będą przejścia dla pieszych. Wzdłuż drogi staną ekrany akustyczne.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.