W Parzniewie stanie stacja meteorologiczna

Brwinów

Na terenie powiatu pruszkowskiego powstanie pierwsza automatyczna stacja meteorologiczna. Zostanie zlokalizowana w Parzniewie. Pieniądze na jej budowę starostwo otrzyma z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Na terenie całego województwa powstaną stacje meteorologiczne. Jedna z nich pojawi się w powiecie pruszkowskim. Środki budowę stacji pochodzą z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020. Powiat pruszkowski otrzyma 48 tys. zł na zakup i montaż urządzeń. – W ramach tego konkursu dofinansujemy zakup 17 stacji meteorologicznych. Nadal w naszym regionie są jeszcze obszary, gdzie nie ma takich mierników. Dlatego planujemy ogłosić kolejny konkurs skierowany do samorządów gminnych leżących na terenie powiatów, na których nie znajduje się żadna stacja meteorologiczna. Aby móc precyzyjnie określić sytuację meteorologiczną na danym obszarze, zagęszczenie stacji powinno być jak największe. Rzetelna dokumentacja zjawisk pogodowych to ważny argument w rozmowach z ubezpieczycielami, a co za tym idzie większa szansa na odszkodowania za poniesione straty – podkreśla
marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Stacja służyć będzie prognozowaniu pogody, obserwacji klimatu oraz będzie źródłem wiedzy o zróżnicowanych procesach zachodzących w atmosferze. W obliczu ostatnio występujących zjawisk pogodowych nie mamy żadnych wątpliwości, że to świetna informacja dla Mieszkańców naszego powiatu.

– Okazało się że na terenie naszego powiatu, chociaż jest to niewielki teren, nie ma takiej stacji. Przywracamy więc funkcje badania różnych parametrów pogody i klimatu. Myślę że będzie to jakiś prognostyk, możliwość odczytania danych i sprawdzenia warunków klimatycznych. W perspektywie długoterminowej uzyskamy możliwość oceny klimatu w naszym regionie – mówi Agnieszka Kuźmińska, członek zarządu powiatu pruszkowskiego. – Jesteśmy już po wizji terenowej instytutu w Puławach. Zaproponowaliśmy trzy lokalizacji, wybrali jedną na terenie Parzniewa. To tereny rolnicze i tam będzie usadowiona stacja – dodaje.

Jakie parametry będą mierzone:
suma opadu,
temperatura powietrza,
temperatura gruntu,
prędkość wiatru,
kierunek wiatru,
wilgotność i ciśnienie powietrza,
promieniowanie słoneczne,
stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “W Parzniewie stanie stacja meteorologiczna”

 1. ONA pisze:

  Ja pamiętam że za dawnych czasów tzw. komuny były już w Polsce stacje pogodowe, w Brwinowie była taka stacja przy przejeździe kolejowym na ul. sportowej ! Po 89 roku wszystko padło !
  Podobnie jest z koleją PKP, kiedy rządzili z Unii Wolności, dziś PO(KO) likwidowano w Polsce lokalne linie kolejowe, a dziś wszystko próbuje się na nowo przywracać ! Widzimy tu bardzo dokładnie że jedni niszczyli, a drudzy chcą i mogą.

 2. ONA pisze:

  kiedyś za czasów nierządów PO(KO) takie inwestycje nie byłyby możliwe bo jedynie o czym mówiono wówczas w TV to…….DZIURA BUDŻETOWA !
  Pamiętacie ???

 3. J pisze:

  Taka stacja jest już w Podkowie leśnej. http://www.stacjameteo

 4. omg pisze:

  Powinna mierzyc smog,mieszkam w parzniewie i codziennie przez okno widze jak dziady pala w piecach.A sa wakacje plus 30…. I nie dla tego ze nie stac ich,stac dom duzy odremontowany a dzien w dzien pali w piecu sasiad sołtyski,nie wiem nie rozumiem nie moge pojac takiego dziadostwa. Kwintesencja Janusza bez kitu.Chyba termy nie ma:P

 5. Makumba pisze:

  Czy będzie podgląd online jak w Podkowie Leśnej? Inaczej nie ma sensu.

 6. bubu24 pisze:

  Profesjonalna stacja tego typu to koszt 15-18 tys. złotych. Ciekawe kto „przygarnie” pozostałe 30 tys. ?

 7. Nocomment pisze:

  ” stężenie zanieczyszczeń w powietrzu”
  Przecież to Parzniew! Tam są pola! Co będziecie tam mierzyć? Postawcie w centrum miast a nie na polach czy koło lasu.

 8. Rafał pisze:

  Powinna jeszcze mierzyć natężenie smrodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły