Upamiętnili zasłużonego mieszkańca

Grodzisk Maz.

Przy ul. Kościuszki 6 w Grodzisku Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Zdzisława Słoniewicza. Młodsze pokolenia miały okazję poznać jego zasługi dla miasta.

Wybitne postaci na trwałe wpisują się w historię konkretnych miejsc. Tak jest w przypadku druha Zdzisława Słoniewicza, który dla wielu był autorytetem i niedoścignionym wzorem. Przy ul. Kościuszki 6 pojawiła się tablica upamiętniająca komendanta grodziskiego Hufca ZHP w latach 1932-1939.  

Tym samym Grodzisk pokazał, że pamięta o tych, którzy tworzyli jego tożsamość. Pamiątkowa tablica została umieszczona na budynku, w którym mieszkał Słoniewicz. – Chciałem przede wszystkim podziękować inicjatorom tej tablicy, bo to, co w nas jest najcenniejsze, to pamięć o tych, którzy w naszym życiu zaznaczyli się pozytywnie. Bez wątpienia było tak w przypadku druha Słoniewicza jako nauczyciela, wychowawcy i harcerza, który przekazywał tak zaszczytne wartości. Jak tak na was patrzę dzieciaki – młodzi harcerze, to sobie przypominam czasy, kiedy byłem w harcerstwie i to był przepiękny okres w moim życiu. Moja mama była bardzo zaangażowaną harcmistrzynią, dom był pełen tego typu opowieści i klimatu. Tym bardziej się cieszę, że dh Słoniewicz będzie miał tutaj na zawsze swoją piękną pamiątkę – powiedział podczas uroczystości Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Zdzisław Słoniewicz urodził się w 1902 roku. Od najmłodszych lat był oddany ojczyźnie. Słoniewicz wstąpił do legionów, uczestniczył w wojnie bolszewickiej. W wieku 30 lat przyjechał do Grodziska, gdzie brał udział w tajnym nauczaniu. Z jego inicjatywy utworzono dom harcerza i ośrodek w Osowcu. Jego aktywność sprawiła, że stał się wzorem i nauczycielem dla kolejnych pokoleń. Słoniewicz zmarł w 1985 roku.

Warto dodać, że Grodzisk zapoczątkował akcję upamiętniania zasłużonych mieszkańców. Miasto planuje uhonorować znane postaci i zamieścić tablice na kolejnych budynkach.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.