Uwaga na porywisty wiatr

Region

W ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszcza. Porywisty wiatr towarzyszący burzom sprawił,że strażacy z naszego regionu w ostatnich dniach mieli pełne ręce roboty.

– Silne wiatry powaliły drzewa w pruszkowskich parkach i na drogach. Jedno z nich spadło na ogrodzenie przedszkola dobrze, że w tym czasie nikt nie przechodził, a dzieci nie było na placu zabaw – poinformował nas jeden z czytelników.

Okazuje się, że informacje o powalonym drzewie przy przedszkolu do strażaków nie dotarły (być może usunęli je pracownicy placówki). Mimo to na brak pracy narzekać nie mogą. – W poniedziałek mieliśmy kilkanaście zgłoszeń odnośnie drzew. Natomiast w środowy poranek usuwaliśmy powalone drzewo w Komorowie – mówi nam st. kpt. Karol Kroć, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Pogoda w nadchodzące dni również będzie w kratkę. Wahania ciśnienia atmosferycznego oraz nagłe zmiany pogody sprawiają, że porywy wiatru stają się gwałtowne. Porywisty wiatr może połamać drzewa a nawet zniszczyć nasze mienie. – Tradycyjne warto w takich sytuacjach unikać parkowania pod drzewami, zwłaszcza tymi starymi. Wiem, że o miejsca parkingowe ogólnie jest trudno, ale lepiej czasem przestawić auto nieco dalej, niż później mieć problem ze zniszczonym samochodem – zaznacza st. kpt. Kroć. – Gdy bardzo mocno wieje musimy również uważać w parkach i na skwerach – dodaje.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Jeśli przetrzymujecie na balkonach różne przedmioty, to warto je w odpowiedni sposób przymocować. Niestabilnie zamocowana skrzynka z kwiatami może być zagrożeniem dla przechodniów nawet w bezwietrzne dni. – Warto sprawdzić również mocowania anten, bo i te lubią się urywać na mocnym wietrze. Apelujemy również do właścicieli banerów reklamowych o sprawdzenie konstrukcji. Banery są ustawione przy głównych drogach, a te źle zamocowane mogą przewrócić się na chodnik czy jezdnię – wylicza strażak.

Właściciele domków jednorodzinnych powinni natomiast pamiętać o schowaniu mebli ogrodowych parasoli czy narzędzi używanych w ogrodzie. Posiadacze blaszanych garaży również powinni zwrócić uwagę na ich mocowania.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.