Walczyli z „kopciuchami”. 90 zgłoszeń w miesiąc

Pruszków

Pruszkowscy strażnicy miejscy podsumowali działania w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza. W marcu otrzymali 90 zgłoszeń o dużym zadymieniu, kontrolowali instalacje grzewcze. Nie obyło się bez mandatów.

Marzec nie należał do najcieplejszych, przydomowe piece przez większość miesiąca pracowały pełną parą. Sporo pracy mieli też strażnicy miejscy, którzy interweniowali w przypadku podejrzenia, że budynek ogrzewany jest poprzez spalanie niedozwolonych materiałów. –  Na stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej w Pruszkowie w marcu wpłynęło łącznie 90 zgłoszeń, dotyczących dużego zadymienia okolicy, czarnego dymu z kominów oraz nieprzyjemnego zapachu przypominającego palone plastiki i tworzywa sztuczne – informują pruszkowscy funkcjonariusze.  

W „boju” sprawdził się też nowy sprzęt zakupiony przez miasto dla strażników miejskich. – Przeprowadzonych zostało 25 sprawdzeń instalacji grzewczych oraz wykonano 63 kontrole urządzeniem pomiarowym „przenośnym analizatorem pyłu zawieszonego” tzw. pyłomierzem, wykorzystywanym do badań stężeń zanieczyszczeń powierza pyłem zawieszonym PM 10 i PM 2,5 – wyjaśniają strażnicy.

Jaki jest efekt kontroli i interwencji? Okazuje się, że na kilkadziesiąt przypadków, karą skończyło się tylko kilka. – Zastosowane zostały środki oddziaływania wychowawczego w postaci 9 pouczeń oraz 3 mandatów karnych, w związku z naruszeniem art. 191 ustawy o odpadach – wyjaśniają strażnicy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.