Uwaga na cichego zabójcę…

Region

Strażacy w całej Polsce prowadzą akcję „Nie dla czadu”. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ponad sto osób, tego typu przypadki niestety zdarzają się również i w naszym regionie. Co zrobić, by uchronić się od tragedii?

Do tej pory zima nie zaskoczyła nas niskimi temperaturami. Można powiedzieć, że w tym roku jak na tę porę roku jest wyjątkowo ciepło. Mimo to, warto mieć na uwadze pewne środki ostrożności związane z sezonem grzewczym. A tych nigdy za wiele… Dlatego przypominamy o akcji „Nie dla czadu”.

Tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny i nie ma żadnego smaku… Nie jesteśmy w stanie go wyczuć. Co prawda zdarza się, że ofiara zatrucia, zanim zaśnie zorientuje się, że jest osłabiona i ma mdłości, ale to wyjątkowo mało skuteczny sposób na obronę przed czadem. Na ogół człowiek jest coraz słabszy, w końcu traci przytomność i jeśli nikt w porę nie zareaguje – umiera.

Źródłem tlenku węgla są źle użytkowane urządzenia grzewcze, wadliwe przewody kominowe i wentylacyjne. Zatem jak się uchronić przed czadem? Trzeba zadbać o stan techniczny wspomnianych urządzeń. Ważna jest drożność kominów i wentylacji. W żadnym wypadku nie możemy zatykać kratek wentylacyjnych w oknach. Z racji tego, że nie jesteśmy w stanie poczuć obecności tlenku węgla powinniśmy wyposażyć się czujniki. Takie urządzenia kosztują niewiele, a może nam uratować życie.

Jeśli podejrzewamy, że w pomieszczeniu jest już czad wtedy przewietrzmy je otwierając okna i w razie potrzeby wezwijmy straż pożarną lub pogotowie.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.