We wtorek znów manifestacja przeciw 400 kV

Region

W najbliższy wtorek już po raz drugi ulicami Warszawy przejdzie demonstracja przeciw budowie linii wysokiego napięcia w gminach naszego regionu.

Uczestnicy protestu rozpoczną od pikiety (godz. 10.00) przed Ministerstwem Energii na stołecznym Placu Trzech Krzyży, a następnie przemaszerują pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej. Organizatorzy zapowiadają obecność kilku tysięcy osób. – Mieszkańcy protestują, bo nie chcą być ofiarą złożoną na ołtarzu niekompetencji, opieszałości urzędniczej i politycznych układów. 8-tysięczna demonstracja w Warszawie, 5 blokad dróg oraz pikieta pod siedzibą PiS nie przyniosły oczekiwanych skutków. Unikanie rozmów i straszenie ze strony PSE S.A. oraz przedstawicieli Rządu m.in. Specustawą Przesyłową czy absurdalne oskarżenia o współpracę z Rosjanami zwiększają tylko determinację i potęgują największy konflikt społeczny na Mazowszu od czasu transformacji ustrojowej w Polsce – zaznaczają przedstawiciele Społecznej Grupy Koordynacyjnej Kozienice-Ołtarzew.

W prosteście wezmą udział mieszkańcy 13 gmin południowego i zachodniego Mazowsza:  Białobrzegów, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Grójca, Głowaczowa, Jaktorowa, Jasieńca, Ożarowa Mazowieckiego, Promnej, Radziejowic, gmin Stromiec, Tarczyn i Żabia Wola.

Przypomnijmy, że zgodnie z wynikiem wielomiesięcznych wspólnych prac strony społecznej i spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne linia 400 kV powinna powstać wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50, a więc ominąć większość gmin naszego regionu. Potwierdziła to tzw. analiza wielokryterialna przeprowadzona pod okiem ekspertów z Politechniki Warszawskiej. O ostatecznym wskazaniu tego wariantu mówili zarówno przedstawiciele PSE jak i ministerstwa energii. Na początku sierpnia nieoczekiwanie huknęła wiadomość, że inwestor zmienił zdanie i planuje postawić wysokie na 70 metrów słupy wysokiego napięcia w bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkalnych. Zdaniem mieszkańców, ten nagły zwrot ma podłoże polityczne.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.