W budżecie obywatelskim Mazowsza aż 25 mln zł

Region

Dobrze znany mieszkańcom budżet obywatelski przeprowadzany jest nie tylko na poziomie miast i gmin. Na skorzystanie z tego narzędzia zdecydowały się władze województwa mazowieckiego, a w puli na projekty znalazło się aż 25 mln zł.

W czwartek, 19 września, ruszyły konsultacje społeczne projektu uchwały o budżecie obywatelskim dla Mazowsza. Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i poprawki. Potem dokument trafi pod obrady sejmiku województwa. A w pierwszym kwartale 2020 r. rozpocznie się procedura związana ze zgłaszaniem projektów, głosowaniem, a na końcu z wyborem tych pomysłów, które zostaną zrealizowane.

– Mazowsze to największe i najszybciej rozwijające się województwo w kraju. Jest jednak przy tym bardzo zróżnicowane. Budżet obywatelski znakomicie wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy wiele programów, które są odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Chcemy ich jeszcze bardziej zaktywizować, aby wskazali nam, jakich projektów brakuje, jakie inwestycje są im potrzebne. Czekamy na pomysły zarówno w obszarze budowy czy modernizacji nowych obiektów, jak i realizacji programów społecznych, wydarzeń kulturalnych. To ważne, aby poznać głos mieszkańców zarówno dużych miast, miasteczek, jak i małych wsi. Zachęcam Państwa do aktywnego udziału w konsultacjach – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Projekt uchwały można znaleźć na stronach www.bip.mazovia.pl, www.mazovia.pl i www.dialog.mazovia.pl. Swoje uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza konsultacyjnego, a następnie złożyć go osobiście, wysłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną lub przy pomocy profilu zaufanego ePUAP.

Wstępne założenia dla budżetu obywatelskiego na Mazowszu to m.in. możliwość zgłoszenia projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych. Pierwsza grupa dotyczy np. budowy lub modernizacji placów zabaw, siłowni plenerowych, tężni, zakupu karetek czy mobilnych gabinetów lekarskich. Druga to np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci, młodzieży czy seniorów, a także wydarzenia kulturalne. Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego powinna wynosić 1 mln zł, a nieinwestycyjnego – 150 tys. zł. Projekty muszą mieścić się w kompetencji władz województwa i zyskać 50 podpisów poparcia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.