Wiata WKD Warszawa Śródmieście zabytkiem

Region

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków wiatę znajdującą się nad wejściem na perony WKD na przystanku Warszawa Śródmieście.

Wiata została wzniesiona w 1963 r. według projektu stworzonego przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Śródmiejski przystanek stanowił stację końcową na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, dawniej Elektrycznej Kolei Dojazdowej, uruchomionej w 1927 roku przez spółkę „Siła i Światło” S.A., łączącej Grodzisk Mazowiecki i Milanówek z centrum stolicy. Powstanie stacji w obecnej lokalizacji tj. u zbiegu Al. Jerozolimskich z Al. Jana Pawła II związane było z przebudową i modernizacją kolei dojazdowej i warszawskiego węzła kolejowego w okresie powojennym. W 1951 roku upaństwowioną spółkę EKD przemianowano na Warszawską Kolej Dojazdową, opracowując następnie nowy przebieg miejskiego odcinka linii na terenie Warszawy, włączonego w wykop linii średnicowej wzdłuż Al. Jerozolimskich.

Jakie zabytki ofertuje warszawskie Bemowo? Polecamy kompleksowy przewodnik po dzielnicy.

Zejścia na peron były osłonięte parą wiat. Niestety do dziś zachowała się jedynie wschodnia wiata. Zachodnia (nieco mniejsza) została rozebrana około 1993 r. – Wiata nad zejściem do stacji kolejki WKD stanowi efektowne i zarazem funkcjonalne zwieńczenie dwukondygnacyjnej struktury przystanku, będąc jednocześnie jego najbardziej wartościowym architektonicznie elementem, tworzącym w przestrzeni miejskiej wyrazisty akcent. Dynamiczne formy zadaszenia dodatkowo podkreślone zostały przez urozmaicone asymetryczne linie podpór. Dzięki miękkim krzywiznom betonowej łupiny obiekt zyskał indywidualną ekspresyjną formę o wysokich walorach architektonicznych. Wiata jako dzieło powojennego modernizmu stanowi reprezentatywny przykład estetyki lat 60. XX w., dokumentując zarazem dorobek twórczy Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, głównych projektantów architektury kolejowej Warszawy lat powojennych – podkreśla Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Sam charakter konstrukcji, podobnie jak innych, równolegle wznoszonych zadaszeń przystankowych linii średnicowej, opierał się na spopularyzowanych w latach 50 XX w. cienkościennych strukturach łupinowych, które stanowiły wówczas dla rodzimych konstruktorów technologiczne wyzwanie. Z tego względu wiata jest obiektem o wysokich wartościach naukowych, będąc przejawem ówczesnej myśli technologicznej. Wpisana do rejestru zabytków wiata stanowi jedno z dwóch pierwotnie wzniesionych zadaszeń, dlatego zachowanie i właściwa konserwacja obiektu, będącego jedynym dokumentem pierwotnej koncepcji architektonicznej całego przystanku, leży w interesie społecznym. Budowla dokumentuje ponadto rozwój Warszawskiej Kolei Dojazdowej, stanowiącej istotny element systemu połączeń aglomeracyjnych – dodaje konserwator.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Wiata WKD Warszawa Śródmieście zabytkiem”

  1. Megi pisze:

    Jest w dobrym porządku.

  2. Radzio pisze:

    To ochydztwo powinno sie wyburzyc z pobudowac new style !!!

  3. wkra pisze:

    No niestety często tak jest ze najwięcej uwag mają ci ktorzy są kompletnymi ignorantami.

  4. Rafau T. pisze:

    Ten socjalistyczny relikt doskonale by się komponował na tle Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina , przyozdobiony tęczowymi flagami , jak przystało na Lemingrad (dawniej Warszawa)

  5. Archeolog pisze:

    Kupa betonu zabytkiem,dobry żart i obraza dla prawdziwych zabytków!

  6. Od zawsze WPR pisze:

    Bardzo dobrze, że tak się stało. Do „ONA” to klasyka architektury.

  7. Sorry pisze:

    Takie mamy zabytki

  8. ONA pisze:

    buuu, ha ..ha, chyba ….komunistycznym zabytkiem

    • On pisze:

      Widać jak się znasz. Co to ma wspólnego z komunizmem. Dla takich zakutych łbów jak ty zabytkiem pewnie jest tylko kościół lub figurka Matki Boskiej.

    • www pisze:

      Podziękuj pisowi to Zdzisław Sipiera powołał go, w końcu pis lubi komunistów, prl bis

    • antybolszewik pisze:

      No cóż droga UNA doskonale pamiętam,wokół rzeczonej morze RUIN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły