Ważą się losy Lotniska Chopina. W przyszłym roku decyzja

Region

Temat wraca jak bumerang. Co stanie się z Lotniskiem Chopina, gdy otwarty zostanie Centralny Port Komunikacyjny? Sprawę poruszył Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Inwestycje na terenie Lotniska Chopina miały rozpocząć się w połowie roku. Jednak wstrzymano działania. – Ostatnie plany rozbudowy Chopina zostały przyjęte z pominięciem kwestii tak fundamentalnych, jak budowa CPK, czy planowane przeniesienie części ruchu do Radomia. Wielką wadą Lotniska Chopina zawsze był brak konkretnej wizji rozwoju. Zgodnie z ostatnią wersją miało być rozbudowywane „na bogato”. W takim scenariuszu kwoty, jakie zaplanowano na inwestycje, nie miały szans zwrócić się do czasu otwarcia CPK. To z kolei oznacza, że zwiększone nakłady musiałyby ponieść linie lotnicze, co oczywiście miałoby negatywny wpływ na rozwój polskiego rynku lotniczego – mówił Wild w rozmowie z Rzeczpospolitą.

W połowie przyszłego roku dowiemy się jaki los czeka Lotnisko Chopina. – Trzeba znaleźć złoty środek i inwestować tak, aby z jednej strony nie tracić ruchu, z drugiej natomiast aby sprawdzić, że inwestycje są naprawdę konieczne. Na prace na Chopinie wpłynie ostateczna decyzja, czy jakikolwiek ruch pozostanie na tym lotnisku po otwarciu CPK. Ta decyzja musi zostać podjęta do połowy przyszłego roku. Wówczas, zgodnie z harmonogramem, ruszą prace nad tzw. master planem CPK oraz Lotniska Chopina. Inaczej mielibyśmy do czynienia z patchworkiem, a nie przemyślanym systemem – zaznaczył Wild.

Czytając dalej dowiadujemy się od Mikołaja Wilda, że LOT nie poradzi sobie na globalnym rynku bez CPK. W dodatku nowy port lotniczy ma mieć kolosalną przewagę nad obecnym Lotniskiem Chopina. I to pod każdym względem – dalszego rozwoju, oddziaływania hałasowego czy integracji z koleją.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 24

24 odpowiedzi na “Ważą się losy Lotniska Chopina. W przyszłym roku decyzja”

 1. OBI pisze:

  Szanowni komentatorzy.
  Ten artykuł dotyczy Stolicy.
  Więc komentarze nie na miejscu.
  A jak wam się kury nie niosą to do powiatu ze skargami.

 2. Realista pisze:

  Tylko debil morze myśleć o zamknięciu chopina i o powstaniu cpk w tym terminie i za takie śmieszne pieniądze co dotyczy też Radomia z którego nawt jak tam kiedyś powstanie i tak nic nie będzie latać

 3. Mały pisze:

  Jeśli CPK powstanie tak sprawnie jak remont kolejowej CMK to jestem spokojny gdyż zanim powstanie to ludzkość opuści już Ziemię zasiedlajac inne galaktyki

 4. Zez pisze:

  CPK to już niestety bajka nawet premier bankster milczy w swoim expoze na ten temat i na inne tematy np płaca minimalną 3 i 4 tyś. Kasa się skończyła ludu pracujący. Ile można dawać bez pokrycia. I dodam że nie oglądam TVN I nie czytam GW bo tu zaraz PISIOR ZED się odezwie ( wyznawca umiłowanego Dyktatora Kaczora)

  • Zed pisze:

   Witam mojego wielbiciela. Więcej tego dzbanowania dawaj, więcej. Ośmieszasz nie tylko siebie ale i swoich ulubieńców.

 5. Olo pisze:

  Ja glosowałem. I nie narzekam ! CPK jest Polsce potrzebny a i zresztą problemów PIS sobie poradzi .

  • Jac pisze:

   To zapłać za niego ja wolę służbę zdrowia doinwestowac już mieliśmy wiele takich dziwnych pomysłów przecież potęgą za pisu jesteśmy

 6. mosiek pisze:

  CPK to melodia dalekiej, dalekiej przyszlosci (spojrzcie na lotnisko Schoenefeld w Berlinie – ile lat buduja bogaci Niemcy). Dla mnie totalne bzruda z tym CPK, a na Chopina – zaczniemy sie dusic. Radom za kilka lat (ale „bedzie blizej do ciepłych krajów”). Czy ktoś porozmawiał z fachowcami, czy to tylko mzonki.
  Szkoda czasu na bezproduktywne ględzenie

 7. Franek pisze:

  CPK to bzdura. Nie stać nas na wydawanie pieniędzy na megalomańskie zachcianki. Okęcie i Modlin jeszcze przez dziesiątki lat mogą nam służyć. Rząd chce zabrać pieniądze z OFE (nasze pieniądze) i przeznaczyć je na głupoty. Nie dajmy się oskubać z kasy, nie dajmy się tej głupocie.

 8. Paździoch pisze:

  Kraj wysycha, wykorzystujemy mniej niż 5% deszczówki – reszta spływa do Bałtyku. Nie mamy zbiorników retencyjnych, kopiemy i sprowadzamy węgiel, czekamy w kolejkach do specjalistów w przychodniach i szpitalach, prognoza emerytury nie wystarczy nawet na wykupienie lekarstw. Ilość poważnych problemów rośnie a dobra zmiana będzie budować lotnisko. Nie wiem kto jest głupszy: Kaczyński czy Zed ,który na niego głosuje.

  • Anonim pisze:

   Kaczyński i jego elektorat są siebie warci. Polski tylko szkoda.

  • Olo pisze:

   Ja glosowałem. I nie narzekam ! CPK jest Polsce potrzebny a i zresztą problemów PIS sobie poradzi .

  • Janusz Nosacz pisze:

   Dokładnie! Do tego w zimę nie zawsze spada śnieg a jak już spadnie to za dużo! Jak żyć!? A oni lotnisko będą budować… Po co nam lotnisko? Przecież jest w Berlinie!

   • zenon pisze:

    Właśnie kończy się dość długi okres bardzo dobrej koniunktury. Ile wzrosła twoja pensja bo moja dość sporo przez ostatnie lata. Na co poszły większe wpływy do budżetu? Na zasiłki, fundusze kościelne, odszkodowania smoleńskie, rydzyka. Słowem zostało to przejedzone i przepite. Jedynym skutkiem jest zepsucie waluty i wzrost spożycia alkoholu. PS. Za jeden rok funkcjonowania 500+ można wybudować jedną elektrownię jądrową.

  • Jdjdjd pisze:

   Masz 100 racji. Powinno się zakopać przekop wisly, a tu kopie się nowe i pogłębia rzeki

  • Zed pisze:

   Te wielce wartościowe diagnozy i mądrości medialne to bardzo dobra prognoza dla PIS. Z taką świadomością wyborców opozycji i bez rzeczywistej opozycji, po tej kadencji będą rządzić jeszcze następne 4 lata. Czego im i sobie życzę.

   • mjp pisze:

    Uwaga – ten człowiek (zed) przyznaje się do oglądania wiadomości tv trwam bo tam jest obiektywnie. Nie kpimy, nie obrażamy, po prostu olewamy

    • Zed pisze:

     Dziękuję mojemu wielbicielowi za zainteresowanie. Tak dla sprostowania, co napisałem, „oglądam” różne stacje TV, m.in TV Trwam. Inni nie muszą, mogą zamykać się w świecie przekazu ich totalnych idoli. Dla mnie i wielu to bardzo dobra wiadomość.

     • mjp pisze:

      Napisałeś ,że wiadomości w trwam są najbardziej obiektywne i dlatego je oglądasz. Nie jesteśmy w tv a ty nie udzielasz wywiadu dla tvp więc nie kręć 🙂

     • Zed pisze:

      #mjp krętaczu, napisałem „są w miarę obiektywne” w wątku dotyczącym programów w TV Trwam. To dla totalnie pokrzywdzonych oznacza, że oglądam tylko TV Trwam.

   • Wilku Starszy pisze:

    Twierdzisz ze sluzba zdrowia nie wymaga dofinansowania a notoryczne susze inwestycji w retencje wody?

 9. jot pisze:

  latam rzadko więc dla mnie bez różnicy. będzie ciszej dla niektórych na pewno ale głośniej dla tych dla CPK – ale generalnie to bajki bo to nigdy nie powstanie.

  • elo pisze:

   Aż się miło się czyta mądrego czlowieka 🙂

  • Joanna pisze:

   No nie wiem czy ciszej. Samoloty i tak będą latać nad Piastowem i Pruszkowem. Z resztą się zgadzam. Ten gang Olsena nie jest w stanie wybudować niczego. Modernizacja LK447 jest już rok po terminie i końca nie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły