Warszawa Zachodnia – w grudniu wsiądziemy do pociągów z nowego peronu

Region

Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziemne przejście, nowe tory i rozjazdy - to widoczne efekty przebudowy Warszawy Zachodniej.

Obok kilkuset przejeżdżających codziennie pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują komfortową stację, która zwiększy dostępność i możliwości komunikacji w stolicy, regionie i na trasach dalekobieżnych Wykonawca montuje tory, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem, układa setki metrów kabli, kanalizację, stawiane są stalowe konstrukcje sięgające kilkunastu metrów nad peronami i przygotowywane jest przejście podziemne. Z myślą o podróżnych zwiększona jest liczba komunikatów i informacji. – Efektywnie wykorzystujemy środki funduszy unijnych. Zwiększa się atrakcyjność i dostępność kolei. Podróżni korzystają już z efektów prac m.in. na stacjach w Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Gdańsku  oraz wielu mniejszych miejscowościach. Przebudowa Warszawy Zachodniej zwiększy rolę kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Poprawi się komunikacja w stolicy, aglomeracji oraz na trasach dalekobieżnych i międzynarodowych –  powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podróżni skorzystają z pierwszego nowego peronu nr 6 Warszawy Zachodniej jeszcze w grudniu. Montowane są gabloty, ławki i tablice informacyjne. Obok wysokiego zadaszenia ustawiane są elementy niższych wiat –  przedłużenie hali peronowej. Zaawansowane jest przygotowanie peronów nr 7 i peronu nr 8, tj. – nowego dodatkowego peronu od strony Woli.

Dach hali peronowej jest wykonany w 30 proc. Konstrukcje wysokiego zadaszenia widać nad trzema budowanymi peronami. Na 27 filarach wykonawca układa kolejne elementy. Do zasilania stacji wykorzystana będzie energia słoneczna. Na dachu umieszczane są panele fotowoltaiczne o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych – to powierzchnia bliska dwóm boiskom do piłki nożnej. Energia z paneli fotowoltaicznych zapewni 1/3 rocznego zapotrzebowania zasilania urządzeń na dworcu i stacji oraz ograniczy emisję dwutlenku węgla. Wewnętrze przestrzenie uzupełni również naturalne światło dzięki świetlikom. W obszarze stacji zaplanowano zielone przestrzenie z krzewami.

Na stacji powstaje nowy układ torowy. Ułożonych zostało już 29 rozjazdów oraz blisko 4 km nowych torów. Ustawiane są słupy i bramki dla rozwieszenia sieci trakcyjnej. W przygotowanej konstrukcji przejścia podziemnego – od peronu linii obwodowej do peronów 6, 7, 8 wykonywana jest posadzka. W nowym budynku Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) montowane są systemy i komputery do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 22

22 odpowiedzi na “Warszawa Zachodnia – w grudniu wsiądziemy do pociągów z nowego peronu”

 1. Brwinowianin24 pisze:

  DZIEJE SIĘ !
  Za czasów komunistów z PO-KO-TRZASK.2050 takie inwestycje nigdy nie byłyby możliwe !

  • Adam pisze:

   Tak, juz od 6 lat mamy raj na ziemi, a wszyscy nam zazdroszczą.

  • Grabarz pisze:

   Prawdę mówicie towarzyszu, w szczególności elektrownia w Ostrołęce, fabryka polskich samochodów elektrycznych, dwie wieże przy ulicy Srebrnej w Warszawie, promy w Szczecinie czy bloki w ramach programu mieszkanie plus. Ludowa ojczyzna stała nad przepaścią, ale dzięki Łukaszowi Mejzie i Bartłomiejowi Misiewiczowi uczyniła wielki krok do przodu.

 2. vvv pisze:

  Nie jestem specem od paneli fotowoltaicznych, ale według mojego „widzimisię”, słońce znajduje się na południe, więc panele układane na wschodnią i zachodnią stronę nie pokryją kosztów związanych z pozyskaniem energii.

  • Poznaniak pisze:

   Spokojnie, te dobre maja wystarczajaca wydajnosc, nawet przy slabym naslonecznieniu czy kierunku padania promini slonecznych

   • Tesla:) pisze:

    Poznaniaku, co to znaczy „wystarczająca wydajność”? Do czego? W Polsce dni słoneczne to 1/6 roku. To jest taki wspólczesny MIŚ o którego celowość nikt nie zapyta.

    • @tesla pisze:

     ja mam panele na dachu ułozone w orientacji wschod-zachod, wydajnosc ok 5% nizsza niz przy ulozeniu poludniowym

 3. Bolo pisze:

  To nie jest warszawskie Forum, jeszcze trochę i o zamkniętych pasach startowych na Malediwach będziecie pisać.
  Zająć się tym co we wsi.

 4. Joe pisze:

  Jako pasażer WKD z utęsknieniem czekam na skrócenie trasy, ruch wahadłowy i inne atrakcje. Wakacyjne remonty torów to była tylko zabawa z tym co teraz nas czeka przez parę lat (2023 to pobożne życzenia).

 5. PiS działa!!! pisze:

  Przez PiS niedługo Unia zakęci kurek z pieniędzmi.

  • horacy pisze:

   Bzdety.

  • Brwinowianin pisze:

   Szczęście całe, że wykorzystujemy teraz te środki w 100% bo za czasów PO(KO) wiele projektów poległo już w fazie projektów i przepadały środki z UE .

   • Grabarz pisze:

    Najlepiej rząd wykorzystuje środki z Krajowego Planu Odbudowy. Ile to już miliardów popłynęło?

 6. olo pisze:

  PIS w 6 lat zrobił bardzo dużo dla ZWYKŁYCH Polaków i dlatego kasta wyje bo przestali być Rasą Panów

  • @olo pisze:

   zapomniałeś rano o tabletkach

  • dsda pisze:

   no jeżeli zwykły polak to głąb kapuściany i leń to dobrze się rysuje przyszłość tego kraju. Chleb za 30zł, ale minimalna 4000 xD

  • Grzegorz pisze:

   hmm,.. Olo, tobie już żaden lekarz nie pomoże. Jest jedna rada, zdejmij opaski z oczu i zobacz co się dzieje w Polsce.

 7. Anonim pisze:

  PiS działa!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły