W Parzniewie powstanie szkoła. Jest umowa na projekt

Brwinów

Budowa szkoły podstawowej w Parzniewie w gminie Brwinów to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji. Mamy dobre wieści dla mieszkańców. Władze gminy podpisały umowę na przygotowanie projektu szkoły.

Historia przygotowania inwestycji jaką jest budowa szkoły w Parzniewie jest długa i zawiła. W 2012 roku gmina pozyskała działkę o powierzchni 3ha przy ul. Przyszłości. Trzy lata później ruszyły prace projektowe związane z budową szkoły podstawowej i przedszkola. W 2017 r gmina miała już pozwolenie na budowę kompleksu szkolno-przedszkolnego. Niestety plany inwestycyjne pokrzyżowała… reforma oświaty. – Nasz projekt uwzględniał po dwie klasy sześciu roczników i aby nie budować szkoły, która byłaby od razu dwuzmianowa, musimy przeprojektować ten obiekt. Tu pojawił się kolejny problem. Okazało się, że na działce, która posiadamy , nie możemy wybudować większego budynku – wyjaśniał nam w ubiegłym roku Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Co jednak zatrzymało zlecenie przeprojektowania budynku w 2017 r.? Zmiany w… Agencji Nieruchomości Rolnych. A dokładniej jej likwidacje i powołanie jej w miejsce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. — Zwróciliśmy się do Agencji Nieruchomości Rolnych aby przekazała nam część sąsiedniej działki. Taką zgodę od Agencji wówczas otrzymaliśmy, na jej podstawie dokonaliśmy jej podziału. Ale pojawiła się kolejna ustawa. Zlikwidowano Agencję Nieruchomości Rolnych. W to miejsce powołano Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Działka jest więc wydzielona, poprzednie zgody zostały skonsumowane, ale aby pójść do notariusza musimy mieć zgodę aktualnego właściciela, czyli właśnie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – dodawał Kosiński. Niestety starania o nowy teren do dziś nie przyniosły efektu.

Zapadła więc decyzja, by inwestycje podzielić na etapy, a na działce, która jest we władaniu gminy wybudować podstawówkę.

W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2021 r. znajdowało się zadanie dotyczące budowy przedszkola w Parzniewie. Jednak Rada Miejska zdecydowała, że lepiej jednak w pierwszej kolejności wybudować szkołę podstawową. Budowa przedszkola musi jeszcze poczekać.

Władze gminy zgodnie z życzeniem radnych ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej szkoły oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Przetarg udało się rozstrzygnąć, a 7 czerwca burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński podpisał umowę z Remigiuszem Owaczarkiem, będącym wspólnikiem w Przedsiębirstwie Projektowo-Budowlanym Ekobud na przygotowanie dokumentów. To właśnie ta firma wygrała przetarg i w ciągu 10 miesięcy ma przygotować projekt szkoły. Prace projektowe pochłoną 504 tys. zł. I jest szansa na to, że przetarg na budowę podstawówki w Parzniewie zostanie ogłoszony już w przyszłym roku.

Znamy też założenia projektowe dla tej inwestycji. W nowej szkole ma się znaleźć 18 sal lekcyjnych dedykowanych dla klas 0-8, dwie sale językowe, jedna sala komputerowa, pomieszczenia do zajęć socjoterapeutycznych przystosowane dla osób niepełnosprawnych z wyjściem bezpośrednio na zewnątrz wraz z aneksem kuchennym i odrębnym węzłem sanitarnym (wc, prysznic). W budynku będą się znajdować również: świetlica, biblioteka, pokój nauczycielski z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym, a także gabinety: psychologa, logopedy i lekarski, sklepik szkolny oraz toalety dostosowane do wieku dzieci i szatnia dla 450 uczniów.

W budynku szkoły zaplanowana jest również kuchnia wraz ze stołówką. Wstępne założenia projektu przewidują ponadto powstanie pełnowymiarowej sali sportowej, mieszczącej boisko o wymiarach 44,75 m × 22,50 m. Zastosowanie kurtyn da możliwość podziału pola gry na trzy części i jednoczesne prowadzenie treningów koszykówki, siatkówki i innych dyscyplin wymagających mniejszego pola gry. Poza tym w tej części obiektu znajdować się będzie również siłownia oraz zaplecza szatniowo-sanitarne. Zadanie obejmuje również zaprojektowanie drogi dojazdowej, chodników, miejsc postojowych, ogrodzenia terenu oraz dwóch placów place zabaw dla starszych i młodszych dzieci.

Jak podkreśla Arkadiusz Kosiński projekt szkoły jest tworzony z myślą o rozwoju Parzniewa i napływem mieszkańców, a co za tym idzie nowych uczniów. – Budujemy na dzisiejsze potrzeby ze sporą nawiązką. Liczę się jednak z tym, że będziemy musieli tę szkołę rozbudować. Realizacja programu Mieszkanie Plus na terenie Parzniewa może spowodować, że docelowo potrzebna będzie szkoła nawet dla 1000 uczniów – powiedział burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Gmina nieustannie stara się o pozyskanie na cele publiczne sąsiednich działek, które pozwolą na rozbudowę kompleksu szkolnego w Parzniewie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “W Parzniewie powstanie szkoła. Jest umowa na projekt”

  1. Ja pisze:

    Minęło prawie 10 lat od zakupu działki.. moje dzieci studia skończą a szkoła może będzie miała dopiero fundamenty

  2. Jhgh pisze:

    Największy „dzieciarniany” boom z parzniewskich osiedli już za nami. Teraz tą szkołę Kosiński w buty se wsadź…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły