Wielkanoc 2020 bez święcenia pokarmu? Kościół zaleca zmiany

Region

Pewne jest, że pandemia koronawirusa wpłynie na sposób obchodzenia świąt wielkanocnych. Termin samych świąt nie zostanie przesunięty, ale sprawowanie Triduum Paschalnego będzie odbywało się według nowych wytycznych.

Choć do Wielkanocy pozostały jeszcze trzy tygodnie to wiele osób już zadaje sobie pytanie jak będą one wyglądać w czasie epidemii. Co z obchodami Triduum Paschalnego, procesjami i święceniem pokarmów w kościołach? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania obchodów wielkanocnych.

Pewne jest już, że termin świąt nie zostanie przesunięty. – Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy – czytamy w dekrecie.

Jednak same obchody Wielkiego Tygodnia mają odbywać się bez fizycznego udziału wiernych. Biskup i proboszczowie mają celebrować misteria liturgiczne i powiadomić o czasie ich rozpoczęcia wiernych. Jednak parafianie w modlitwę mają włączyć się w domach. W Wielki Czwartek msza św. Wieczerzy Pańskiej może być koncelebrowana ale bez udziału ludzi. — Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum – czytamy w dekrecie.

W czasie Wigilii Paschalnej również należy pominąć procesje, a przy obrzędzie światła zamiast rozpalenia ogniska wskazane jest zapalenie świecy.

Pojawia się również pytanie o z tradycyjnym święceniem pokarmów w kościołach? Biskupi nie zalecają organizowania święceń. Zamiast tego proponuje się wykonanie obrzędu błogosławieństwa posiłku przed wielkanocnym śniadaniem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 13

13 odpowiedzi na “Wielkanoc 2020 bez święcenia pokarmu? Kościół zaleca zmiany”

 1. Mundek pisze:

  Odpowiedz
  Anonim21/03/2020 o 17:42Dobrze że ja jestem nie wierzący.
  Kultura , wychowanie , dziedzictwo rodziny,miłość znajomych i przyjaciół ……….masz rację:( – nie miej wiary z w/w „postaci”.
  Pozdro Mundek.
  P.S WPR24.pl Nie ponosi odpowiedzialności za moją wypow.

 2. Ojciec Tadeusz pisze:

  Zamknąć kościoły a na drzwiach przybić numer konta dla wiecznego życia wiernych !!!

 3. Stefan pisze:

  Ludzie umierają tysiącami, a oni myślą o mszy? Naprawdę? Pozamykać to wszytko na 4 spusty. Jest okazja.

  • Anonim pisze:

   Wszystkie sklepy też powinny być pozamykane i parki i komunikacja miejska. Większe prawdopodobieństwo że zaraże się w sklepie z 50 osobami niż w kościele z 12 osobami. Jak zamykać na 4 spusty to solidarnie i wszystko.
   Ktoś nie wierzący i tak nie chodzi to o co się martwi?

 4. Anonim pisze:

  Dobrze że ja jestem nie wierzący

 5. Mundek pisze:

  Święcenie Palemki – ryzyko,Święcenie „koszyczka” – strach…..ale mimo to Życzę Wam Spokojnych Świat……nie dajcie się pokonać „syfowi”……nie dajcie się ponieść emocjami podziałami partyjnymi – rodzina,bliscy.”Posprzeczamy” się za pół roku;)
  Pozdrawiam Was Serdecznie – Trzymajcie Się.
  Mundek.

  • Kawka pisze:

   Dzięki , potrzeba nam takich rozważnych wypowiedzi – pozdrawiam serdecznie – Spokojnych Świąt Wielkiejnocy . Piotr

 6. paca pisze:

  Nic już nie będzie takie samo. Kiedy to minie to nigdy całkowicie. Ludzie się zmienią. Może nie 2 metry ale metr każdy od każdego. Nieufne spojrzenia. Spotkania wieloosobowe, imprezki będą znacznie rzadsze. I to potrwa miesiące. Po początkowej subordynacji coraz częsciej będzie brało górę zniecierpliwienie i chęć wyrwania się ze strefy bezpieczeństwa. Wątpię w wakacje. Klasyk powiedziałby: nie będzie niczego.
  Bardzo chciałbym się mylić.

  • Zed pisze:

   Też bym chciał, żebyś się mylił. Może nie będzie aż tak źle. Może wakacje będą ok bo do tego czasu temat medialnie się wyczerpie gdy rozpoczną się spadki i będzie ubywać chorych. A z całą pewnością pojawi się lekarstwo przy takich zasobach, które teraz tym się zajmują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły