Upamiętnili rocznicę procesu szesnastu

Pruszków

W Pruszkowie odbyły się obchody 71. rocznicy rozpoczęcia moskiewskiego procesu szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestnicy wzięli udział w marszu pamięci ulicami miasta. Pod pomnikiem Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty.

W marcu 1945 roku w Pruszkowie zostali aresztowano przywódców polskiego państwa podziemnego. 4 marca w Pruszkowie odbyło się spotkanie delegacji Armii Krajowej z pułkownikiem Pimienowem, który zaprosił Polaków na rozmowy z marszałkiem Gieorgijem Żukowem. Padły zapewnienia, że przedstawicielom państwa podziemnego nic nie grozi. Jednak Sowieci nie spełnili swoich obietnic. 27-28 marca w Pruszkowie aresztowano przywódców Polski Podziemnej. Następnie przetransportowano ich do Moskwy i osadzono na Łubiance. Kilka miesięcy później w  odbył się proces, podczas którego wydano wyroki na przywódców państwa podziemnego. 

Pamięć o tych wydarzeniach trwa. W 71. rocznicę rozpoczęcia procesu szesnastu w koście pw. św. Kazimierza odbyła się msza św. w intencji aresztowanych. Następnie odbył się marsz pamięci ulicami Pruszkowa. Pod pomnikiem Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty i wspomniano tamte wydarzenia.

Procesowi szesnastu z bliska przyjrzała się także młodzież. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie zorganizowali konferencję naukową dotyczącą wydarzeń sprzed 71 lat. Pokazuje to, że młode pokolenia dążą do pogłębiania wiedzy historycznej i poznają wydarzenia, które związane są w ich regionem.

Warto wspomnieć, że w Muzeum Dulag 121 odbył się wykład dr Waldemara Grabowskiego z IPN. Wykładowca zagłębił się w sytuację Polskiego Państwa Podziemnego w 1945 roku. Dr Grabowski przedstawił założenia polityki Związku Sowieckiego wobec rządu RP i Polskiego Państwa Podziemnego, a także zaprezentował polityczne skutki procesu szesnastu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.