Wiata WKD Warszawa Śródmieście zabytkiem

Region

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków wiatę znajdującą się nad wejściem na perony WKD na przystanku Warszawa Śródmieście.

Wiata została wzniesiona w 1963 r. według projektu stworzonego przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Śródmiejski przystanek stanowił stację końcową na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, dawniej Elektrycznej Kolei Dojazdowej, uruchomionej w 1927 roku przez spółkę „Siła i Światło” S.A., łączącej Grodzisk Mazowiecki i Milanówek z centrum stolicy. Powstanie stacji w obecnej lokalizacji tj. u zbiegu Al. Jerozolimskich z Al. Jana Pawła II związane było z przebudową i modernizacją kolei dojazdowej i warszawskiego węzła kolejowego w okresie powojennym. W 1951 roku upaństwowioną spółkę EKD przemianowano na Warszawską Kolej Dojazdową, opracowując następnie nowy przebieg miejskiego odcinka linii na terenie Warszawy, włączonego w wykop linii średnicowej wzdłuż Al. Jerozolimskich.

Zejścia na peron były osłonięte parą wiat. Niestety do dziś zachowała się jedynie wschodnia wiata. Zachodnia (nieco mniejsza) została rozebrana około 1993 r. – Wiata nad zejściem do stacji kolejki WKD stanowi efektowne i zarazem funkcjonalne zwieńczenie dwukondygnacyjnej struktury przystanku, będąc jednocześnie jego najbardziej wartościowym architektonicznie elementem, tworzącym w przestrzeni miejskiej wyrazisty akcent. Dynamiczne formy zadaszenia dodatkowo podkreślone zostały przez urozmaicone asymetryczne linie podpór. Dzięki miękkim krzywiznom betonowej łupiny obiekt zyskał indywidualną ekspresyjną formę o wysokich walorach architektonicznych. Wiata jako dzieło powojennego modernizmu stanowi reprezentatywny przykład estetyki lat 60. XX w., dokumentując zarazem dorobek twórczy Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, głównych projektantów architektury kolejowej Warszawy lat powojennych – podkreśla Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Sam charakter konstrukcji, podobnie jak innych, równolegle wznoszonych zadaszeń przystankowych linii średnicowej, opierał się na spopularyzowanych w latach 50 XX w. cienkościennych strukturach łupinowych, które stanowiły wówczas dla rodzimych konstruktorów technologiczne wyzwanie. Z tego względu wiata jest obiektem o wysokich wartościach naukowych, będąc przejawem ówczesnej myśli technologicznej. Wpisana do rejestru zabytków wiata stanowi jedno z dwóch pierwotnie wzniesionych zadaszeń, dlatego zachowanie i właściwa konserwacja obiektu, będącego jedynym dokumentem pierwotnej koncepcji architektonicznej całego przystanku, leży w interesie społecznym. Budowla dokumentuje ponadto rozwój Warszawskiej Kolei Dojazdowej, stanowiącej istotny element systemu połączeń aglomeracyjnych – dodaje konserwator.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Wiata WKD Warszawa Śródmieście zabytkiem”

 1. Megi pisze:

  Jest w dobrym porządku.

 2. Radzio pisze:

  To ochydztwo powinno sie wyburzyc z pobudowac new style !!!

 3. wkra pisze:

  No niestety często tak jest ze najwięcej uwag mają ci ktorzy są kompletnymi ignorantami.

 4. Rafau T. pisze:

  Ten socjalistyczny relikt doskonale by się komponował na tle Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina , przyozdobiony tęczowymi flagami , jak przystało na Lemingrad (dawniej Warszawa)

 5. Archeolog pisze:

  Kupa betonu zabytkiem,dobry żart i obraza dla prawdziwych zabytków!

 6. Od zawsze WPR pisze:

  Bardzo dobrze, że tak się stało. Do „ONA” to klasyka architektury.

 7. Sorry pisze:

  Takie mamy zabytki

 8. ONA pisze:

  buuu, ha ..ha, chyba ….komunistycznym zabytkiem

  • On pisze:

   Widać jak się znasz. Co to ma wspólnego z komunizmem. Dla takich zakutych łbów jak ty zabytkiem pewnie jest tylko kościół lub figurka Matki Boskiej.

  • www pisze:

   Podziękuj pisowi to Zdzisław Sipiera powołał go, w końcu pis lubi komunistów, prl bis

  • antybolszewik pisze:

   No cóż droga UNA doskonale pamiętam,wokół rzeczonej morze RUIN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły