Wejdzie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym

Region

W ramach nowelizacji ustawy piesi będą mieli pierwszeństwo na przejściach. Sejm planuje także wprowadzić dla kierowców limit prędkości oraz zakaz „jazdy na zderzaku”.

Sejm głosami 423 posłów przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym. Przeciwnych było 22 a 4 wstrzymało się od głosu. Ustawa w nowym kształcie zrewolucjonizuje ruch na drogach.

Piesi będą mieli pierwszeństwo na pasach. To jedyny przywilej. Piesi na przejściach oraz torowiskach nie będą mogli korzystać z telefonu oraz elektronicznego urządzenia rozpraszającego uwagę. Na kierowcach spoczywać będzie ogromna odpowiedzialność.

„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w projekcie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym.

Zgodnie z nowelizacją pieszy znajdujący się na przejściu ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Piesi, którzy dopiero na nie wchodzą będą mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem oprócz tramwaju. Poprawka ta ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wśród pieszych na drogach.

Zgodnie z nowelizacją zakazana będzie jazda zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych czyli „jazda na zderzaku”. Kierowcy będą musieli zachować odstęp pomiędzy samochodami nie mniejszy niż połowa prędkości z jaką porusza się określony pojazd. W przypadku, gdy kierowca będzie poruszać się z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości co najmniej 50 m przed nim. Wyjątkiem od tej reguły będzie manewr wyprzedzania.

Najwięcej emocji wśród kierowców z pewnością może wzbudzić ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w ciągu całej doby. Obecnie pomiędzy godziną 23.00 a 5.00 można poruszać się z prędkością maksymalną do 60 km/h.

Okres vacatio legis projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym przedłużony do wtorku 1 czerwca.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Wejdzie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym”

 1. Xiao7 pisze:

  „…Poprawka ta ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wśród pieszych na drogach….” No niestety ale będzie na odwrót. Wielu pieszych teraz wiedząc ze ma pierwszeństwo będą jeszcze liczniej wchodzić tuż przed samochodem na przejście. Nie ważne że pojazd jadący nawet -40-50 km/h nie zatrzymuje się w miejscu tylko potrzebuje pewnego dystansu.. Bo teraz ON (pieszy) ma pierwszeństwo to oznacza ze jest „nieśmiertelny”.
  Szkoda ze redakcja nie informuje o innych zmianach które wchodzą wraz z tą nowelizacją. Jedna ze mnie jest to że teraz Kierowca jest bardziej poszkodowany jeśli potrąci pieszego na przejściu i nawet kamerka niewiele mu da. Co z tego ze kamerka zarejestruje dowód na to że pieszy wtargnął na przejście tuż przed (2-6 metry) pojazdem, ważniejsze jest to że kierowca nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Tym samym każdy kierowca który potrącił pieszego nawet jeśli zwolnił przed przejściem, zachował ostrożność i próbował wyhamować by przepuścić pieszego i tak jest „Winnym” danego zdarzenia. W takim przypadku kierowcy zostaje tylko „modlitwa” o to by pieszy nie doznał uszczerbku na zdrowiu które przekracza 7 dni. Tylko w tym przypadku będzie mógł liczyć na mandat i parę punktów karnych. W innym przypadku pójdzie siedzieć (a przynajmniej będzie miał wyrok w „zawiasach” oraz zatrzymane prawko na pewien okres)

  • Kozak pisze:

   Jest jeszcze drugi scenariusz. Kierowcy zaczną uważać. Ja jestem kierowcą i co mnie zadziwia to często mam taką sytuację że jadę 70 – 80 w zabudowanym dojeżdżam do jakiegoś frajera co jedzie 40 i widzę że na przejściu już czeka pieszy tylko się zatrzymał bo widzi że tamten jedzie 40 jak jełop. I ten powolny lamus ma szczęście bo nawet nie zwalnia – a dopiero ja go puszczam. Jest to strasznie niebezpieczne i groźne dla pieszego takie ignorowanie czekającego na wejście.
   I to jest jedyny powód dla którego uważam ta zmianę pierwszeństwa za sensowną – choć dopóki na każdym przejściu nie będzie kamery to za dużo ona nie da pieszym niestety.

   Z drugiej strony przepisy dalej przewidują wtargnięcie – więc tej części twojego wywodu nie rozumiem. Ale może nie jesteś tak zdolnym i szybkim kierowca jak ja i dla ciebie każdy wchodzący na przejście wtargnął tam bo masz za wolny czas reakcji.

 2. Dudus Wesolek pisze:

  No to teraz piesi w czarnych kapotach będą się na rympal pchali na pasy przed nadjeżdżające samochody. Do ustawy powinno być dodane zdanie, ze w razie wypadku, pieszy bez odblasku jest traktowany jako bezwzględnie winny. Na równi z osobą po spożyciu alkoholu.

  • Trew pisze:

   Myślisz że potrafi którzy do tej pory rezygnowali z przysługującego on pierwszeństwa rezygnowali z wejścia z oferty na wiaderko nagle zaczną wchodzić pod koła? Brzmi mało sensownie.

 3. będzie wzrost potrąceń pisze:

  czyli rozumiem,że jak pieszy nie zastosuje się do zapisu „Piesi na przejściach oraz torowiskach nie będą mogli korzystać z telefonu oraz elektronicznego urządzenia rozpraszającego uwagę.”to tracą pierwszeństwo przed pojazdem ?

  • Anonim pisze:

   Nie tracą. Naucz się czytać przepisy. Ty będziesz winny zdarzenia jeżeli przy miał pierwszeństwo a pieszy dostanie mandat za posługiwanie się telefonem.

 4. Wilku Starszy pisze:

  Prawilnie! Tera wszystkie nowobogackie buraki z podstawowym wykształceniem ale dobrą fura od taty nie będą już siedzieć na zderzaku i świecić długimi jak ktoś biedniejszy jedzie te 90 km/h…

  • Anonim pisze:

   Będą zapewniam cię będą. Nawet teraz siedzenie na zderzaku było nielegalne. Doprecyzowano zapis o odległości której i tak nie udowodnisz bo każdy kto się zbliża do poprzedzającego pojazdu robi to żeby wyprzedzić – a przy wyprzedzaniu można… Mandatu jak zwykle będą raczej tylko wtedy gdy ktoś spowoduje wypadek albo już naprawdę jedzie metr za tobą na autostradzie.

 5. olo pisze:

  jezdnia jest dla samochodów i to pieszy ma zachować ostrożność jak chce przejsc na drugą stronę !!!!!

 6. Brwinowianin pisze:

  My jesteśmy zawsze 0 30 lat do tyłu za zachodem 🙂 ! Jazda na zderzaku w Niemczech już 30 lat temu była mocno rozgłaszana, były banery przy autostradach itp..
  .A w Szwajcarii np. pieszy nawet gdy tylko zatrzyma się przy przejściu dla pieszych to samochody mają obowiązek go puścić…Z tym jest (jak zawsze ) jeden niuans !
  W Szwajcarii pieszy zawsze podziękuję kierowcy za puszczenie go (bo sam też jest kierowcą) , jest kontakt wzrokowy, uśmiech itp…
  W Polsce natomiast pieszy wchodzi na pasy nawet nie upewniając się , czy samochód się zatrzyma, a o miłych gestach to już w ogóle zapomnij !
  Oczywiście należy tu podkreślić że również kierowcy puszczający pieszych pokazują miłym gestem ręki pieszemu, że proszę idź ! A nie że kierowca siedzi w swoim samochodzie jakby drut połknęli …TA UPRZEJMOŚĆ JEST ZAWSZE OBUSTRONNA, TU NIKT W TEJ RELACJI NIE JEST LEPSZY, ANI GORSZY !
  CZY W POLSCE TO MOŻLIWE ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Anonim pisze:

   Hehe o Szwajcarii to store widzę tylko od ciotki której babka opowiadała słyszało:)
   Życzliwy sąsiad pójdzie i zapuka sprawdzić czy jesteś w domu a jak przez 5 godzin nie było cię w domu to zadzwoni podnosząc słuchawkę miłym gestem ręką i miło powie że zaniedbujesz swoje zwierzę i dostaniesz miły mandacik za to:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły